Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Chřipka má letos v Evropě „nabito“, varují lékaři. Rozhodnou příští dva týdny

Autor: ČTK - 
17. ledna 2022
19:45

Chřipka se zatím v ČR vyskytuje jen ojediněle. Jasněji o případné letošní chřipkové epidemii by mělo být zhruba do dvou týdnů. Na dotaz ČTK to v pondělí uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jan Kynčl. Chřipková epidemie před příchodem pandemie koronaviru zasahovala Česko pravidelně v lednu, v době pandemie prakticky vymizela. V Evropě se už ale znovu začínají její případy objevovat.

„Chřipka se s velkou pravděpodobností v letošní sezoně na evropském kontinentu šířit bude, ale rozsah případné epidemie v tuto chvíli nelze predikovat. Během zhruba dvou týdnů by mělo být jasněji,“ napsal Kynčl.

Podobně klidná situace jako v ČR je podle něj také v sousedních zemích. „Z geograficky větších zemí je vyšší výskyt chřipky hlášen zatím jen z Francie,“ uvedl. Tam praktičtí lékaři hlásí ve vzorcích i více než deset procent chřipky.

V Evropě je více chřipkových virů, než se očekávalo

Státní zdravotní ústav, který každý týden zveřejňuje pravidelnou zprávu o šíření chřipky, v ní vyzývá krajské hygienické stanice, aby zahájily nebo zintenzivnily sledování i chřipkových virů mezi akutními respiračními infekcemi, kde v současné době dominuje SARS-CoV-2.

„Připouštím, že vzhledem ke covidu máme méně vzorků na vyšetření cirkulace chřipky, nicméně z mně dostupných výsledků provedených vyšetření plyne, že zatím se chřipka na našem území vyskytuje jen ojediněle,“ dodal Kynčl.

Evropské centrum pro kontrolu nemocí (ECDC) podle agentury Reuters uvedlo, že od poloviny prosince v Evropě koluje více chřipkových virů, než se očekávalo. U odborníků to vyvolává obavy z dvojí epidemie chřipky a covidu-19, kdy se prudce zvýší počet nakažených oběma nemocemi současně.

Počty záchytů u obou nemocí nelze srovnávat

Chřipka zabije ročně 650 000 lidí, covid-19 za necelé dva roky přes 5,5 milionu. ECDC informovalo, že v posledním týdnu roku bylo v EU hlášeno 43 případů chřipky na jednotkách intenzivní péče, jen v ČR je aktuálně na JIP s covidem-19 šestkrát víc lidí.

Zpočátku pandemie se koronavirus a chřipka často porovnávaly, podle odborníků ale počty zachycených případů nelze srovnávat. Nákazy se vykazují jinak, u respiračních infekcí je dohromady devět diagnóz. U chřipky se navíc laboratorně testují jenom vážné průběhy. U covidu-19 se naopak za prokázanou nákazu považuje jen ta, kde pozitivitu potvrdili v laboratoři.

Stano1963 ( 18. ledna 2022 10:04 )

s chřipkou se straší již dva roky, tak to snad dopadne s chřipkou jako minulý rok

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa