Úterý 18. ledna 2022
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Vojtěch oznámil novinku: Platnost očkovacích certifikátů se zkrátí na 9 měsíců!

Aktualizováno -
2. prosince 2021
14:29
Autor: ČTK, simao - 
2. prosince 2021
13:41

Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro prodloužení platnosti je nutné, aby se lidé nechali očkovat posilující dávkou. Pokud si jí nenechají dát, certifikát jim po devíti měsících přestane platit. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Zkracujeme platnost očkovacích certifikátů na devět měsíců s účinností od 1. ledna příštího roku,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pro prodloužení platnosti je nutné, aby se lidé nechali očkovat posilující dávkou. Pokud si ji nenechají dát, certifikát jim po devíti měsících přestane platit.

Česko tak následuje doporučení Evropské komise, která na konci listopadu toto zkrácení navrhla. Pokud si lidé nechají dát posilující dávku, platnost certifikátů zatím bude podle Vojtěcha na dobu neurčitou.

Celkem bylo zatím v Česku podáno 13 598 875 dávek vakcín, ukončené očkování má 6 380 605 lidí. Podáno bylo 938 813 posilujících dávek.

Lidé, kteří mají očkování proti covidu-19, nyní dostávají po šesti měsících SMS zprávu, která je upozorňuje na to, že se mohou nechat přeočkovat. Budou mít tak tři měsíce na to, aby si došli na posilující dávku. Podle Vojtěcha je to dostatečná doba. Lidé nad 60 let a chroničtí pacienti dostávají upozornění o měsíc dříve, tedy už po pěti měsících.

SMS pro očkované od Johnson & Johnson

Novinkou je i to, že ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson k přeočkování mRNA vakcínou PFizer/BioNTech nebo Moderna.

SMS zpráva přijde těm, kdo byli očkováni před více než dvěma měsíci, řekl dnes Vojtěch. Podle dat o očkování dostalo tuto vakcínu asi 390 000 lidí, 236 000 z nich déle než před dvěma měsíci.

„Od pondělí začnou chodit SMS lidem, kteří mají vakcínu Janssen o tom, že mají být přeočkovaní mRNA vakcínou,“ řekl ministr. Odborníci upozornili, že podle studií účinnost jednodávkové vakcíny klesá rychleji, zhruba po dvou měsících. U ostatních vakcín se počítá s přeočkováním po šesti měsících. „Platí to, že tam je také maximální platnost certifikátu devět měsíců, ale doporučení je u vakcíny Janssen po dvou měsících,“ dodal ministr.

Video Vláda vyhlásila nouzový stav na 30 dní. Hospody jen do 22:00 a zrušené vánoční trhy - ČTK/Blesk

bogumyl ( 3. prosince 2021 19:07 )

De-bíle proč tu mastíš odkazy?Plesk to nepodporuje

Jirik-ta ( 3. prosince 2021 15:54 )

ne, ty maj monoklonární protilátky

Jirik-ta ( 3. prosince 2021 15:53 )

jako je to fakt komedie. Vůbec by mě nepřekvapilo kdyby do nich začali na omicron rvát 3 vakcíny na jednou a ve zkráceným intervalu.

Jirik-ta ( 3. prosince 2021 10:37 )

Proč má Švédsko nejnižší počet infekcí v EU, přestože nemělo žádné lockdowny ani tvrdá opatření?
http­s://ces­kobez­cenzu­ry.cz­/2021/­12/zpr­avy-k-zamysleni/proc-ma-svedsko-nejnizsi-pocet-infekci-v-eu-prestoze-nemelo-zadne-lockdowny-ani-tvrda-opatreni/

Důležitý faktor je velmi nízká hustota obyvatelstva – jen 25 lidí na čtvereční kilometr. Dalším důležitým faktorem je mimořádná spojitost lidí s přírodou az toho vyplývající zdravý způsob života.
Švédsko zavedlo již dříve extrémně tvrdý zákaz kouření a do roku 2025 bude celá země prostorem, kde bude kouření zakázáno.
Kdo nekouří a nepije alkohol, ten má zpravidla i mnohem lepší imunitní systém,
Švédové mají také celkově lepší životosprávu a velmi dbají na zdraví a hodně sportují. To vše posiluje organizmus a imunitní systém.
Ještě dodám, že k 11. listopadu bylo ve Švédsku kompletně očkováno proti Covidu 68 procent obyvatelstva a právě tolik iv Německu. I z toho jasně vidět, že očkování vůbec není rozhodujícím faktorem při ochraně proti Covidu, jak to tvrdí politici a systémoví virologové

Jirik-ta ( 3. prosince 2021 10:31 )

Proč má Švédsko nejnižší počet infekcí v EU, přestože nemělo žádné lockdowny ani tvrdá opatření?
http­s://ces­kobez­cenzu­ry.cz­/2021/­12/zpr­avy-k-zamysleni/proc-ma-svedsko-nejnizsi-pocet-infekci-v-eu-prestoze-nemelo-zadne-lockdowny-ani-tvrda-opatreni/

Zobrazit celou diskusi
Další videa