Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Německo ještě víc utáhne smyčku kolem neočkovaných. Omezí kontakty i vstup do obchodů

Aktualizováno -
30. listopadu 2021
19:09
Autor: ČTK - 
30. listopadu 2021
15:15

Lidé, kteří nejsou očkovaní proti nemoci covid-19, čeká zřejmě v Německu rozšíření zákazu vstupů do obchodů a nucené omezení kontaktů v soukromí. Ve čtvrtek o tom rozhodne konzervativní kancléřka Angela Merkelová společně s premiéry spolkových zemí. Dnes to po neformálním jednání německých regionů a spolkové vlády uvedl kancléřčin mluvčí Steffen Seibert. Ten rovněž řekl, že v blízké době lze čekat i rozhodnutí o možné všeobecné očkovací povinnosti. Tu by chtěl nejpozději od března budoucí sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz, podle kterého ale o povinném očkování rozhodnou poslanci Spolkového sněmu.

„Spolková vláda a spolkové země jsou přesvědčeny, že jsou nutná další opatření, aby denní počty nakažených klesly a aby se co nejdříve snížil tlak na nemocnice,“ řekl Seibert.

Německo již nyní omezuje do řady obchodů či volnočasových zařízení vstup lidem bez očkování. Opatření ale kvůli odlišnému postoji spolkových zemí nejsou pro celou zemi jednotná, což by mělo čtvrteční jednání upravit. Očekávat lze další zpřísnění, jako omezení počtu návštěvníků pro velké události. To by se dotklo zřejmě i očkovaných.

Konzervativní bavorský premiér Markus Söder dnešní neformální schůzku zemských premiérů a dosluhující kancléřky a jejího nástupce Scholze označil za přínosnou. Söder, který v posledních dnech za protipandemické plány Scholze opakovaně kritizoval, budoucího kancléře na tiskové konferenci ocenil za vstřícnost k jednáním. Scholz podle Södera souhlasí s prodloužením nynějšího přechodného období po vypršení epidemického stavu celostátního významu.

Epidemický stav, jak nouzový režim v Německu nazýval, tento měsíc skončil. Boj s pandemií se nyní řídí protiepidemickým zákonem, podle kterého k 15. prosinci skončí sporná opatření, jako jsou zákazy nočního vycházení či uzavírky v ohniscích. Bavorsko, ale také třeba Sasko, chce tato tvrdá omezení udržet i po tomto termínu, což ale nyní zákon neumožňuje. Jasno v této věci by mělo být ve čtvrtek.

Ve čtvrtek naopak nelze očekávat rozhodnutí o povinném očkování proti covidu-19. V Německu se nyní debatuje nejen o povinné vakcinaci pro vybrané profese, jako jsou zdravotníci, pečovatelé, policisté či vojáci, ale také o všeobecné očkovací povinnosti. Tu na dnešním jednání Scholz podpořil.

Podporu všeobecné očkovací povinnosti vyslovil také v následném rozhovoru s televizí Bild. „Můj návrh je, aby termín, do kterého se každý nechá očkovat, nebyl příliš vzdálený. Navrhuji proto začátek února, nebo začátek března,“ řekl Scholz. Budoucí kancléř zároveň řekl, že o povinném očkování, které považuje za nezbytné pro ochranu veřejnosti, musí rozhodnout zákonodárci. Ti budou hlasovat nikoli podle stranického názoru, ale podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, dodal Scholz.

Kancléřka se Scholzem a premiéry se věnovala rovněž tématu platnosti očkovacích certifikátů. Podle deníku Bild lze očekávat, že z nynějších 12 měsíců se platnost certifikátů sníží na šest.

Video Motivací k očkování bude strach, míní hejtman. Grolich: Omezení možná ještě přitvrdí. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Jirik-ta ( 30. listopadu 2021 21:16 )

Mě by jen zajímalo jak to bude po takové 6. dávce? Zda bude očkovanec stále svěží jako vánek? Přijde mi jako hloupost nechat se naočkovat. Nevím.?

Jirik-ta ( 30. listopadu 2021 21:11 )

Jirik-ta ( 30. listopadu 2021 21:10 )

Neetická nabídka.

Jsou to experimentální vakcíny a nevíte jejich dlouhodobé účinky. Pokud by na chvíli mi selhalo kritické myšlení a dal bych se naočkovat, umíte garantovat, že od dlouhodobých účinků neonemocním (sraženiny krve, vnitřní krvácení, zánět srdce), nezůstanu na vozíku nebo nezemřu? Nevíte a tomu se říká neetická nabídka.
Toto byste měli konzultovat s právníky, neboť neetická nabídka je v rozporu se zákonem.

e.lesanova ( 30. listopadu 2021 19:34 )

Pamětníci války se asi nediví...začalo to "stejně"

hafblaf ( 30. listopadu 2021 18:52 )

Ten covid je potvora, chodí hlavně v noci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa