Pátek 28. ledna 2022
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Oblačno, sněžení 4°C

Na lyže i do fitka jen s očkováním či prodělaným covidem: Od pondělí si neočkovaní nezasportují

Autor: ČTK, for - 
19. listopadu 2021
19:10

Ve vnitřních sportovištích, v bazénech či saunách se nebudou od pondělí jako covidový certifikát pro dospělé používat negativní testy na koronavirus. Uznávat se bude potvrzení o očkování proti covidu-19 nebo doklad o prodělání nákazy v uplynulých 180 dnech. Pro děti od 12 let bude možný ještě PCR test. Provozovatelé budou muset certifikáty kontrolovat. Kdo je nebude mít, nebude moci služby využít. Opatření, která tento týden schválila vláda, budou od pondělí platit i pro lyžařské areály. 

Původně se mluvilo o tom, že pro skiareály budou platit od prosince. Nová pravidla pro prodej skipasů se dotknou i školních lyžařských kurzů, plyne z opatření.

Negativní test na koronavirus nebude možné od pondělí použít jako covidový certifikát v tělocvičnách, na kluzištích, na kurtech, na bowlingu a kulečníku či v tanečních studiích, posilovnách a fitness centrech. Mládež ve věku 12 až 18 let, lidé se započatým očkováním a ti, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, budou moct předložit PCR test ne starší 72 hodin. Mladší děti, pro které zatím není dostupná vakcína, se nebudou muset prokazovat žádným dokladem. Stejně jako nyní budou mít provozovatelé povinnost covidový certifikát kontrolovat.

Namátkové kontroly a očkování při nákupu skipasů

Provozovatelé lyžařských areálů budou muset potvrzení zjišťovat už při prodeji skipasů. Těm, kteří certifikát nedoloží, nebudou moci jízdenku prodat. Alespoň namátkově by provozovatelé měli doklady o očkování či prodělání nemoci kontrolovat i před nástupem do lanovky či vleku. Nové opatření vztahující se na nákup skipasů a přepravu na vlecích či lanovkách nezahrnuje výjimku pro školní kolektivy. Povinnost předložit doklad o očkování, prodělané nemoci nebo negativním PCR testu ne starším 72 hodin by tak měla platit i pro žáky ve věku 12 až 18 let, kteří se budou účastnit školních lyžařských výcviků.

Uvnitř lanovek a vleků budou muset cestující dodržovat rozestupy 1,5 metru, pokud nepůjde o členy jedné domácnosti, žáky jedné školy a jejich dozor. Provozovatelé by měli také zajistit pravidelnou dezinfekci míst, kterých se lidé často dotýkají.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová na začátku měsíce mluvila o tom, že podmínky pro lyžařské areály budou platit od 1. prosince. Nyní jsou ale zahrnuty už v opatření, které bude platit od 22. listopadu.

Pravidlo týkající se rozestupů se vztahuje i na skupinové lekce. Obdobné podmínky jako pro vnitřní sportoviště jsou i pro bazény, wellness zařízení, sauny a solné jeskyně. Splnění podmínek se na sportovištích či v bazénech stejně jako dosud nebude vyžadovat v případě školní tělesné výchovy či školního plavání, pokud se výuky účastní žáci jen jedné školy nebo jsou prostory pro každou školu oddělené. Stále bude platit, že by provozovatel měl zajistit maximální možnou cirkulaci vzduchu.

Video Vojtěch o bavorském modelu po česku: Rekord byl poslední kapka. A hrozí vánoční lockdown? - Pavlína Horáková

johny58 ( 20. listopadu 2021 04:45 )

Na volnočasové aktivity jsou antig. a PCR nedůvěryhodné a nestačí. Ale na testy v práci které chtějí zavádět OK ? Vemte se za ruce a už běžte …

koloman ( 19. listopadu 2021 22:11 )

To je fakt právě že zkouší jako pokusní králíci Jak je vidět ale zatím marně po roku slavného očkování žádná změna.Jen zkoušejte vesele dál.

e.lesanova ( 19. listopadu 2021 21:17 )

Chraň bože, abyste si chtěli sportem, pobytem na čerstvém vzduchu atp. zlepšit vaši přirozenou imunitu...to se nebude trpět...s pozdravem váš COVID BYZNYS

wp3t ( 19. listopadu 2021 21:15 )

namachrovaní očkovaní? Ty si ale kedluben obecný. Můj názor, že většina lidí už nechce další lockdowny a chce mít Vánoce v klidu, tak to zkouší přes očkování. Bez roušek a očkování sme to už jednou zkoušeli a nic moc, co myslíš.

koloman ( 19. listopadu 2021 21:05 )

Takže teď neočkovaní nebudou moct chodit nikam zato očkovaní všude, pokud čísla dál porostou kdopak to asi roznáší namachrovaní očkovaní kteří si myslí že jsou nesmrtelní ubožáci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa