Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Duka (78) prodělal covid, zmeškal kvůli tomu setkání s papežem. Test měl pozitivní před odletem

Aktualizováno -
11. listopadu 2021
17:50
Autor: ČTK, Mii - 
11. listopadu 2021
15:01

Čeští a moravští biskupové jsou na návštěvě Vatikánu. Chybí však pražský arcibiskup Dominik Duka (78). Podle Deníku N se neúčastní proto, že měl pozitivní test na koronavirus, informaci serveru potvrdil mluvčí arcibiskupství Jiří Prinz. Biskupové jsou v Římě od neděle, dnes absolvovali soukromou audienci u papeže.

Jako dar biskupové papežovi předali křišťálový relikviář s ostatky svaté Zdislavy a 50 000 eur (1,26 milionu Kč) od věřících z Česka, které jsou určeny pro potřebné. Kvůli pandemii covidu-19 se návštěva, která potrvá do 14. listopadu, koná bez účasti poutníků z České republiky.

Více než dvouhodinová schůzka s papežem byla podle předsedy České biskupské konference arcibiskupa Jana Graubnera velmi otevřená. Na výzvu k návštěvě Prahy papež podle Graubnera odpověděl, že ji přijme, „až na to přijde čas“. Mluvilo se také o očekávaných nominacích pro některé české a moravské biskupské stolce, uvedla dnes po setkání na webu Česká biskupská konference.

Zřejmě nejočekávanější změnou by měla být ta na postu pražského arcibiskupa. Duka dovršil 75 let, tedy věk, po němž církevní hodnostáři obvykle své funkce opouštějí, v roce 2018. Jeho nástupce vybírá Vatikán. Papež František loni Duku vyzval, aby pokračoval ve funkci, dokud nebude stanoveno jinak. 

Prinz dnes uvedl, že covid měl u kardinála mírný průběh.Duka na sebe v souvislosti s nemocí upozornil v únoru, kdy během kázání uvedl, že koronavirus je uniklá biologická zbraň. Sdělil, že armádní experti ví, kde se virus vzal, ale nemohou to říct nebo se bojí. Pražský arcibiskup za to schytal od epidemiologů kritiku, Prinz pak vysvětloval, že kardinál tvrzení považuje pouze za hypotézu.

Biskupy čeká i cesta do Assisi

Návštěvu ad limina apostolorum (k prahům apoštolů) by každých pět let ve Vatikánu měli vykonat biskupové, kteří zde podávají zprávu o stavu svých diecézí. Zahrnuje setkání s papežem, modlitbu u hrobů apoštolů sv. Petra a Pavla, mše ve čtyřech papežských bazilikách a návštěvy vatikánských úřadů. Ty absolvují čeští a moravští biskupové postupně během celého týdne.

„Bylo to setkání velmi povzbudivé. Musím říci, že papež se v této chvíli, která byla z jeho strany – řekl bych – dosti uvolněná, ukazoval opravdu jako pastýř, kterému jde o každého člověka. Je vidět, že to nejenom říká v oficiálních projevech nebo dokumentech, ale že tím skutečně žije: Být blízko lidem. A o tom jsme v podstatě hovořili z nejrůznějších aspektů,“ uvedl po setkání Graubner.

V sobotu na svátek sv. Anežky České poputují biskupové společně s bohoslovci a kněžími z české Papežské koleje sv. Jana Nepomuckého do Assisi, kde budou slavit bohoslužbu v bazilice sv. Kláry.

Video  Arcibiskup pražský Dominik Duka k 76. výročí Dne vítězství  - abl
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa