Neděle 28. listopadu 2021
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Do exotického ráje během covidu: Tohle jsou tipy a triky pro cestovatele. Dezinfekci s sebou

Autor: Darina Jíchová - 
14. října 2021
05:00

Lidé po celém světě s nadšením čekali na uvolnění restrikcí spojených s pandemií covidu-19 a otevření hranic, aby mohli vyjet do zahraničí. Jedním z míst, která byla otevřena i během krize, byly Maledivy. Ostrovní stát v Indickém oceánu, který je znám pro své malebné pláže s bělostným pískem a azurové moře, se stal útočištěm pro všechny, kdo chtěl alespoň na chvíli zapomenout na covid-19. Stanice CNN nabídla seznam rad pro cestovatele, kteří tam teprve zamíří.

Maledivy dlouho v lockdownu nebyly, hranice otevřely pro zahraniční turisty už v červenci 2020 s jedinou výjimkou – metropolí Malé. Do hlavního města, které bylo hlavním epicentrem nákazy na ostrově, návštěvníci nemohli. Cestovatelé se tak shromažďovali v dovolenkových resortech, pro než jsou typické plážové nebo vodní bungalovy.

Na Maledivy v současné době můžou úplně všichni ze všech světových destinací, stačí se po příjezdu prokázat negativním PCR testem, který nesmí být starší než 4 dny. Turisté musí vyplnit příjezdový formulář. Podmínky návratu si určuje už každá země.

Opatření

Podle českého ministerstva zahraničí musí turisté „před odjezdem z resortu vyplnit výstupní dotazník, který má zdokumentovat jejich respirační obtíže během posledních 14 dní“. Dále také musí všichni podstoupit testy, buďto PCR nebo antigenní, a při odletu „musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho výsledku“. 

Z českého hlediska patří Maledivy mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy, navrátivší se musí podstoupit PCR test, a to nejdříve do 5. dne od návratu a nejpozději do 14. dne od návratu, do obdržení negativního výsledku musí být lidé v izolaci. Výjimku mají plně očkovaní lidé, od jejichž druhé dávky uplynulo 14 dní, a lidé, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19. Všichni čeští turisté také musí vyplnit český příjezdový formulář.

Maledivy si turistů velmi váží a během pandemie vláda ve spolupráci s resortem cestovního ruchu spustily věrnostní program pro stálé návštěvníky. Turisté sbírají za každý pobyt body, které pak mohou uplatnit při návratu ve vybraném resortu.

Maledivy lákají pracující turisty na luxusní pobyty. Maledivy lákají pracující turisty na luxusní pobyty. | Facebook/The Nautilus Maldives

Kromě toho, že u sebe turisté musí mít negativní výsledek testu, budou vyzváni, aby si stáhli maledivskou trasovací aplikaci TraceEkee, kterou by měli během svého pobytu používat. Nedávno byly obnovené některé restrikce i pro očkované, turisté sice mohou mezi ostrovy cestovat, pokud však stráví déle než 48 hodin v oblasti Greater Malé, musí znovu podstoupit PCR test.

„Příjezd. Vakcína. Pobyt.“

Roušky se musí nosit ve veřejné dopravě a ve vnitřních prostorách a některé bary a restaurace fungují s omezenou provozní dobou. Denní přírůstky nových případů jsou nízké, poslední týden se průměrný denní počet nakažených drží pod 100. Tamní ministr turismu Abdulla Mausoom potvrdil, že pracují na programu „Příjezd. Vakcína. Pobyt.“, kdy budou moct turisté dostat vakcínu hned při příjezdu.

Mausoom dodal, že program bude spuštěn, až bude oočkována populace Malediv, zatím vakcínu dostalo 350 tisíc z 550 tisíce obyvatel. Výhodou pobytu na Maledivách je to, že turisté většinou zůstávají ve svém resortu, bungalovy jsou dostatečně oddělené, a jelikož jsou zaměstnanci resortů plně očkovaní, často odpadá nutnost nosit roušku uvnitř hotelových restaurací.

Podle Mausooma se díky tomu dovolená na Maledivách zas tak neliší od toho, jak vypadala v době před pandemií. Lidé však upozornili na to, že vzhledem k tomu, že většina zboží se na ostrovní stát dováží, vzrostla jeho cena. Obzvláště drahé jsou roušky a dezinfekce na ruce, proto je lepší dovézt si vlastní. Pravidelně se také měří teplota, a to nejen na letišti a v hotelu, ale i třeba v obchodech.

Video Babiš po návratu od Zemana točil Čau lidi: Mám špatnou zprávu... Ve Sněmovně zůstane - Facebook - A. Babiš

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa