Čtvrtek 11. srpna 2022
Svátek slaví Zuzana, zítra Klára
Polojasno 25°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Nový institut chce předpovědět a zkrotit další pandemii: Prozkoumá netopýry i neznámé viry

Autor: mav - 
13. září 2021
18:55

Zkoumat a předvídat nové pandemie, ba je zastavovat, než vůbec propuknou, má za úkol nový institut otevřený v anglickém Liverpoolu. Kdyby takový existoval předloni, byly by prý vakcíny proti covidu-19 hotové o pár měsíců dřív a zachránila by se spousta životů.

Pandemický institut vznikl ve spolupráci tří liverpoolských univerzit. Disponuje i sekcí pro zkoušky nových vakcín a léčiv na lidských dobrovolnících. Takové už se v nemocnicích dělají, ale Pandemický institut bude mít extra izolovaný prostor, což proces urychlí.

„Tady v Liverpoolu jsem vedla jednu z lokací třetí fáze klinického výzkumu oxfordské vakcíny,“ řekla týdeníku Observer profesorka Daniela Ferreiraová z Liverpoolské školy tropické medicíny a členka nového pandemického týmu. „Dokázali jsme začít opravdu rychle. Ale když vláda zavedla celostátní lockdown, počet případů poklesl,“ popisuje úskalí klinických studií. „Napřed jsme očekávali, že výsledky studie vakcíny budeme mít do tří měsíců, ale pak to trvalo o dost déle, neboť pak tolik nedocházelo ke komunitnímu přenosu.“

Zkušební vakcína versus placebo

Při klinické studii se někteří dobrovolníci naočkují zkoušenou vakcínou a další placebem a pak se musí čekat, až se významný počet z nich nakazí. Kapacity nového institutu by se počátkem roku 2020 velice hodily. Vyvinout vakcíny zabralo jen krátký čas, ale dlouho se pak testovala jejich účinnost a bezpečnost. Podle profesorky Ferreiraové by institut dokázal zkoušky nejméně o tři měsíce urychlit.

„V kontrolovaném modelu můžete daleko rychleji zjistit, zda bude vakcína fungovat, nebo ne,“ uvedla Ferreiraová. Místo koncem prosince by tak první očkování bylo k dispozici už v říjnu, nemusela přijít tak drastická vlna, při níž zemřelo přes 80 tisíc lidí.

„Povedeme unikátní, celostní výzkum, od hledání budoucích hrozeb přes reakce úřadů a zdravotnictví až po léky a vakcíny,“ citovala BBC ředitele nového ústavu, profesora Matthewa Baylise.  

Někteří z výzkumníků se budou zaměřovat na infekce, které na lidi přeskakují od zvířat. Začnou vytvořením souhrnné databáze zvířecích chorob a pak se pokusí zhodnocovat, u kterých je nejvyšší pravděpodobnost, že nakazí i člověka.

Největší databáze patogenů na světě

„Máme na světě největší databázi patogenů a hostitelů i jejich výskytu,“ uvedl profesor Baylis a dodal: „Využijeme ji k předpovědím – od kterých zvířat se může zjevit další koronavirus a tak dále.“

SARS-CoV-2 zřejmě na lidi přišel v Číně od netopýrů, o kterých je známo, že hostí nejeden koronavirus. Jenom netopýrů žije na planetě 1500 druhů, takže má před sebou Institut spoustu práce. A tak ředitel také neočekává okamžité výsledky: „Doufám, že za deset let budeme daleko přesněji vědět, na jaké druhy se máme dívat, a pak potvrzovat naše předpovědi.“

Později v budoucnu by výzkumníci chtěli dospět k takovým znalostem, že jim postačí genetická analýza viru, aby předpověděli, co by dokázal lidem způsobit. „Je to ohromně ambiciózní představa, ale v genetické sekvenci je obsaženo všechno,“ vysvětil profesor Baylis, který načrtl i další plány: „Někdy v budoucnu se najde nový virus a rovnou budeme schopni říci, jaké bude mít vlastnosti, jakým způsobem se může šířit a jaký typ choroby může způsobovat.“ A taková předpověď zase dá oproti dnešní praxi ohromný náskok vývoji nové vakcíny.

Nové centrum WHO

Liverpool není jediný, poslední dobou se na světě otevřelo několik podobných institucí. Středisko včasného pandemického a epidemického varování otevřela Světová zdravotnická organizace (WHO) 1. září v Berlíně.

„Viry se šíří rychle, ale data mohou být ještě rychlejší,“ pronesl předseda WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, když ústav společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou otevíral. „Veškeré úsilí směřující k pandemické připravenosti se musí dělat, než vůbec propukne. Středisko se bude soustředit na propojování a analýzy dat i schopnost lépe detekovat a zhodnocovat choroby už v jejich raných fázích, než propuknou ve velkém a začnou hromadně zabíjet a rozvracet společnost,“ cituje svého předsedu zpráva WHO.

Francouzská vláda už loni spustila mezinárodní iniciativu Prezode zaměřenou na přenos infekčních chorob za zvířat na člověka. V USA pak Rockefellerova nadace začala budovat ve spolupráci s mnoha odbornými partnery Institut prevence pandemií.

Video  Volební debata - očkování  - Blesk
Video se připravuje ...

frantacizek ( 13. září 2021 19:50 )

jak seM vinař

Jirik-ta ( 13. září 2021 19:50 )

vstejte se, nyc se vam nestane

frantacizek ( 13. září 2021 19:49 )

toto jsem včera probíral s našimi členy-zoology..celé léto mě navštěvuje netopýr. Funguje jako patrola. Jen proletí bytem, posbírá za letu mouchy a vyletí oknem úplně na konci bytu. Když došel poprvé, myslel jsem si, že mám halucinace, chvilu jsem aj přemýšlel, že už si nedám pivo, jak se vinař, že to organismus už nedává. Pač ten savec se vyznačuje vysokou agilitou a má obdivuhodné skills i za letu vzhůru nohama.
Členové si mě vyslechli, chvilu bylo ticho, nebo toto nikdo z petičního výboru ještě nezažil, nebo jo, ale oni majú fakt ty mžitky po 8.-10., čiže ale jsme měli hnedka publikum. Podumali a že mám být v klidu, dokud si nepřivede kámoše a nezačnou mi tam s.át. To mi poradil ten, který si koupil kanárka, furt mu valil zrní, jabka a divil se, že ten pěvec nežere. Tak se to řešilo několik schůzí, než mu uletěl..Pak se jeden člen asi po měsíci zeptal - ty a měl ten borec vodu, nebo tu si nejmenoval, že si mu dával. A tento člen-zoolog - kanár pije? Aha ty woe.. tak třeba se letěl jenom napít a dojde zpět. Nechával na okně otevřenú klec celé léto, pak si koupil křečka se synem. Ten zemřel nějako za půl roku, prý dostal horečku, říkal veterinář, nebo taky mu přestal žrát. To mu členové řekli, že ho neměl nechat běhat v tom kolcu, že kdykoliv byli u něho, tak ten hamster trénoval jak Zátopek, pak se nemá přehřát.
čiže jsem v klidu...zatím lítá jen jako patrola, ne hlídka, kamoše nebere. Ale toto je problém už aj tu. Už tu máme z té Asie šecko prostě..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa