Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Velká podzimní studie má ukázat promoření Česka: Test na protilátky pro tisíce dobrovolníků

Autor: ČTK, šamol - 
2. září 2021
08:45

Ministerstvo zdravotnictví chystá na podzim celorepublikovou studii o protilátkách a buněčné imunitě na koronavirus. Chce do ní zapojit tisíce dobrovolníků, uvedl dnes Radiožurnál. Na studii by se mělo podílet několik velkých center, podle Radiožurnálu půjde o pražský IKEM a Thomayerovu nemocnici a o Fakultní nemocnici Olomouc. Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková Radiožurnálu řekla, že cílem je poznat skutečnou míru promoření populace.

„Jde o séroprevalenční studii, která by dala obraz toho, jaká míra promoření je v české populaci vůči viru, čili dát nám epidemiologické ukazatele. A spolu s tím třeba i zkoumat některé parametry buněčné imunity,“ uvedla Vašáková.

Pravidelným testováním chce stát zkoumat i to, jak protilátky lidi chrání před nákazou. „Plánujeme dělat u těch lidí periodické PCR testy zhruba ve 14denních intervalech, abychom zjistili, kde se ti lidé nakazili. Protože množství lidí, kteří se nakazí, je extrémně ovlivněné strategií testování a tím, jaký poměr máte symptomatických a asymptomatických přenosů,“ řekl Radiožurnálu Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Kolektivní imunita je výrazně lepší než před rokem

Podle klinického imunologa z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Jiřího Litzmana výsledky ukážou něco o kolektivní imunitě. Pokud se ukáže, že velká část lidí má protilátky, bylo by podle něj možné trochu měnit protiepidemická opatření. Jak vysoká by mohla imunita v populaci být, neuvedl. „Velké množství občanů bylo infikováno nebo vakcinováno, čili kolektivní imunita bude výrazně lepší (než loni na podzim). Na podzim se už nebudeme setkávat se stavy, se kterými jsme se setkávali doposud, zejména pokud se týká zdravotnictví, které bylo naprosto naplněno pacienty, kteří měli těžké formy tohoto onemocnění,“ řekl Radiožurnálu Litzman.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i sněmovní opozice se v poslední době přikláněli k zavedení uznávání protilátek proti covidu pro prokázání bezinfekčnosti. S váháním to podpořil i prezident Miloš Zeman. Vašáková v srpnu uvedla, že není jasné, jak vysokou hladinu protilátek člověk musí mít a zda by ho chránily i proti mutacím koronaviru. Uznávat se tedy i nadále nebudou. Podle předsedy vakcinologické společnosti Romana Chlíbka protilátky také nejsou důvodem, proč by se člověk neměl nechat očkovat. Po očkování podle něj klesají hodnoty protilátek pomaleji než po prodělání nemoci.

Jako potvrzení bezinfekčnosti slouží dokončené očkování proti covidu-19, doklad o prodělání nemoci v posledních 180 dnech či negativní výsledek testu.

Od začátku loňského března, kdy se v Česku začala šířit epidemie koronaviru, testy prokázaly 1,68 milionu případů nákazy. Od konce prosince se v Česku proti covidu očkuje, ukončené očkování má více než 5,7 milionu lidí.

Video Boj o protilátky v Česku: Testy jsou dražší než vakcína, tvrdí viroložka. Nevidí ani vědecké "pro" - Pavlína Horáková

lucie13 ( 2. září 2021 10:46 )

V Rakousku se protilátky uznávají, ale lidé si ten test musí platit sami. Tchán (71let) prodělal covid bezpříznakově, měl přes 2.700 jednotek. Test si nechal udělat na radu obvoďačky, lidem s protilátkami nad 50 jednotek očkování nedoporučovala.
Nebyli vážně nemocní snad nikdy, celý život pracují venku na bio statku. Očkovat se nechtějí nechat. Ale ten papír o prodělané nemoci samozřejmě potřebují, v Rakousku vás bez testu nenechají ani v kavárně vypít kafe ne jako v Čechách, tam se nekontroluje nic. Bez problému jsem projížděli přes všechny okresy i v době uzavření.
Ale v Rakousku je možnost si dělat samotesty, obdržíte 20 ks s QR kódem zdarma, výsledek se zašle on-line na ministerstvo zdravotnictví a pak přijde potvrzení s oficiální hlavičkou Republik Österreich a je to platné 24 hod. jako potvrzení pro vstup kamkoliv.

Jirik-ta ( 2. září 2021 09:36 )

Kdyby protilátky byly uznány lidi by si to ohlídali sami. Takto by to měl ohlídat stát tzn. nabídnout zdarma otestování dobrovolníků. Lidé by si pak sami mohli objednat očkování a nemusela by z toho být komedie. Takto se očkuje na slepo (lidé často protilátky mají) pak je z toho 2860 jednotek. Efektivitu a né buzeraci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa