Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

JIPky zaplnili neočkovaní, umírají i třicátníci. „Virus mu zničil plíce,“ pláče žena Joshe (†36)

Autor: ula, ČTK - 
21. srpna 2021
16:38

USA momentálně v průměru zachycují asi 140.000 nových infekcí koronavirem za den, což je nejvyšší číslo od začátku února, kdy v zemi s 330 miliony obyvatel ustupovala silná zimní vlna epidemie. Nejhůře jsou na tom státy, kde je nejméně proočkovaná populace. Patří mezi ně i Alabama, kde tento týden došla lůžka v nemocnicích. V USA navíc stoupá i počet obětí. Mezi nimi je i Josh Tidmore, který podlehl covidu-19 v pouhých 36 letech. Jak uvedla jeho manželka, nebyl předtím nijak nemocný. Jen se nenechal očkovat.

USA momentálně v průměru zachycují asi 140.000 nových infekcí koronavirem za den, což je nejvyšší číslo od začátku února, kdy v zemi s 330 miliony obyvatel ustupovala silná zimní vlna epidemie. Počet lidí hospitalizovaných s covidem-19 se podle statistik listu The New York Times (NYT) znovu dostal nad 90.000 a po šesti týdnech přibývajících nákaz už výrazně narostly i přírůstky u statistiky obětí, které se v posledních dnech opět dostávají nad 1000 úmrtí.

Nemocnice se tak opět plní pacienty s covidem. Nejhůře je na tom v tomto směru Alabama, jejíž asociace nemocnic tuto středu večer uvedla, že v celém státě bylo k dispozici „záporných 29“ lůžek s intenzivní péčí. To znamená že 29 pacientů v tu chvíli čekalo na pohotovostech na uvolnění místa na JIP.

Alabama s přibližně pěti miliony obyvatel registruje průměrný počet nových nákaz těsně pod zimním maximem, podobně na tom byla na začátku týdne i bilance hospitalizací. Vakcinaci zde absolvovalo 35,7 procenta populace, což je nejnižší podíl ze všech amerických států.

Joshovi (†36) zničil covid-19 plíce

Mezi oběti pandemie patří i manžel Christiny Tidmoreové Josh. Bylo mu pouhých 36 let.  Jeho poslední okamžiky přiblížila pro portál Waff.com.

Oba onemocněli covidem-19 na konci července. Očkováni nebyli. „Nebylo to z nějakého politického přesvědčení, zkrátka jsme si mysleli, že jsme mladí a zdraví, že bude vše v pořádku a s očkováním počkáme, až bude více informací,“ uvedla Christina.

Jenže Joshův stav se zhoršoval. Byl tedy hospitalizován, ale už mu nebylo pomoci. Zemřel 11. srpna ve věku 36 let. „Všechny životně důležité orgány měl v pořádku - srdce, játra. Nebyl kuřák, byl zdravý, ale virus mu zničil plíce,“ pláče jeho žena.

O Joshe pečovala lékařka Jenna Carpenterová. Ta uvedla, že během minulého týdne zemřelo mnoho pacientů, kteří byli zdraví a byli mladší 40 let. Proto také důrazně vyzvala k očkování. Na JIPkách nyní leží pacienti, z nichž 90 % je neočkovaných.

„Máme nyní velmi silnou zbraň proti viru, která nám s ním má pomoci bojovat. Už je to rok apůl a my stále nemáme účinnou léčbu, která by mohla pomoci pacientům v kritickém stavu. Nejlepší způsob, jak se covidu-19 bránit, je vakcinace,“ upozornila lékařka.

Nyní už s ní souhlasí i ovdověla Christina. Ta se nechala očkovat i s celou svoji rodinou a nyní se na příběhu svého manžela snaží přesvědčit k vakcinaci i ostatní.

Kontejnery pro ukládání mrtvol

Co do počtu pacientů s covidem-19 na 100.000 obyvatel přitom Alabama neregistruje nejhorší údaj v USA. Ještě více jich je na Floridě a v Louisianě, Mississippi je podle NYT na stejné úrovni jako Alabama. Obsazenost jednotek intenzivní péče podle médií přesáhla 90 procent také v Georgii a Texasu. Poslední jmenovaný stát tento měsíc požádal federální vládu o pět přívěsných kontejnerů pro ukládání mrtvol kvůli očekávanému nárůstu v počtech úmrtí spojených s covidem-19. Ve středu jich Texas ohlásil 176, což byl nejvyšší denní součet od března.

Ve všech jmenovaných státech zaostává podíl plně naočkovaných obyvatel za celoamerickým průměrem, byť v případě Floridy je rozdíl v řádu desetin procentního bodu. V některých ze států nejhůře zasažených novou vlnou epidemie růst počtů zachycených nákaz v posledních dnech zpomalil a například Arkansas a Nevada nyní hlásí prakticky stejný sedmidenní průměr jako před dvěma týdny.

Video  Hrozba „černé mutace“: Profesor Hořejší o variantě covidu, která by nás vrátila na počátek pandemie  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

rezacek ( 21. srpna 2021 22:54 )

Z celého textu je nejpodstatnější věta, že nebyl očkován. Každý svého štěstí strojvedoucí. Po...l si to sám. Čest jeho památce.

strejda777 ( 21. srpna 2021 21:58 )

No, já se tedy ještě nesměji, protože kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp, a neočkovaní se ještě budou divit......A ano, jsem očkovaný, budu volit Babiše a koblihy jsme měl rád již od dětství, protože moje babička dělala výborné koblížky. Dotaz?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa