Úterý 25. ledna 2022
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Zataženo 3°C

Aplikace Tečka Čechům zmodrala. Zelená a červená barva mátly kontroly v zahraničí

Autor: sova - 
10. srpna 2021
14:16

Pozadí očkovacích certifikátů v aplikaci Tečka se spolu s poslední aktualizací zbarvilo do neutrální modré barvy. Důvodem je ulehčení cest do některých evropských zemí, kde platí odlišná pravidla pro uznávání platnosti certifikátů. Dosavadní zbarvení mohlo kontroly v jednotlivých zemích mást a neodpovídat jejich platnosti. Zelené, respektive červené fajfky v seznamu certifikátů nicméně zůstaly, změnilo se pouze zbarvení v pozadí rozhraní pro naskenování QR kódu.

„Je to proto, že různé země mají různé přístupy k tomu, jak validují test, prodělanou nemoc nebo očkování. Reagovali jsme na zpětnou vazbu uživatelů. Když cestovali někam, kde platí první vakcinace, a ukázali tam svou červenou, i když měli druhou vakcinaci, působilo to celníkům komplikace,” vysvětlil změnu pro server iDnes.cz, jenž na novinku upozornil, Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro IT a šéf Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT), která za Tečkou stojí.

Takhle funguje aplikace Tečka. Takhle funguje aplikace Tečka. | Blesk

U nás to byla červená, ale pro vycestování do jiné země to mohl být platný certifikát,” doplnil Dzurilla.

V České republice je v současnosti člověk bezinfekční po 14 dnech od druhé dávky vakcíny. Do té doby mu při nejrůznějších příležitostech není očkování uznáváno a musí se prokazovat potvrzeními o prodělání nemoci z posledních 180 dní nebo negativním testem na covid-19.

Evropské země ale v této praxi nejsou jednotné, někde stačí pouze první dávka, přičemž donedávna používala stejné kritérium i Česká republika. V reakci na šíření varianty delta ale požadavek zpřísnila.

barracuda.sro ( 10. srpna 2021 19:02 )

Ještě že ta TEČKA nezhnědla ! To by bylo v prd..i.

Jirik-ta ( 10. srpna 2021 15:19 )

nebylo by lepší rovnou vybírat pe-ní-ze ach jo kam jsme se to dostali

Zobrazit celou diskusi
Další videa