Varovali je před katastrofou, počty nakažených „dramaticky“ klesají. I po velkém britském rozvolnění
Prošla již Velká Británie vrcholem třetí vlny pandemie? Britská média i přes velké rozvolnění řeší, že již pátý den po sobě klesají počty případů. A odborníci upozorňují na to, že pokles o 40 procent je „dramatičtější, než se očekávalo“, upozorňuje Daily Mail. Navzdory šíření nakažlivější mutace delta Britům ke zlepšení situace přispělo očkování.
Bilance nových případů nákazy klesá v Británii už pátý den v řadě, včera ministerstvo zdravotnictví ohlásilo něco přes 29 000 infikovaných, před týdnem to bylo přes 48 000.
Podle serveru BBC je to poprvé od začátku pandemie, kdy přírůstek nakažených klesá bez ohledu na uvolnění restrikcí. Odborníci také upozorňují, že díky očkování nyní nemocnice navzdory počtu nakažených nemají tolik těžkých případů covidu-19.
Zklidňující trend
Hospitalizovaných je aktuálně asi 5000 lidí, což je podstatně více než koncem května, kdy počet covidových pacientů klesl na zhruba devět stovek, ale zároveň mnohem méně než během vrcholu zimní vlny pandemie, kdy nemocnice ošetřovaly skoro 40 000 nakažených.
„Po pěti dnech klesajících čísel to vypadá na uklidňující trend. Pokles je mnohem dramatičtější, než se očekávalo. Několik expertů varovalo před katastrofou, ale tato čísla silně naznačují opak. Je příliš brzy vidět jakýkoli signál v datech ze Dne svobody, který může zvýšit přenos, ale tato data naznačují, že z této vlny vycházíme," upozornil Daily Mail profesor Paul Hunter z University of East Anglia. Den svobody neboli Freedom Day přinesl Britům 19. července velké rozvolnění.
Zpět na čísla před Eurem
Doktor Simon Clarke z University of Reading připomněl dopad nedávného mistrovství Evropy ve fotbale, na kterém se Angličané probojovali až do finále a hráli drtivou většinu zápasů před domácím publikem, což mělo za následek davy lidí nejen na stadionu, ale i v ulicích měst.
„Na základě těchto počtů případů bychom nyní mohli začít vycházet z této vlny. Jestliže Euro ovlivnilo počty případů u lidí, kteří se hromadně potkávali, nyní se vracíme na úroveň případů, které bychom měli bez turnaje,“ poznamenal.
Velký zájem o očkování
Naděje, že virus může být na ústupu, posílilo i nedávné dobré počasí, což znamenalo méně shromáždění uvnitř, upozorňuje Daily Mail. Na druhou stranu vlna tropů přinesla na britských ostrovech i to, že se lidé houfně vydávali k vodě.
Pod příznivý stav se však podepisuje i poměrně velký zájem o očkování - přes 46,5 milionu lidí absolvovalo první dávku a přes 37 milionů lidí dostalo dávku druhou. Británie má přitom celkově 66,65 milionu obyvatel.
Obavy z dovolených
Obavy na britských ostrovech jsou však dál spjaté s probíhajícími letními dovolenými a s jejich dopady na počty případů.
Samotní dovolenkáři však s obavami sledují i tzv. jantarový seznam - seznam zemí, do kterých se nedoporučuje jezdit, a v případě, že se tam lidé vydají, musí po návratu nastoupit do 10denní karantény a absolvovat dva negativní testy. Omezení cestování z Francie by mělo padnout příští týden, 5. srpna se však rozhodne o tom, jak se nadále bude přistupovat ke Španělsku, kde se situace zhoršuje. Nařízení karantén v případě návratů ze Španělska či Řecka by však znamenalo problém a možné zhacení dovolené pro cca 6 milionů Britů, varuje Daily Mail.
Cislo nakazenych je o tom kolik lidi se jde testovat. Spousty lidi odjelo na dovolene pred par tydny, hlavne minuly tyden aby se vyhli tropickym vedrum, tak slo vice lidi na testy. Ted jsou na dovolene tak je logicke ze cisla poklesnou. Jinak je pravda ze pravda ze vetsina lidi ùz ma vytvorenou imunitu, takze pro ne je virus jako mensi chripka, a proto s kazdou vlnou konci v nemocnicich min lidi. Vakciny moc velky vliv nemaji.