Pátek 30. července 2021
Svátek slaví Bořivoj, zítra Ignác
Polojasno 29°C

Odpůrci očkování mění taktiku. Používají kódový jazyk, aby je sociální sítě nesmazaly

Autor: ČTK - 
22. července 2021
20:00

Některé facebookové skupiny, ve kterých se šíří obsah namířený proti očkování na koronavirus, ve svých názvech a příspěvcích zavádějí nové krycí výrazy ve snaze uniknout zpřísněným opatřením platformy přijatým kvůli pandemii covidu-19. V reportáži na to upozorňuje americká televize NBC News. Antivakcinační skupiny se podle ní začínají prezentovat jako „taneční večírky“ (dance party) nebo „slavnostní večeře“ (dinner party) a sdílejí vysvětlivky ke svému kódovanému jazyku.

Reportéři se odvolávají na snímky poskytnuté vícero členy podobných skupin, které bývají uzavřené a nedohledatelné skrze klasický facebookový vyhledávací formulář. Získané „screenshoty“ mimo jiné ukazují, že o očkovaných se v komunitě odpůrců vakcín hovoří jako o „tančících lidech“, „jít tančit“ zase může znamenat nechat se naočkovat. Další z příspěvků navrhuje, aby uživatelé slovo vakcína nahradili výrazem „Maxine“ nebo „beer“ (pivo) a místo Pfizer a Moderna psali „Pizza King“ a „Moana“.

Podle NBC News si skupiny tohoto druhu uchovávají vysoké počty členů ještě z dob, kdy facebook antivakcinační sdělení neblokoval. Jedna z větších „tanečních“ skupin má údajně přes 40 000 členů. „Jiní influenceři na instagramu používají podobné jazykové kličky, očkované lidi například označují za ,plavce‘ a akt vakcinace jako nástup do ,plaveckého oddílu‘,“ dodávají autoři reportáže.

Podobné manévry, a to s cílem předejít intervencím ze strany správců sociálních sítí, nejsou u antivakcinačního hnutí novinkou a částečně vycházejí z taktik extremistických skupin. Jejich chování kopíruje fenomén tzv. leetspeaku, což je označení pro specifickou mluvu počítačových expertů nebo fanoušků počítačových her. „Je to součástí kultury antivakcinačních aktivistů,“ řekla o leetspeaku Joan Donovanová, která mapuje dezinformační sféru v jednom z výzkumných center Harvardovy univerzity.

Velmi rozšířený problém

Mluvčí společnosti Facebook odmítl zjištění NBC News komentovat a reportéry odkázal na materiály o snahách firmy propagovat důvěryhodné informace o vakcínách na covid-19. Technologický gigant podobně jako provozovatelé dalších velkých platforem v posledních letech výrazně zpřísnil pravidla proti dezinformacím o očkování, za zpomalující vakcinační kampaně v USA se ale dostal do konfliktu s vládou prezidenta Joea Bidena, podle níž by postup sítě Facebook měl být tvrdší. Společnost reagovala mimo jiné vyjádřením, že od vypuknutí pandemie covidu-19 odstranila 18 milionů „kusů“ dezinformací na toto téma.

Toto číslo samo o sobě ale podle komentátorů o mnohém nevypovídá a lze jej chápat i jako doklad toho, jak rozšířeným problémem zavádějící a nepravdivé informace o pandemii jsou. Někteří experti volali po zveřejnění statistik o tom, kolik lidí se zmíněnými 18 miliony příspěvků před jejich stažením přišlo do kontaktu, nebo o tom, jak se podobný obsah na facebooku šíří. „Důvod, proč potřebujeme podrobnější data o výskytu, je ten, že nepravdivá tvrzení se nešíří mezi všemi segmenty rovnoměrně,“ vysvětlovala výzkumnice působící na Stanfordově univerzitě Reneé DiRestaová.

Otázkou však je, zda tyto statistiky má samotný facebook. Podle deníku The New York Times (NYT) firma „ve skutečnosti nezná mnoho podrobností“ o šíření dezinformací o koronaviru a vakcínách na svých platformách. List v této souvislosti popisuje loňskou schůzku, na níž údajně skupina datových analytiků žádala od manažerů facebooku podporu ve snaze mapovat na stejnojmenné platformě dosah nedůvěryhodných příspěvků o covidu-19. „Vedoucí pracovníci nikdy prostředky nepřidělili a týmu nikdy nebylo řečeno proč,“ napsal NYT s odvoláním na dva nejmenované účastníky schůzky.

Jirik-ta ( 22. července 2021 22:31 )

kozmix ( 22. července 2021 22:15 )

Zarážející by mělo být pouze to, že si někdo dovolí vůbec regulovat slušně vedenou diskusi s opačným názorem než má stádo tupých ovcí věřící své pravdě. Bičem do zad celým sociálním sítím. Každý předhazuje KSČM ve vládě (ač nebyla) , ale co s námi dělají rádoby denokrati???

Jirik-ta ( 22. července 2021 20:16 )

jo von si někdo nechá kecat do role. Každý udělá to co pokládá za správné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa