Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Komplikace pro „covid pasy“: Sněmovna odmítla delší legislativní nouzi, projednávání se protáhne

Autor: ČTK - 
25. května 2021
16:08

Sněmovna dnes odmítla potvrdit trvání stavu legislativní nouze, v němž měla zrychleně projednat vládní novelu o vydávání certifikátů o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo o prodělané nákaze. Předloha se stala terčem opoziční kritiky i kvůli tomu, že úřady by mohly podmínit certifikátem účast lidí na veřejných i soukromých akcích nebo jejich vstup do různých provozoven. Prokazovali by se organizátorům, provozovatelům či pověřeným osobám.

Předlohu v podobě, jak ji předložilo ministerstvo zdravotnictví, není možné schválit, uvedl předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS). Podle něho je třeba najít minimalistickou verzi, která usnadní cestování do zahraničí. Předseda pirátského klubu Jakub Michálek upozornil na to, že omezení by mohlo zahrnout jakékoli infekční onemocnění. Vláda by měla předložit nový návrh ve stavu legislativní nouze, míní. Podle poslance KSČM Stanislava Grospiče by bylo nejlepší, pokud by vláda novelu stáhla a předložila jinou. „Vytváříme občany druhé kategorie,“ uvedl.

„Nemyslíme si, že by se covid pas měl vůbec projednávat,“ podotkl předseda klubu SPD Radim Fiala. Podle poslance STAN Petra Pávka si předloha zaslouží širší debatu. Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka si postěžoval na to, že kabinet o ní s poslanci předem nejednal, její nynější podoba je podle Jurečky na hraně ústavnosti a možná i za ní.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) připomněl, že zdravotnický výbor dnes plénu navrhl, aby o předloze hlasovalo nejpozději v polovině června. Byl by tedy podle něho čas na zásadní úpravy návrhu. Vondráček varoval, že zamítnutí stavu legislativní nouze bude znamenat, že Sněmovna bude moci zahájit projednávání novely až po uplynutí zákonné desetidenní lhůty. Vyslovil obavu, že standardním procesem zákonodárci nebudou schopni předlohu přijmout.

Dolní komora nakonec trvání stavu legislativní nouze nepotvrdila. Pro návrh hlasovalo 82 ze 174 přítomných poslanců, proti jich bylo 86.

Společný evropský rámec pro vydávání a ověřování certifikátů o očkování, testování a prodělání nákazy nazvaný Digitální zelený certifikát má EU vydat přímo účinným nařízením. Zavedení evropského dokladu pro usnadnění cestování mezi členskými státy se předpokládá od července.

Video  Zpět k běžným operacím: Šéf karlovarské nemocnice řekl, na jaké zákroky si nejdéle počkáte.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Omasta ( 26. května 2021 19:32 )

On nám to říkal va vysílání na

http­s://ww­w.fa­cebo­ok.co­m/Mgr-Lubom%C3%ADr-Voln%C3%BD-Jednotn%C3%AD-193203844428379

Jednak vyzval příznivce, aby poslance (které dosud volili) zahrnuli emaily. A pak zorganizoval blokádu poslanecké sněmovny pomocí 500 aut příznivců. BNaštěstí k tomu nemuselo dojít. On už tam má hafo lidí a další mu přibývají.

http­s://20­21.pr­ogra­mydo­voleb­.cz/pr­edvo­lebni-anketa/prubezne-vysledky

Pink ( 26. května 2021 18:33 )

Jak mohl Volný jedním hlasem ve sněmovně ovlivnit výsledek hlasování ,bez jeho hlasu by to taky neprošlo.

fotrpjotr ( 26. května 2021 18:26 )

Jen duševně nemocný člověk si může myslet,že na neschválení zákona ma sebemenší podíl L.Volný.

Omasta ( 25. května 2021 18:32 )

Vy jste kolaborant a na potřeby kolaborantů nebereme ohled. To po válce stříleli. Vy jdete proti vlastnímu národu. Fuj!

Omasta ( 25. května 2021 18:26 )

Sněmovna odmítla delší lregislativní nouzi. - Je to zásluha pana LUubomíra Volného, který za nás bojuje.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa