Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Testování žáků v pražských školách: Z 36 tisíc dětí bylo pozitivních jen 15. Jak je to možné?

Autor: jza - 
13. dubna 2021
16:11

V pondělí se po celém Česku vrátila do lavic část dětí z prvního stupně základních škol. Všechny musely před začátkem vyučování absolvovat antigenní testy na koronavirus. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky bylo v pondělí v Praze pozitivních méně než jedna desetina procenta dětí. 

V celém Česku teď probíhá na prvních stupních tzv. rotační výuka. To znamená, že do škol tento týden nastoupila jen polovina dětí, druhá polovina je zatím doma a příští týden se vystřídají. Žáci z prvního stupně musí dvakrát týdně absolvovat antigenní testování. Podle dat z pondělí byla v Praze pozitivita velmi nízká. „Z celkového počtu 35 729 testovaných žáků bylo nakonec 15 pozitivních,“  řekl pražský radní pro školství Vít Šimral (Piráti).

Kromě dětí se testovali i zaměstnanci škol, u těch odhalily testy jen 5 pozitivních z celkem 13 264. „Může to mít několik důvodů. Jeden z nich může být to, že antigenní testy nejsou schopné odhalit bezpříznakové jedince. Druhý možný důvod je to, že děti prostě momentálně v Praze nakažené nejsou, a je potom otázka, jestli to je důsledek toho, že byly několik měsíců doma, nebo jsme je prostě nechali sedět doma zbytečně, i to je bohužel možnost,“ komentoval výsledky testování Šimral. 

Chceme poolovat

Začátkem týdne pražští zastupitelé přišli s alternativou k plošnému antigennímu testování, tzv. poolingem. Tato metoda funguje tak, že se najednou testují vzorky více žáků. Teprve pokud je mezi nimi pozitivní vzorek, testuje se každý zvlášť pomocí PCR testů ze slin. Problém je v tom, že tyto testy se musí analyzovat v laboratořích, a jsou proto několikanásobně dražší než antigenní testy. 

Velká část pražských politiků z městských částí i z magistrátu by tuto metodu uvítala i proto, že je pro děti šetrnější než používání výtěrů z nosu. Podle Šimrala je tato metoda také spolehlivější a snížila by se míra falešné pozitivity. Problém jsou ale peníze a také kapacita laboratoří. „Kdybychom testovali třeba jen jednotlivé populační ročníky, tak nás to vyjde na desítky milionů týdně, a to rozpočet nezvládne,“ řekl. S primátorem se shodl na tom, že je potřeba přesvědčit vládu, aby tuto metodu povolila a financovala. 

Radní pro školství také uvedl, že po celém Česku vyšlo více než 13 tisíc antigenních testů neprůkazných. Lidé, kterým test takto vyjde, se považují za pozitivní a musí jít na kontrolní PCR test. Šimral poznamenal, že neprůkazné testy se objevovaly hlavně na Moravě a může to být typem testů, které se tam používají.

Za 14 dní by tyto testy měly dorazit i do Prahy a Šimral má obavy, že můžou snížit celkovou kvalitu testování. S tímto druhem antigenních testů je podle něj také složitější zacházení. „Mohlo by se stát, že namísto toho, abychom kvalitu testů průběžně zlepšovali, tak pokud bychom zůstali u té stávající vládní strategie, tak se může lehce stát, že kvalita se ještě zhorší a bude více neprůkazných testů,“ dodal. 

 

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa