Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Experti varují před otevřením obchodů: Nikdo to s námi neprobral, vzkazuje Smejkalova skupina

Aktualizováno -
6. dubna 2021
19:48
Autor: ČTK, mach - 
6. dubna 2021
18:20

Otevírání části obchodů od 12. dubna, které dnes schválila vláda, s epidemiologem Petrem Smejkalem a jeho skupinou odborníků nikdo nekonzultoval. Sdělil to na dotaz ČTK. Jím vedená Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) před tím, aby se otevření škol považovalo za signál k většímu rozvolňování, varovala ve stanovisku před Velikonocemi. Připomněla to viroložka Ruth Tachezy. Podle epidemiologa Rastislava Maďara souvisí otevření papírnictví a obchodů pro děti právě s návratem dětí do škol.

Vláda schválila, že se od pondělí otevřou papírnictví, obchody s dětskými oděvy a obuví, prádelny a čistírny, zámečnictví nebo prodejny náhradních dílů do automobilů. Spolu s nimi se také otevřou venkovní prostory zoologických a botanických zahrad a farmářské trhy. To podle Smejkala a Tachezy skupina s ministrem projednávala.

„Pokud chceme postupně otevírat výuku, není možné zároveň uvolňovat jiná opatření. Zvláště když nebylo schváleno frekventovanější testování ve firmách,“ sdělila Tachezy, která je vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Skupina ve čtvrtek označila epidemickou situaci v ČR za stále velmi závažnou. Za bezpečné pro návrat další skupiny dětí do škol označila přibližný počet 100 nových případů na 100.000 obyvatel, tedy asi 1400 nových případů denně.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který byl šéfem poradní skupiny ministra Adama Vojtěcha pro uvolňování opatření do loňského srpna, je zřejmě otevření obchodů s dětským oblečením, obuví a papírnictví motivováno prakticky. „Děti od podzimu nemusí mít už oblečení a obuv, které by mohly na jaře použít pro školní docházku. Jak víme, za půl roku některé děti fakt hodně vyrostou,“ sdělil ČTK. Nakupovat drobné školní pomůcky přes internet podle něj není příliš efektivní.

 

Video  Ministr Blatný: Návrat dětí do škol po 12. dubnu bude záležet na vývoji čísla R.  - abl
Video se připravuje ...

Jsem optimistou, ale neuspěchejme to

Epidemiolog a šéf skupiny MeSES Petr Smejkal Blesk Zprávám řekl, že Česko je na dobré cestě ven z epidemie a byla by škoda to pokazit překotným rozvolněním. „Jsem optimista, čísla jsou dobrá, ale neuspěchejme to,“ řekl Smejkal a dodal, že je důležité, že se školy otevírají v rotačním systému. „My teď hlavně musíme neuspěchat ty školy. On si to málokdo uvědomuje, ale školy jsou rizikové. Včera jsme je konzultovali s Izraelci a oni nám řekli, že co se týče škol, je důležité nespěchat. “

Pokud by začala čísla nakažených stoupat, je Smejkalova skupina připravena navrhnout ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO), aby se další rozvolnění zabrzdila. „Uvidíme jak ta rozvolnění zamávají s čísly. Každopádně to, co ohlásila vláda dnes považuji na nějakou dobu za strop toho, co se uvolní,“ uzavřel Smejkal.

 

Omasta ( 12. dubna 2021 13:58 )

Vypráskejte ty experty! Jak může expert navrhnout opatření, ktereé způsobuje občanům miliardové škody?!. A to ještě kvůli chřipúečce, za kterou by pojišťovna vyplatila bolestné jen okolo stovky. A to ještě za opatření, které nezabrání onemocnění, pouze odsune nákazy na později.
Je to lumpárna, která nikomu nezachrání život, jen dá vydělat korupčníkům na testech a náhiúbcích.

ivalen ( 7. dubna 2021 00:11 )

Když to slyšela hlavní hygienička, tak to s ní rovnou seklo. Není divu ...

borka30 ( 6. dubna 2021 21:47 )

Podle těchto odborníků by obchody asi mohly být zavřené napořád. Strašné.

Covid_19 ( 6. dubna 2021 21:11 )

Babiš byl v Izraeli na zkušené, ale je vidět, že chce zase dělat českou cestu, kdy si ponaučení z jiných zemí nechce vzít. Je to psychopat, který si myslí, že nejlepší brouk Pytlík

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa