Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Doplňte silné alergie mezi vedlejší účinky vakcíny AstraZeneca, žádá EMA. Firma obavy odmítá

Autor: ČTK, sova - 
12. března 2021
16:45

Závažné alergické reakce by měly figurovat na seznamu nežádoucích vedlejších účinků vakcíny od společnosti AstraZeneca proti covidu-19, uvedla v pátek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Reagovala tak na tento typ obtíží zaznamenaný v Británii, píše agentura AFP. Britsko-švédská farmaceutická společnost AstraZeneca odmítla obavy ze závažných vedlejších účinků své vakcíny, píše agentura DPA.

Evropský regulátor ve své zprávě uvádí, že „doporučuje aktualizaci informací o produktu a zahrnutí anafylaxe a přecitlivělosti (alergické reakce) mezi vedlejší účinky“. Návrh se zakládá na 41 případech závažných alergických reakcí po podání přibližně pěti milionů dávek vakcíny v Británii.

Bezpečnostní komise EMA také zkoumá „všechny případy tromboembolických příhod a další události související s krevními sraženinami po očkování přípravkem AstraZeneca“, píše se v prohlášení. Úřad tím reaguje na rozhodnutí Dánska a dalších zemí pozastavit očkování tímto přípravkem.

Zvýšené riziko nehrozí, tvrdí společnost

Koncern AstraZeneca odmítá obavy kolem své vakcíny proti covidu-19, napsala v pátek agentura DPA. Společnost podle ní uvedla, že po analýze dat týkající se bezpečnosti přípravku nic nenasvědčuje tomu, že by v případě její vakcíny hrozilo zvýšené riziko vzniku plicní embolie nebo hluboké žilní trombózy.

Video Blatný o testování: Firmy mají testovat své zaměstnance, ne je posílat, aby zabírali místa veřejnosti - Blesk Zprávy / ČTK

Mluvčí AstraZeneky uvedl, že se to týká všech věkových skupin lidí bez rozdílu pohlaví, zemí nebo šarží vakcíny. „Ve skutečnosti se tyto potíže mezi očkovanými objevují vzácněji než mezi ostatní populací,“ tvrdí mluvčí.

Jaronovaku ( 12. března 2021 18:16 )

Tohle schválili velmi rychle a je jedno, že to vlastně moc neotestovali. U Sputniku ovšem prohlásili, že to budou zkoumat než to případně povolí nekolik měsíců. Z toho plyne, že nejde o lidi ale pouze o peníze!

jarda304 ( 12. března 2021 17:18 )

A isoprinosin ci ivermectin je za par korun....

salto ( 12. března 2021 17:14 )

Teď už je to jenom boj o prachy a je jedno odkud ta vakcína je (Rusko, Čína, USA atd., atd.).
Roztáčí se kolotoč pomluv, osočování a nařčení, jenom lidský život jde jaksi stranou...

Zobrazit celou diskusi
Další videa