Pondělí 19. duben 2021
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Zataženo, déšť 11°C

Situace se nelepší. Nechte pracovat zaměstnance co nejvíce z domu, vyzval Hřib pražské firmy

Autor: jza - 
2. března 2021
05:48

V celém Česku se s úderem půlnoci z neděle na pondělí zpřísnila protiepidemická opatření. Lidé nesmí opouštět hranice okresů a na řadě míst teď musí lidé nosit respirátory. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval hlavně významné zaměstnavatele v hlavním městě, aby situaci nebrali na lehkou váhu a umožnili co nejvíce lidem pracovat z domova a zvážili i třeba směnný provoz.

„Situace v Praze i České republice se přes veškerou snahu nás všech bohužel stále nelepší,“ píše primátor a upozorňuje na to, že nejčastěji se lidé nakazí v domácnosti a právě na pracovišti. Zaměstnavatelé sice nemohou ovlivňovat chování lidí v domácnosti, mohou ale podle Hřiba vytvořit pracovní prostředí, kde k přenosu viru bude docházet co nejméně.

Primátor chválí to, že řada firem zajišťuje pracovní prostředí i nad rámec toho, co požadují vládní opatření. Díky nim se podle něj daří udržet společnost v chodu a zároveň firmy ukazují, že zdraví lidí je pro ně prioritou. „Umožněte prosím svým zaměstnancům, u nichž je to slučitelné s povahou jejich povolání, práci z domova,“ vyzývá firmy.

Co nejvíc home officů!

Zdeněk Hřib k tomu uvedl, že loni v listopadu podle průzkumu agentury STEM využívalo home office 51 procent Pražanů, a myslí si, že by se v této oblasti dalo jít ještě dál. „Například ve Švédsku ještě před pandemií pracovalo z domova pravidelně až 60 % zaměstnanců. Vím, že tato forma zcela nenahradí osobní kontakt, ale přesto umožňuje efektivní odvedení práce a zároveň výrazně zmenšuje riziko šíření koronaviru na pracovišti,“ dodal k tomu.

Omezte styk na minimum

Také apeluje na organizace, aby svým zaměstnancům, kteří doma pracovat nemůžou, dodali respirátory nebo nanoroušky. Nabádá je také, aby zavedli směnný provoz a tím se omezil styk zaměstnanců na minimum. Kromě toho by se nemělo zapomínat na rozestupy, dezinfekce a další hygienická pravidla.

Očkování ve firmách

Primátor také považuje za pozitivní zprávu to, že stát bude přispívat firmám na testování a podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by v budoucnu mohla ve firmách vzniknout testovací místa. Podmínkou je ale dostatek vakcín.

Dodal také, že magistrát chce jít ostatním institucím příkladem a umožňuje velké části zaměstnanců pracovat z domova a rozdává ochranné prostředky. „Čím důsledněji budeme využívat aktuální možnosti ochrany proti nákaze, tím dříve se budeme moci vrátit k normálnímu životu, na který jsme byli zvyklí před pandemií. Na to se, myslím, těšíme úplně všichni napříč jednotlivými oblastmi působení,“ uzavírá primátor a nabízí pomocnou ruku všem firmám, které se na něj mohou kdykoliv obrátit, pokud by například potřebovaly zprostředkovat kontakt s různými institucemi.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa