Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Hodonín očkuje ve velkokapacitním centru: Další budou v Kyjově, Znojmě i Břeclavi

Autor: ČTK, rum - 
1. března 2021
14:05

Velkokapacitní očkovací centrum vzniklo v kulturním domě v Hodoníně a v první březnový den zde začalo očkování. Tento týden bude podobné centrum otevřeno i v Kyjově a Znojmě, po neděli v Břeclavi.

Postupně přibudou ještě Blansko, Hustopeče a časem i Vyškov. Kraj chce do konce prázdnin aplikovat vakcínu 770 tisíci obyvatelům z celkového 1,2 milionu obyvatel kraje.

„Hodonínské centrum v současnosti zvládne podat vakcínu 500 lidem, časem ale i 1000 za den,“ uvedl ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík. Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha se ale bude očkovat 500 lidí za den asi až od dubna, kdy bude dostatek vakcín.

Hodonín nejprve zvažoval očkovací centrum na zimním stadionu. „Byl by tam ale teplotní diskomfort. Potom jsme natipovali ještě jednu tělocvičnu, která neprošla kvůli technickým a hygienickým parametrům. Kulturní dům je důstojné a pěkné místo s hezkým zázemím,“ uvedl k výběru místa starosta Hodonína Libor Střecha (Pro Hodonín).

Každý jinou vakcínu

Podle Grolicha zahájí v týdnu očkování i centrum v Kyjově v kulturním domě a ve Znojmě ve sportovní hale. Za týden v pondělí se pak přidá Břeclav ve školském domě. Postupně přibudou Blansko se sportovní halou a Hustopeče se společenským sálem.

Časem začne fungovat ve Vyškově centrum ve sportovní hale, ve Vyškově se zatím očkuje v nemocnici. Grolich uvedl, že v očkovacích centrech je personál schopen podat vakcínu víc lidem než v nemocnici.

„Očkovací centra by měla používat vakcínu Pfizer, pro mobilní týmy bude sloužit vakcína Moderna a pro praktické lékaře očkovací látka AstraZeneca,“ řekl Grolich.

Velké centrum i v Brně

Kromě sedmi krajských očkovacích center funguje ještě velkokapacitní očkovací centrum na brněnském výstavišti, toto centrum zajišťuje Fakultní nemocnice Brno.

Jihomoravský kraj chce do konce srpna vakcínu proti covidu podat 770 000 lidem nad 15 let, což je 70 % populace, která čítá 1,2 milionu obyvatel. Strategie stojí na čtyřech pilířích. Prvním jsou očkovací místa a mobilní týmy nemocnic, druhým velkokapacitní očkovací centra, třetím praktičtí a ambulantní lékaři a čtvrtým neziskové organizace.

VIDEO: Babiš o lockdownu v Česku: Pokud to neuděláme, tak celý svět uvidí Bergamo v Čechách!

Video Babiš o lockdownu v Česku: Pokud to neuděláme, tak celý svět uvidí Bergamo v Čechách! - Blesk Zprávy / ČTK

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa