Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Nouzový stav v Česku je dál ve hře: Musí požádat hejtmani, tvrdí Babiš. Jasno bude až v neděli

Aktualizováno -
12. února 2021
20:09
Autor: ČTK - 
12. února 2021
16:45

Dalším postupem poté, co Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužit nouzový stav, se dnes zabývala vláda. Vláda si podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemůže dovolit obejít Poslaneckou sněmovnu a znovu vyhlásit nouzový stav. Jediné řešení je, že by hejtmani o vyhlášení kabinet požádali, řekl po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Opatření, kterými může po skončení nouzového stavu bránit šíření epidemie covidu-19, považuje kabinet za nedostatečná. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) to dnes ministři sdělili při odpoledním jednání hejtmanům. Oslabení opatření podle kabinetu bude znamenat komplikace pro zdravotnictví a posílení epidemie. Zástupci krajů se o dalším postupu poradí, napsal Hamáček na twitteru.

„Z hlediska legislativy si nemůžeme dovolit obejít Sněmovnu a rozhodnout o nouzovém stavu a okamžitě by to Ústavní soud zrušil. Jediné řešení je podle zákona o krizovém řízení, že může hejtman požádat o vyhlášení nouzového stavu. To je jediné, co je na stole a je to jediná možnost,“ uvedl premiér v Lánech.

Podle něj ve Sněmovně není zájem, zatímco u hejtmanů se dočkal vstřícnějšího jednání. „Někteří se už vyjádřili tak, že o stav nouze požádají. Rozhodnutí padne nejpozději do neděle odpoledne,“ dodal. 

A znovu ostře zaútočil na opozici, která prodloužení nouzového stavu nepodpořila. Podle Babiše opozice nepřišla s žádnými konkrétními návrhy, jak její zástupci tvrdí.  „Je to politický boj ze strany opozice. Pořád to samé. Tiskovky a tweety,“ hřímal premiér s tím, že nyní už je pozdě na jednání s opozicí, protože musí jednat právě s hejtmany.

Podle Babiše má ministerstvo zdravotnictví připravený balík opatření, která by v oblastech, kde to zákon o ochraně veřejného zdraví umožňuje, nahradila ta stávající. Přiznal ale, že by mohly otevřít obchody nebo služby.

Nouzový stav skončí s touto nedělí poté, co s jeho prodloužením ve čtvrtek nesouhlasila Sněmovna. Kabinet podle Hamáčka s hejtmany probral, jaké bude mít bez nouzového stavu možnosti. „Upozornili jsme na to, že (opatření) jsou podle našeho názoru nedostatečná a bude to znamenat růst epidemie a komplikace ve zdravotnictví. Hejtmani se poradí o dalším postupu,“ uvedl Hamáček.

Hamáček dodal, že konec nouzového stavu a související zrušení některých plošných opatření bude znamenat nárůst rizikových kontaktů o přibližně 30 procent, nárůst reprodukčního čísla k 1,4 a vyčerpání kapacit jednotek intenzivní péče do 20 dnů. Reprodukční číslo, které vyjadřuje, kolik dalších osob infikuje jeden nakažený člověk, je aktuálně 1,04.

Premiér po jednání s prezidentem vyslovil obavy nad tím, že by se v pondělí otevřelo příliš mnoho míst, což by mohlo být nebezpečné. Podotkl také, že by mohlo být zapotřebí až o tisíc lůžek na JIP více. Podrobnosti o tom, co dalšího premiér s prezidentem řešil, Babiš neprozradil. Dodal jen, že u stolu proběhla i diskuze o ruské vakcíně Sputnik V.

Prezident následně na twitteru vyjádřil nespokojenost nad tím, že nouzový stav nebyl prodloužen, protože „tato situace ohrožuje zdraví a životy české populace“. 

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) po jednání hejtmanů s vládou řekl, že po konci nouzového stavu nebudou zrušena všechna omezení. Ministerstvo zdravotnictví jich většinu zachová. 

„Z informací, které dnes zazněly na odpoledním jednání Asociace krajů ČR s vládou, vyplývá, že v pondělí po ukončení nouzového stavu nedojde k okamžitému zrušení všech omezení. Naopak lze očekávat, že ministerstvo zdravotnictví větší část opatření zachová. Koronavirus v noci z neděli na pondělí opravdu nezmizí,“ uvedl Hřib.

Podle primátora se od pondělí změní pouze osoba krizového manažera. „Ukázalo se, že v dosavadním režimu nouzového stavu pod vedením pana premiéra (Andreje Babiše) naše země dosáhla smutného třetího nejhoršího místa v EU,“ uvedl Hřib.

Revidována by měla být jednotlivá opatření, u některých se podle Hřiba ukázalo, že nefungují. Obnovena podle něj musí být důvěra občanů. „Opatření musí být více zaměřená na osobní odpovědnost a nesmí nikoho zbytečně šikanovat. Osobně věřím v disciplínu Pražanů, kteří i v minulosti ukázali, že umí být zodpovědní a ohleduplní ke svému okolí. Nepochybuji o tom, že v tom budou pokračovat i nadále,“ dodal Hřib.

Část hejtmanů chtěla na jednání žádat vládu o vyhlášení nového nouzového stavu. Stav nebezpečí, který mohou v mimořádných situacích vyhlásit sami, nepovažují za dostatečný nástroj pro boj s nákazou. Někteří hejtmani zastupující opoziční strany ale vyčkávali, jaký postup zvolí kabinet a ministerstvo zdravotnictví.

Vláda by mohla mírnější opatření vyhlásit podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Variantu opětovného vyhlášení nouzového stavu ústavní právníci oslovení ČTK označovali v posledních dnech za obcházení ústavy. Hamáček dnes řekl, že by kabinet nouzový stav pravděpodobně znovu vyhlásil, pokud by o to hejtmani požádali.

Kabinet začal jednat o svém dalším postupu přes internet zhruba ve 12:45, kolem 15:00 se k jednání připojili hejtmani. Premiér se podle informací ČTK jednání účastnil i z auta cestou do Lán na schůzku s prezidentem. Kvůli začátku schůzky před 18:00 jednání kabinetu s hejtmany skončilo. Úřad vlády poté zrušil tiskovou konferenci plánovanou ve Strakově akademii s tím, že se Babiš k jednání vyjádří po schůzce v Lánech.

Video  Vláda uzavírá okresy Cheb, Sokolov a Trutnov! Blatný: Příjezdy bude kontrolovat policie 
Video se připravuje ...

mmmate ( 28. listopadu 2021 08:58 )

Propána,proč zkrátka nenosíme respirátory i venku,teď je venku plno lidí a tam na sebe můžeme klidně prskat,a nic se neděje.Vždyť řádí jak korona tak chřipka.

Ievice-je-smegma ( 13. února 2021 22:18 )

Zač stojí vláda, kterou opozice přehlasuje?

Andrejko Bures ( 13. února 2021 13:57 )

A proc ho teda nepodrzeli komunisti? Celou dobu ho drzi a ted mu do toho hodili vidle. S jejich hlasy by ten NS v pohode protlacil. Ale muze za to opozice

cervena_sedma ( 13. února 2021 13:06 )

Si dělej, co chceš. Neumíš napsat ani kloudnou větu, aby to mělo smysl. To, že tomu nevěří tvůj pes, to je asi pravda. V tvé domácnosti to bude ale ten s vyšším IQ.

cervena_sedma ( 13. února 2021 12:49 )

Ále hovňous. Kdyby komunistům přivezl Babiš slíbený Sputnik, tak by jeli společně dál a na opozici by kašlali jako doposud. Takže krev na rukou můžou mít na rukách jen tyto dvě strany spolu s ČSSD

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa