Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Hejtmani cupují Blatného plán na zákaz cestování mezi kraji. Těžko by se i vymáhal, varují

Autor: ČTK - 
7. února 2021
14:10

Zákaz cestování mezi kraji, o kterém mluví ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), je zbytečný a byl by těžko vymahatelný. V nedělní Partii na Primě se na tom shodli hejtmani Pardubického, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje a pražský primátor. Hejtmani se jinak Blatného, o jehož možném odvolání se spekuluje, zastali. S kraji podle nich komunikuje dobře a hlavní vinu na zmatcích nesou vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO).

Blatný v pátek nevyloučil možnost, že by o možnosti zakázat pohyb lidí mezi kraji mohla vláda jednat v pondělí. Zároveň řekl, že nechce opatření zpřísňovat, pokud to nebude nutné, a že bude o víkendu jednat s odborníky a epidemiology o dalším postupu.

Podle hejtmanů by zákaz pohybu mezi kraji nebyl krok správným směrem. „Opravdu si nedokážu představit, že tu budeme budovat hranice mezi kraji,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podobně se vyjádřil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). „Kontroly na hranicích krajů já odmítám, protože to je nesmysl, a pevně doufám, že s tím vůbec nikdo nepřijde,“ řekl.

Za špatný nápad to označil také jejich kolega z Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) už v sobotu spolu se středočeskou hejtmankou Petrou Peckovou (STAN) na twitter napsal, že v případě pražské aglomerace je nezbytně nutné zachovat propojení metropole s jejím okolím. V neděli to zopakoval.

Babiš to zchytal za (ne)komunikaci

Hejtmani kritizovali také komunikaci vlády, a to zejména premiéra. Blatný podle nich se zástupci krajů komunikuje dobře. Podle Hřiba se na veřejnost nedostávají jasně definované a s odborníky projednané návrhy. Zejména premiér podle něj pouze „vypouští balonky“ a sleduje, jak bude veřejnost reagovat. „Jsme dlouhodobě ve stádiu, že se návrhy odborníků na veřejnost a k nám hejtmanům vůbec nedostávají,“ doplnil k tomu Grolich.

Netolický řekl, že některé takovéto „balonky“ jsou tak nekompetentní, že by bylo lepší je úplně ignorovat. Přístup premiéra o něco mírněji kritizoval i jeho stranický kolega Vondrák. „Jsem toho názoru, že v takovémto krizovém řízení musíte delegovat pravomoci,“ řekl a dodal, že Babiš má sklony k mikromanagementu, tedy k osobnímu řešení každého detailu.

Video  Rozvolnění brání mutace, tvrdí Blatný. Přiznal výhrůžky i „otázku za milion dolarů“  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Maximilian ( 7. února 2021 19:53 )

Vrátil se z MLR a vypadá a blábolí jako by si nechal šlehnout i ten Sputnik,ať si vezme toustak a Kosteleckou uzeninu a vysmahne domů na Rus

Maximilian ( 7. února 2021 19:47 )

Ten zmizí,určitě už má útočiště vybrané

hejhej ( 7. února 2021 17:15 )

pokrok: Komunisté a agenti STB, kteří jsou nyní ve všech demokratických stranách.

Covid_19 ( 7. února 2021 15:50 )

Blábola vyvolává chaos, napřed má své nápady konzultovat a teprve potom mluvit, on raději napřed mluví, teprve potom se domlouvá se zbytkem vlády a hejtmany. Možná to tak Babiš chce, aby mohl reagovat podle odezvy občanů, tedy podle SMS babiček

hejhej ( 7. února 2021 15:35 )

Jakou debilitu si ještě Blatný dokáže vymyslet ????
Viry tady vždy byly a budou. Místo hloupých zákazů se měli politici všech zemí zaměřit především o jaký virus se jedná ( vypadá na chemický) a kdo na něm pracoval, vypustíl a zdá se vypouští stále - t.zv. mutace.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa