Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

„Handlování“ s vakcínami: Praha za Modernu z jiných krajů dostala zhruba 31 tisíc dávek Pfizer/BioNTech

Autor: ČTK - 
4. února 2021
21:09

Do Prahy dorazilo v uplynulých dvou týdnech zhruba 31.000 dávek vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech z jiných krajů, které byly nutné k zajištění včasné druhé dávky pro lidi už jednou očkované. Po čtvrteční schůzce s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) to v prohlášení uvedli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Výměnou putovaly z metropole do krajů vakcíny firmy Moderna, tento postup se bude opakovat i s očekávanou dodávkou vakcíny AstraZeneca.

Směnou vakcíny Prahy s jinými kraji reagovalo ministerstvo zdravotnictví na snížení dodávek v minulých týdnech, kvůli kterému v metropoli hrozilo to, že nebude možné včas aplikovat druhou dávku zejména seniorům nad 80 let. Výměnou za dávky Pfizer/BioNTech podle Hřiba a Johnové Praha do krajů odeslala několik tisíc dávek látky firmy Moderna.

Tento postup se bude opakovat u nově zaregistrované vakcíny AstraZeneca, která podle dřívějších informací měla do Česka dorazit v pondělí 8. února. Hřib však ve čtvrtek s odkazem na informace od ministra uvedl, že se nyní dodávka očekává už o dva dny dříve. „Aby bylo v Praze možné dokončit očkování u lidí, kteří dostali první dávku od Pfizeru, bude ale nová vakcína AstraZeneca pro Prahu pravděpodobně směněna s jinými kraji právě za Pfizer,“ uvedli Hřib a Johnová v prohlášení.

Očkovací centra

Vakcínu AstraZeneca už nebude nutné skladovat v hlubokých mrazech, bude tak možné, aby ji měli přímo v ordinacích praktičtí lékaři. „AstraZeneca bude podle ministerstva v první fázi distribuována primárně do očkovacích center. Odtud by si tyto vakcíny mohli vyžádat praktičtí lékaři,“ uvedli Hřib a Johnová. Zásadní z pohledu hlavního města podle nich je, aby organizace očkování nepředstavovala pro praktiky zbytečnou administrativní zátěž. „Byli jsme informováni, že se připravuje úprava informačních systémů očkování tak, aby tomuto požadavku vyhověly,“ uvedli. Pro Prahu je podle nich nyní prioritní začít očkovat po domovech pro seniory i v domech s pečovatelskou službou, ale problémem je stále nedostatek očkovací látky.

Jak ve středu na jednání podvýboru výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně řekla koordinátorka očkování Kateřina Baťhová, Česko má nyní objednané vakcíny proti covidu-19 pro 11 milionů lidí. V posledních týdnech firmy původně sjednané dodávky z vlastních důvodů snížily, brzy by se však měly obnovit dříve sjednané objemy. Nejvíce se nyní očkuje vakcínou firem Pfizer a BioNTech, už přichází látka od společnosti Moderna a brzy se očekávají první dávky vakcíny AstraZeneca. Ministerstvo zdravotnictví evidovalo ke středečnímu večeru v celé zemi asi 310.300 očkování, z toho v Praze se uskutečnilo 80.800.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa