Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Očkovali i kolemjdoucí! Žena dostala vakcínu v pražské nemocnici: „Přišlo mi to neuvěřitelné“

Autor: pom, ČTK - 
15. ledna 2021
08:57

Kromě zdravotníků a rizikových skupin očkovali v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) i kolemjdoucí – stačilo vystát frontu a prokázat se průkazem pojištěnce. Deníku Právo to řekla žena, která nepatří do žádné ze skupin, které očkování dostávají přednostně, a přesto 10. ledna podle svých slov vakcínu dostala.

Žena uvedla, že jí o takové možnosti řekla kamarádka, která náhodou kolem očkovacího centra ve VFN procházela. „Přišlo mi to neuvěřitelné, ale řekla jsem si, že za zkoušku nic nedám. Vystála jsem frontu a prokázala se kartou pojištěnce. Pochopila jsem to tak, že vakcína se musí do nějakého času po rozmrazení spotřebovat. Myslím, že tím zachránili spoustu vakcín před vyhozením,“ popsala žena, která dostala vakcínu od společnosti Pfizer.

Nemocnice podle její mluvčí Marie Heřmánkové nemá žádný centrální registr očkovaných a seznamy zájemců o očkování sestavuje sama s tím, že postupuje podle pokynů ministerstva zdravotnictví a na řadu přišli nejprve pracovníci první linie. O tom, že by vakcínu dostávali i kolemjdoucí, podle svých slov neví.

Nemocnice má podle Heřmánkové i seznam náhradníků. „Ten mohou doplnit naši zaměstnanci, i pokud mají ve svém okolí někoho v rizikové skupině. Může se stát, že někdo objednaný na očkování a zapsaný v seznamu z jakýchkoli důvodů v daném termínu nemůže. Nebo přijde, ale ukáže se, že nemůže být očkován, má teplotu nebo jinou zdravotní komplikaci,“ řekla deníku s tím, že se VFN snaží o to, aby se vakcíny nemusely vyhazovat, což se nemocnici zatím daří.

Vakcína od Pfizeru se podle informací výrobce musí skladovat při teplotě okolo minus 70 stupňů, poté může být ještě pět dní v teplotě 2 až 8 stupňů Celsia, do té doby se ale musí spotřebovat.

Ředitel SZÚ rezignoval

Kvůli informacím o tom, že se ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ) očkovali nejen zaměstnanci, ale i jejich příbuzní, ke čtvrtečnímu dni rezignoval jeho ředitel Pavel Březovský. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že podobné excesy se nemohou opakovat a chování úřadu označil za absolutně nepřijatelné. Březovský uvedl, že za situaci přijímá veškerou odpovědnost a jako prioritu vnímá, aby byl zachován bezproblémový chod ústavu. Pro Seznam Zprávy si pak nicméně posteskl, že od Babiše čelil tlaku na co nejrychlejší využití vakcíny.  

Video  Hamáček: Jehel máme dost. A covid odsune sčítání lidu?  - ministerstvo vnitra
Video se připravuje ...

AHel ( 15. ledna 2021 15:46 )

Je mi z opozice na nic. Z dcerou jsme šly dvojkolejně, abychom mé mamince 87 let zajistili vakcínu. Jsme z Prahy 7, já volala na telefonní číslo podle letáčku a dcera jela přes internet. Vše se spusilo v 8 hodin. Obě jsme do 30 minut měly vše hotovo. Já jsem telefonicky nahlásila potřebné, maminka do telefonu osvědčila, že chce vakcínu a že jí nenutíme a dostala jsem termín na pondělí 18. ledna v místě bydliště. Dcera elektronicky chtěla do vybraného pracoviště do "vojenské", tak to spadlo a nešlo nic, tak vzala Bulovku a také termín na pondělí. Pak jsme si zavolaly a rozhodly se, že bereme pro mamku mojí nabídku. Dcera odhlásila termín na Bulovce. O dvě hodiny později volal obvodní lékař, že mu zbyly vakcíny a že může maminku píchnout v sobotu v 110 hod, je to kousek od domu, můžeme jít v bačkorech!!!!!! V klidu a míru, vše telefonicky. Já jsem slušně zavolala a z pondělí maminku omluvila a vysvětlila proč. Všichni jsme se slušně rozloučily, poděkovaly jsme si.....tak mě bere dech, co opoziční zoufalci blafou. Když člověk chce, všechno jde. V mém okolí mají lidi stejnou zkušenost jako já, tedy velmi dobrou. Nevěřte těm uhýkaným oslům !!!!!!! Pěkný víkend.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa