Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Antigenní testy odhalily 10 tisíc nakažených Čechů. Ministerstvo změní výpočet skóre PES

Aktualizováno -
14. prosince 2020
20:00
Autor: ČTK - 
14. prosince 2020
16:40

 Lidé v Česku podstoupili více než 350.000 antigenních testů na covid-10, odhalily 10.000 pozitivních. Podle ministerstva zdravotnictví bude kvůli rostoucímu počtu testů tohoto typu nutná změna v hodnocení epidemiologických ukazatelů a systému PES. Pokud by se započítávaly, byla by ČR ve čtvrtém stupni teprve třetí den, nikoliv od 6. prosince, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od úterý 15. prosince bude úřad zveřejňovat dvě hodnoty PES - první se bude vypočítávat z PCR testů a druhé nově z PCR testů i testů antigenních. Podle výsledků se metodika změní do 22. prosince. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

Blatný se na tiskové konferenci ohradil proti kritice, že jde o „ohýbání psa“. Resort se podle něj snaží postupovat maximálně transparentně, a proto bude zveřejňovat obě hodnoty. Denní počty testů PCR a antigenních jsou v současné době podle něj vyrovnané. „Předpokládáme, že v průběhu týdne převáží testy antigenní,“ dodal s tím, že bez jejich započtení by pak PES svou vypovídací hodnotu ztratil.

Nyní se rychlejšími antigenními testy testují zaměstnanci domovů pro seniory a dalších podobných zařízení a zájemci z řad pedagogických pracovníků. Od 18. prosince má být test hrazený z veřejného zdravotního pojištění dostupný veřejnosti.

Již nyní začínají být denní počty antigenních testů řádově srovnatelné s PCR testy. Při deklarovaném zájmu veřejnosti o plošné testování změní antigenní testy zcela populační statistiky,“ uvedlo ministerstvo. V průzkumu, který si nechalo zpracovat, zájem vyjádřilo zhruba 40 procent respondentů.

ECDC uznalo diagnostiku antigenními testy

Nárůst počtu antigenních testů, z nichž některé výsledky se musí potvrdit ještě přesnějším testem PCR, vede podle ministerstva i k rostoucímu počtu těchto testů, které zvyšují jejich procento pozitivity. Tento údaj je pak jedním ze čtyř, kterým se protiepidemický systém PES řídí při výpočtu rizikového skóre a navrhované přísnosti opatření omezujících shromažďování, školy, kulturu nebo ekonomiku.

Video  Rážová o plošném testování Čechů: Před Vánoci je to příležitost mít jistotu. Jak funguje rezervační systém?  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Důvodem změny je podle ministerstva doporučení Evropského centra pro prevenci nemocí (ECDC), které 3. prosince zahrnulo nově do definice potvrzeného případu covidu-19 také odhalení nákazy antigenním testem.

Od úterý 15. prosince tak bude skóre kalkulováno na PCR testy a zároveň na součet PCR a antigenních testů. „Denně bude publikována souhrnná zpráva zahrnující oba přístupy,“ uvedl resort. Po vyhodnocení prvních výsledků plošného testování do 22. prosince bude rozhodnuto o konečné metodice.

jara70 ( 15. prosince 2020 04:53 )

Lidé v Česku podstoupili více než 350.000 antigenních testů na covid-10, odhalily 10.000 pozitivních. ...... Nějaký nový typ covidu, který mi unikl???

holahej ( 14. prosince 2020 20:24 )

opr. 10 tis.

holahej ( 14. prosince 2020 20:16 )

ha ha antigenní nepřesné testy, kterým 30-40 % nakažených unikne, odhalily 1 tisíc ze 350 tisíc tj. 2,85 % tak to pořádně naředí procento pozitivity

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud