Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

První „pořádná“ studie o některé z vakcín: Oxfordská je bezpečná, vyzkoušely ji tisíce lidí

Autor: ČTK - 
8. prosince 2020
22:18

Vakcína proti covidu-19 vyvinutá ve spolupráci farmaceutické firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity má průměrnou účinnost 70,4 procenta. Vyplývá to z analýzy zveřejněné v prestižním medicínském časopise The Lancet. Podle agentury DPA se jedná o první vědecký článek o některé z covidových vakcín. Z velké části potvrzuje data, která AstraZeneca a Oxfordská univerzita zveřejnily již v listopadu.

Vakcína AZD1222 se podle článku v časopise The Lancet zatím ukázala být bezpečnou. Jen u tří z téměř 24 000 účastníků klinických testů se po zhruba třech měsících objevily vážné zdravotní problémy. Není přitom jasné, zda s vakcínou přímo souvisely. Všichni tři se uzdravili nebo se brzy uzdraví, uvádí se v článku.

Data k účinnosti vakcíny se vztahují ke kontrolní skupině 11 600 účastníků studie. Ochrana, kterou očkovací látka poskytuje, souvisí přitom podle článku ve vědeckém časopise na dávkování. Ze 4440 očkovaných, kteří dostali dvě plné dávky, onemocnělo covidem-19 jen 27 lidí, tedy 0,5 procenta. Ve zhruba stejné kontrolní skupině, která covidovou vakcínu nedostala, to bylo 71 lidí, tedy 1,6 procenta. Z toho podle vědců vyplývá, že účinnost vakcíny je 62 procent.

U menší podskupiny účastníků studie, kteří dostali neplánovaně poprvé jen poloviční a až podruhé celou dávku, byla účinnost 90procentní. V této skupině ovšem nebyl žádný člověk starší 55 let. Vědci v článku uvádějí, že bude třeba ještě dalšího výzkumu, aby se prokázala účinnost ve skupině starších lidí, kteří jsou přitom covidem-19 obzvlášť ohrožení.

Je levnější a lépe se převáží

Ochranu před nákazou virem SARS-CoV-2, který nemoc covid-19 způsobuje, neposkytuje vakcína příliš vysokou. Infekce se prokázala u 29 z 3300 očkovaných účastníků studie (0,9 procenta). U zhruba stejně velké kontrolní skupiny neočkovaných se nakazilo 40 lidí (1,2 procenta). Účinnost vakcíny ve vztahu k infekci koronavirem je tak pouhých 27 procent. Když se nepodaly dvě plné dávky, ale jen poloviční a plná, zvýšila se účinnost přípravku na 59 procent.

Vakcíny firem Moderna a Pfizer/BioNTech mají podle výrobců účinnost vyšší než 90 procent. Očkovací látka druhé z firem se dnes začala podávat v Británii, která ji nouzově povolila jako první země na světě.

Agentura Reuters upozornila, že se vakcína vyvinutá firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou považuje za klíčovou pro boj s covidem-19 v rozvojovém světě. Ve srovnání s přípravky firem Moderna a Pfizer/BioNTech je totiž výrazně levnější a lze ji lépe distribuovat.

Video  Vakcína proti covidu u nás bude začátkem příštího roku. „Očkování vyjde zhruba na čtyři sta korun,“ říká Dvořáček  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa