Úterý 19. leden 2021
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno, sněžení -3°C

„Absolutně protiústavní,“ tvrdí o jarním zavření hranic Rychetský. Obul se do Babiše i Zemana

Autor: ČTK - 
29. listopadu 2020
21:45

Jarní uzavření hranic pro vycestování z České republiky, k němuž přistoupila vláda na začátku pandemie koronaviru, bylo podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského absolutně protiústavní. Řekl to dnes v rozhovoru pro Českou televizi. Kabinet Andreje Babiše (ANO) dočasně zavřel hranice od 16. března po vyhlášení prvního nouzového stavu. Zakázal tehdy nejen vstup cizinců do země, ale také výjezd českých občanů do zahraničí.

„V jednom okamžiku (vláda) zavřela hranice a nikdo nesměl vycestovat z České republiky. Tak to je absolutně protiústavní. Vláda může v té krizové situaci zavřít hranice, ale pro návrat nebo pro příjezd do země. Ale my máme v ústavě, z důvodů, které si jenom starší lidé pamatují, na ten totalitní režim, my máme výslovné ustanovení, že nikomu nelze bránit v tom, aby tuto zemi opustil,“ řekl Rychetský na dotaz, zda měl při nynější koronavirové krizi někdy pocit, že vláda sešla ze správné cesty a Ústavní soud by měl zasáhnout.

Podotkl, že nouzový stav se v podstatě hodí každému kabinetu, neboť mu vždy otvírá široké možnosti pro různé zásahy. Soudí, že spravedlnost za nouzového stavu a podobných mimořádných situací je ochromená, neboť musí dodržovat procesní pravidla a nemá možnost jednat rychle.

Nečekal, jak výrazně se změní polistopadový étos, přestože řekl, že očekával, že nevydrží navěky. „Já jsem nečekal po listopadu, že můžeme mít předsedou vlády takovou osobu, jakou máme dnes, z hlediska té její minulosti. To jsem si myslel, že už definitivně skončilo,“ řekl v narážce na Babiše, který se dlouhodobě soudí kvůli své údajné spolupráci s totalitní Státní bezpečností (StB).

Podle archivních dokumentů byl Babiš od roku 1982 tajným spolupracovníkem StB. Babiš to odmítá a vede kvůli tomu soudní spor na Slovensku. Tamní nižší soudy mu nejprve daly za pravdu, po zásahu ústavního soudu ale Babišovu žalobu, že je evidován jako agent neoprávněně, zamítly. Premiér podal ústavní stížnost, loni v listopadu jí slovenský ústavní soud v podstatné části vyhověl a slovenské soudy se kauzou budou muset znovu zabývat.

Rychetský, někdejší spolustraník Miloše Zemana, také kritizoval poslední směřování prezidenta. „Mě trápí to, že člověk, kterého jsem poznal jako nepochybně liberálně založeného humanistu, už několik let podléhá různým, téměř někdy i xenofobním postojům, takovým, řekněme populistickým,“ řekl. Dodal, že když Zeman bojoval o zvolení v přímé volbě, myslel si, že některá svá veřejná tvrzení říká jen proto, aby byl zvolen.

„Veřejnost podléhá různým populistickým zkratkovitým sloganům a každý, kdo chce přímou volbou získat funkci prezidenta, se k nim musí uchýlit. To je tragédie přímé volby. Když v tom ale pokračoval po druhém zvolení a pokračuje občas, tak mně je to nesmírně líto,“ uzavřel Rychetský.

Video Babiš v Blesku krotil naděje na rozvolnění: Česko v trojce „psa“ až dva týdny před Vánoci? - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

bilakonvalinka ( 2. prosince 2020 07:51 )

Máte pravdu!

Maximilian ( 30. listopadu 2020 23:04 )

Bylo by krásné,kdyby to Ústavní soud neříkal se zpožděním půl roku,opatření,která se teď dějí ve školách jsou proti lidskosti,bylo by rozumné to říci teď,než bude skoku z okna škol vice

donypan ( 30. listopadu 2020 17:34 )

p.Rychetský by si měl uvjedomit v jaké situaci v té době ČR byla.Asi mu je zdraví spoluobčanů lhostejné.Další pan vševěd.

Cenzorova_matka ( 30. listopadu 2020 16:05 )

Absolutně protiústavní je de.bil Rychetský jako ústavní soudce

nespokojeny ( 30. listopadu 2020 14:55 )

Přesně tak!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud