Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Až 200 tisíc lidí na dlažbě: Cestovní ruch v Česku schytal obří ránu, varují experti

24. listopadu 2020
11:35

Koronavirová krize v cestovním ruchu může způsobit ztrátu až 200 000 pracovních míst v navazujících odvětvích. Spotřeba cestovního ruchu se podle posledních analýz letos propadne o zhruba 54 procent na 139 miliard korun. Při příležitosti představení strategie na dalších pět let státní agentury CzechTourism to ve virtuálním vysílání řekl její ředitel Jan Herget.

Pandemie, kvůli které se prakticky zastavil cestovní ruch, způsobila problémy nejen v samotném cestovním ruchu, jenž zaměstnává asi 250 000 lidí. Pokud přičteme návazné obory, jako jsou pekárny či prádelny, na které koronavirus a související vládní opatření dopadají nepřímo, dostaneme se podle Hergeta na mnohem vyšší počet. Zda se pracovní místa podaří udržet, bude podle něj záležet na tom, jak dopadne druhá vlna nákazy.

„Pevně věřím tomu, že podnikatelé najdou odvahu pokračovat dál, že stát jim pomůže a pomáhá, a že se nám povede společnými silami přežít,“ řekl. Vakcína nebo jasná pravidla pro cestování by měla napříště zamezit úplnému uzavření oborů.

Ve velkých městech je situace nejhorší

S největší ztrátou se podle Hergeta potýkají velká města, nejvíce Praha, kde je propad o 80 procent. Naopak lépe jsou na tom například Jeseníky nebo Vysočina.

Velkým problémem je výpadek kongresového cestovního ruchu, který přinášel značné finanční prostředky, a to nejen v útratách za účastníky, ale i samotných účastníků. Podle CzechTourism zahraniční kongresový turista utratil v Praze za den 5 756 korun, běžný turista 3 300 korun. Velké lékařské kongresy či podnikatelské akce chybějí právě především ve velkých městech. Podle Hergeta bude dlouho trvat, než se podaří stav vrátit na předkrizovou úroveň.

Spotřeba zahraničních turistů v ČR loni činila 124 miliard, letos se propadne o 77 procent na 28 miliard korun. V případě domácích turistů se v letošním roce předpokládá pokles spotřeby o 26 procent na 67 miliard korun. Ostatní cestovní ruch, jako služební cesty, výletníci či tranzit, se propadne o 52 procent na 41 miliard korun.

Cestovní ruch loni tvořil tři procenta z hrubého domácího produktu ČR.

krapotkin ( 24. listopadu 2020 11:51 )

Pak že nebudou otroci pro fašistické podniky řízené skopčákama.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud