Otevření divadel již v pondělí, ale bez diváků. Herci smí natáčet či streamovat
V druhé výzvě programu COVID kultura podali podnikatelé 662 žádostí v objemu 287 milionů korun. Výzvu otevřelo ministerstvo průmyslu (MPO) 23. října. K 19. listopadu kromě podnikatelů ještě podaly 3833 žádostí osoby samostatně výdělečně činné, pro něž program nabízí jednorázovou podporu 60 000 korun. OSVČ žádají vcelku o 230 milionů korun. Údaje zveřejnilo MPO na twitteru. Uvedlo také, že příjem žádostí je pro velký zájem prodloužen do 22. prosince. Od pondělí navíc budou hudební, divadelní a jiná podobná představení moci jejich aktéři produkovat, natáčet a streamovat.
Dříve MPO uvádělo, že žádat o podporu je možné do konce roku. Na webu MPO nyní doplnilo, že o jednorázovou podporu pro OSVČ mohou požádat také umělci nebo umělecko-technické profese, kteří na území ČR mají pouze přechodný pobyt a jde o podnikatele EU. „U těchto podnikatelů dojde k začlenění do programu,“ uvádí MPO.
Program COVID kultura měl původně umožnit podnikatelům v kultuře žádat o peníze za zbytečně vynaložené náklady. Kritizovali ho ale zástupci firem z hudebního průmyslu a také filmoví distributoři a producenti za to, že mnozí z něj čerpat nemohou. Z 900 milionů korun určených na podporu pro ně se tak v první výzvě, i když byla prodloužena, vyčerpalo jen asi 135 milionů korun.
Příspěvek se týká i nákladů na rušení kulturních akcí
Ministerstvo průmyslu ve spolupráci s ministerstvem kultury proto připravilo druhou výzvu, kde je k dispozici přes 750 milionů korun. O dotaci mohou žádat podnikatelé v kultuře i jednotlivci v uměleckých a odborných umělecko-technických profesích. Ti budou moci dostat jednorázově 60 000 korun. Firmám bude možné hradit náklady až do deseti milionů korun.
OSVČ ve druhé výzvě podaly k 19. listopadu 3833 žádostí za 230 milionů korun, 93 jich úředníci vrátili k doplnění, 3271 žádostí je „v procesu hodnocení“. Podnikatelé podali 662 žádostí za celkem 287 milionů korun, deset je vráceno k doplnění a 402 jsou rozpracovány.
Z programu mohou divadla, hudební kluby, odborné technické profese i neziskové organizace profesionálně podnikající v kultuře dostat příspěvek na marně vynaložené výdaje za přesunuté či zrušené kulturní akce a kontinuální činnost v kultuře. Konkrétně na takové aktivity, které byly kvůli mimořádným opatřením vlády v souvislosti s koronavirem od jara výrazně limitovány a omezeny jsou nadále. Podnikatelé tak mohou uplatnit marně vynaložené výdaje v období od 1. října 2019 do 20. listopadu 2020, a to i včetně režijních nákladů.
„Zákaz diváků“ vzbudil otázky
S přechodem do nižšího stupně platných opatření proti šíření koronaviru, jak je stanoví protiepidemický systém PES, zůstanou pro veřejnost stále uzavřená divadla, koncertní sály, muzea i galerie. Kulturní produkce, jichž se běžně účastní diváci, už nebudou ve čtvrtém stupni zakázané, bude ale platit zákaz přítomnosti publika.
Vyplývá to z pátečního usnesení vlády, které nahradilo usnesení z 16. listopadu. Podle vyjádření ministra kultury Lubomíra Zaorálka na twitteru to prakticky znamená, že hudební, divadelní a jiná podobná představení budou moci jejich aktéři produkovat, natáčet a streamovat.
Galerie a muzea zůstávají uzavřeny, budou se moci ze čtvrtiny své kapacity otevřít po přechodu země do třetího stupně. Do divadel či na koncerty mohou ale diváci podle vládního protiepidemického systému až po přechodu do druhého stupně.
Páteční usnesení vlády, podle něhož se od pondělí ruší „zákaz kulturních akcí“, ale začíná platit „zákaz diváků“, mnohé zmátla. „Úřednicky napsaná a možná absurdně znějící věta ze včerejšího usnesení vlády znamená jediné: Od pondělí se mohou natáčet a streamovat hudební, divadelní a jiná umělecká představení, ale stále platí, že na návštěvy divadel, koncertů atd. si budou muset lidé ještě nějakou dobu počkat,“ uvedl v sobotu na twitteru Zaorálek (ČSSD).
Divadla, která zřizuje Praha, se otevřou až příští rok
Mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk ČTK řekl, že s pondělním přechodem do nižšího stupně protiepidemických opatření se pro první českou scénu nic nezmění. „Národní divadlo v souvislosti se čtvrtečním prodloužením nouzového stavu zrušilo všechna představení do 14. prosince,“ uvedl. Nouzový stav je v Česku prodloužen do 12. prosince.
„Aktivity jsme přenesli do on-line prostředí. Do dnešní Noci divadel se například zapojujeme on-line interaktivním projektem Volní jako ptáci, který v rámci doprovodných programů ND+ od října nabízíme školním třídám v distanční výuce,“ řekl. Plánujeme streamování derniér inscenací souboru činohry a předvánoční přímý přenos baletní inscenace, doplnil mluvčí.
Mnohá divadla se rozhodla sezonu přerušit již před vyhlášením pětistupňové škály, jíž by se měl v pokračující pandemii řídit veškerý život v Česku. Například divadla, která zřizuje hlavní město, se divákům otevřou nejdříve 1. ledna 2021. Zavřená do té doby zůstanou i v případě, že by otevření ve zbytku letošního roku umožnila vláda. Pouze Studio Ypsilon plánuje, že by se za příznivé situace otevřelo.
Divadla zůstávají se svými diváky v kontaktu přes internet. Využívají platformu Dramox, která nabízí za předplatné divadelní záznamy. Zapojují se také do nové televize Naživo, již podpořilo i ministerstvo kultury a která vysílá od pátku přenosy divadelních inscenací či koncertů.
To se určitě taky nebude líbit panu Hrušinskému , že bez diváků ....