Středa 2. prosinec 2020
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno -1°C

Kapři a vánoční stromky budou, slibuje Čechům Blatný. Možná přijde i Mikuláš

Aktualizováno -
20. listopadu 2020
14:55
Autor: simao, trm - 
20. listopadu 2020
12:50

Epidemie covid-19 v Česku dál zpomaluje, kleslo i reprodukční číslo, které značí, kolik lidí jeden nemocný nakazí. Aktuálně je 0,7. Hygienici se ale stále častěji setkávají s tím, že se lidé nechtějí nechat trasovat, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Do třetího stupně systému PES, ve kterém by mohly být otevřené další obchody a padl by například noční zákaz vycházení, se Česko podle Blatného nedostane dříve než za týden. Velkým problémem je stále velký počet nákaz v domovech pro seniory a dalších zařízeních sociální péče. Ministr vládě předloží návrh opatření, která se budou týkat prodeje vánočních stromů nebo kaprů, možná bude moci chodit i Mikuláš. Opatření budou vycházet z aktuálního skóre PES.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová  uvedla, že je vyléčeno o 80 tisíc lidí více než minulý týden. Sedmidenní průměr přírůstků se pohybuje na čísle 5012 případů.  Problém je ale stále vysoký záchyt mezi seniory. „Nadále se bohužel potýkáme s tím, že od 1. října do dnešního dne probíhá asi 1134 událostí, které jsou řešeny v různých typech zařízení. Co je pro nás nepříjemné, pro nás všechny, je, že přibyl nejen počet událostí v zařízeních sociálních služeb, ale že přibývá i počet nakažených. Ta zranitelná skupina je stále zasažena,“ podotkla.

Do 24 hodin se podle Rážové daří trasovat 86 procent nakažených. Ovlivňuje to dle ní dovolatelnost pozitivně testovaných a kontaktů. „Trasování samo o sobě je velmi úspěšné, opravdu se blížilo 100 procentům, ale v posledním týdnu klesá ochota lidí odpovídat na tyto telefonní hovory a bez toho je samozřejmě trasování problematické, takže prosím, aby ti, kterým někdo z trasovacích call center volá, aby na telefonní hovory odpovídali, protože je to v zájmu nás všech,“ dodal ministr zdravotnictví.

Ministr Jan Blatný uvedl, že stále je kolem 5 tisíc nových případů za den a hlavním problémem je nadále populace ve vyšších věkových kategoriích - senioři. „Stále se pohybuje na 20 procentech pozitivy testů, což znamená, že trvá komunitní šíření, “ doplnil ministr zdravotnictví.

Protiepidemický systém PESProtiepidemický systém PES | MZČR

Podívejte se na tabulku detailně v PDF

Epidemie v Česku dál zpomaluje

„Epidemie covid-19 v ČR nadále postupně zpomaluje,“ uvedl na tiskovce Ladislav Dušek, šéf statistiků ÚZIS. „Klesá populační zátěž, máme poměrně příznivé reprodukční číslo, příznivě sníženou dynamiku šíření té nemoci a také pozorujeme první, ale zatím jenom první pozitivní trendy, pokud jde o počty hospitalizovaných. V žádném z regionů neprobíhá nějaké selektivně významné rizikové šíření,“ pokračuje. Aktuální reprodukční číslo je dle Duška 0,7. Dle něj je třeba přistupovat nadále k aktuální situaci a číslům s respektem, byť dochází k brzdění a pomalému otáčení křivky.

„Na druhou stranu já teď zaznamenávám hodně až optimistický tón hlasu při hodnocení těch čísel, ono to optimistické není, protože to opravdu denně zatím znamená stále tisíce nově diagnostikovaných lidí, a to jsme si ještě před nějakými měsíci možná nedovedli představit a není to ani 14 dní, tři týdny, kdy jsme byli v těch vysokých číslech a měli jsme strach, že může ještě ta exponenciála pokračovat nahoru. Je to velmi raný optimismus,“ varoval. V poklesu směrem dolů se bude pokračovat určitě týdny a nikoli dny, upozornil. Podle jeho odhadů by mohlo být do konce listopadu 2-3 tisíce případů denně.

Celé Česko do čtvrtého stupně

„Skóre Protiepidemického systému umožňuje přesun celé ČR do kategorie rizika číslo 4 a to je to, co budeme dnes na vládě navrhovat. Další stupeň, půjde-li všechno dobře, může nastat nejdřív za týden,“ vzkázal ministr Blatný. Bez dodržování platných opatření nemusí být optimistický scénář naplněn, varoval. „Opravdu si myslím, že za týden můžeme ukazovat čísla ještě daleko pozitivnější,“ věří.

Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý podotkl, že z pohledu celé ČR je rezervní kapacita v nemocnicích takřka neustále stejná. Kraje jsou v zásadě soběstačné a nejsou potíže se zajištěním lůžek u pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci. Blatný míní, že díky robustnímu systému zdravotnictví vše funguje. „Máme skvělé zdravotnictví,“ podotkl. „Snižuje se potřeba transportu mezi jednotlivými regiony, což je také nepřímý důkaz toho, že klesá nadměrná zátěž nemocnic, a tudíž je čas začít uvažovat o obnově necovidové péče,“ dodal Blatný.

Kapři i stromky budou

Ministr zdravotnictví Jan Blatný při dotazech novinářů upozornil, že pokud se v brzké době posuneme do stupně číslo 3, v což věří, není tam již žádný zákaz vycházení.

„Co se týče vánočních opatření, zejména vánoční trhy, prodej kaprů, prodej stromků, případně tedy Mikuláš, tak do jednoho z mimořádných opatření, které dnes pan ministr bude předkládat na vládě, tam jsou zařazeny i podmínky pro prodej vánočních stromků a pro prodej kaprů, což si asi bez toho české Vánoce neumíme představit. A komunikujeme ještě dále ta pravidla, která by měla být v souladu s platným stupněm PSA v té době, a budeme je prezentovat příští týden,“ podotkla hlavní hygienička Rážová.

„Jinými slovy kapři a stromečky budou, a pokud se týká Mikuláše, tak to uvidíme za týden,“ shrnul to Blatný.

Video Kapři a stromečky budou, s Mikulášem uvidíme za týden, vzkázal ministr zdravotnictví Blatný - Blesk Zprávy / ČTK

robyno1 ( 20. listopadu 2020 21:32 )

Možná přijde i kouzelník.

pokrok ( 20. listopadu 2020 19:48 )

Mikuláš?

Koho tím myslíte ?

Že by Andréš Babiš,- coby Mikuláš - roznášel veškeré neoprávněně
čerpané evropské dotace - našim malým a střednim podnikatělům ?

Možná přijde i kouzelník -
a vytáhne z pro Babiše z klobouku vizitku s nápisem
Leopoldov - ubytování včetně stravy na 15 let .

vendulala ( 20. listopadu 2020 19:38 )

Ta se nekoná a když už, tak tím nazývají nefunkční rychlotesty na protilátky, kdy je úplně ale úplně každý negativní. Ty používají v DD.

pokrok ( 20. listopadu 2020 19:35 )

Nebudou to Babišovi" DEZA kapři " z otrávené Bečvy

o když čteme že :

"Babišova DEZA vypouští kyanid do vody pravidelně, dokazuje to registr znečišťování. "

Vedení Agrofertu usilovně ujišťuje, že chemička DEZA ...,-
Podle sdružení Arnika vypustí DEZA, která sídlí v bízkosti Bečvy - do této řeky Bečvy stovky kilogramů kyanidů ročně. ... Z areálu chemičky jsou do ovzduší uvolňovány především karcinogenní emise benzenu. ... Michal Závada, Babišova DEZA vypouští kyanid do vody pravidelně,
což , dokazuje to registr znečišťování

Za smrtí desítek tun ryb v Bečvě je Babišova chemička ...

Nebo rybičky z Labe ?

"Babišovy chemičky unikly do Labe neznámé chemikálie"

http­s://ww­w.fo­rum24­.cz/z-babisovy-chemicky-unikly-do-labe-
nezname-chemikalie/


"11. 8. 2020 - Toxický odpad z Babišovy chemičky: Istrochem
čeká vyšetřování. Seznam Zprávy ...

Ministr Ján Budaj před areálem chemičky Istrochem."
Slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj vytáhl do boje proti místní chemičce Istrochem ze skupiny Agrofert. Teď si na ni posvítila policie, informuje server Neovlivní.cz.

I v Bratislavě má Andrejko chemičky !

Tak se ptám jestli není víc Babišových chemiček -
než v našich řekách - živých rybiček.

vendulala ( 20. listopadu 2020 19:29 )

To slibování je snad nakažlivá nemoc. V lednu si za to bude rvát poslední zbytky vlasů..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud