Pondělí 30. listopad 2020
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno 1°C

Lidé bez roušek prošli Prahou: Protestovali proti vládě a jejím opatřením kvůli koronaviru

Aktualizováno -
17. listopadu 2020
18:11
Autor: ČTK, jim - 
17. listopadu 2020
17:22

Již kolem třetí hodiny odpoledne na státní svátek 17. listopadu se začali postupně na Václavském náměstí shromažďovat lidé, z nichž mnozí neměli roušky. Chtěli tak vyjádřit svůj nesouhlas s vládou a jejími opatřeními proti pandemii koronaviru. Z Václavského náměstí v 16:40 vyšly stovky íidí směrem na Karlovo náměstí, odkud došli na Národní třídu. Mezi antirouškaři byl přítomný také zpěvák Daniel Hůlka, s nímž se demonstranti fotili.

Na Václavské náměstí dorazili také lidé, kteří se původně měli od 15:30 zúčastnit demonstrace na Letné. Někteří třímali české vlajky a transparenty s nápisy „Už i viry jsou schopnější než vláda“, „Vláda plní plán Rockefellerovy nadace“, „My chceme chodit do školy, a ne sázet brambory“ nebo „Vlastizrádci! Demisi!“. Některé nápisy byly namířené i proti opozici.

Na místě se objevil také zpěvák Daniel Hůlka, který dal již dříve veřejně najevo svůj nesouhlas s vládními kroky. Lidé se s ním fotili. Hůlka se kvůli protiepidemickým opatřením dostal do sporu s prezidentem Milošem Zemanem.

Lidé bez roušek

Kolem třetí hodiny odpoledne policisté informovali, že „u několika osob zjistili podezření na nerespektování mimořádných opatření v podobě nezakrytí dýchacích cest. Osoby byly ztotožněny a věc oznámíme správnímu orgánu. Jedna osoba skončila na pol. služebně, protože nedokázala svou totožnost prokázat,“ řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk a dodal, že zatím nelze říct, kolik lidí nenosilo roušku. „Policisté na místě vše zaevidovali, osoby ztotožnili a výsledky předají správnímu orgánu,“ dodal mluvčí.

Z Václavského náměstí se dav vydal na Národní třídu. Fotografové Blesku zachytili mnoho lidí, kteří měli staženou roušku na bradě nebo úplně sundanou. Kolem 17. hodiny bylo zhruba 4000 lidí na zaplněné Národní třídě. Při pochodu Prahou byli účastníci protestu velmi hluční. Stála kvůli nim doprava. U Národního divadla se setkali s lidmi, kteří čekali na vystoupení Anety Langerové, která ze střechy divadla zazpívala píseň Modlitba pro Martu. Demonstranti vyzývali přihlížející k tomu, aby se k nim přidali nebo aby si sundali roušky. Vše se ale obešlo bez konfliktů mezi oběma skupinami.

Policisté zadrželi jednoho muže, který byl podle jejich mluvčího pod vlivem alkoholu:

Video Policisté zadrželi na Národní třídě muže bez roušky - Václav Burian

Organizátor po 17:00 posílal protestující volně přes Národní třídu do dolní části Václavského náměstí, kde si společně zapívali hymnu. Kolem šesté hodiny akce skončila a lidé postupně opouštěli náměstí. Během protestu nedošlo podle mluvčího pražské policie Jana Daňka k žádnému fyzickému kontaktu. Na místě byly zadržené dvě osoby za přestupkové jednání: „Poprvé to bylo kvůli použití pyrotechniky a druhá osoba byla zadržená za požití alkoholu.

Tweetr ( 24. listopadu 2020 16:26 )

Lidé nebuďte na sebe jak hyeny a nenávistný ! Já to chápu, i mě občas ujedou nervy a napíšu sem něco ve vzteku ale pak toho lituji a nejradši bych to smazal,ale nejde to,tak je třeba sem bud vubec nic nepsat,nebo bez záště a vzteku a bez nenavisti..! Jo a bacha na to...šíření nena­visti,­pomlu­va,ha­nobe­ní atd jsou všechno Tr.činy...! Obávám se,že svoboda slova a názoru na netu už je pasé....Znam človeka ktery dostal 3 roky!!!
Je těžká a složitá doba,to je fakt. Lidi nemaji žadnou jistotu,peníze a přichazejí o praci..bydlení..to neni duvod k radosti ,mě je 85 a už nějak dožiju,ale i tak mě ledacos vytáčí do běla !! NIKDO NEJSME DOKONALEJ. Tak hlavu vzhůru ! Ano,bude lépe !!

Jirik-ta ( 17. listopadu 2020 23:16 )

MHD tělo na tělo a na nákup potravin fronta

Jirik-ta ( 17. listopadu 2020 23:15 )

ideologicky za jedna

zapravdu ( 17. listopadu 2020 21:29 )

Tedy stádo tupých hovádek samozřejmě

zapravdu ( 17. listopadu 2020 21:28 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud