Pátek 15. leden 2021
Svátek slaví Alice, zítra Ctirad
Zataženo, sněžení -1°C

Blatný slíbil vakcínu v lednu. Učitele chce plošně testovat, školáky ne. A jak dopadli senioři?

Aktualizováno -
15. listopadu 2020
14:17
Autor: for, ČTK - 
15. listopadu 2020
14:10

Nejmladší děti se už ve středu 18. listopadu vrátí do lavic. Nebude to ale tak jednoduché, především pro učitele. Ti by se měli nechat pravidelně testovat. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vládě doporučí, aby svolila k povinnému nasazení antigenních testů u pedagogů. Pro děti to ale nedoporučil. U testů pak během diskuze v pořadu ČT Otázky Václava Moravce ještě zůstal. Zveřejnil, jaké jsou první předběžné výsledky plošného testování v domovech důchodců. A nastínil i možný termín, kdy bude mít Česká republika vakcínu na koronavirus.

Podle Blatného nemá smysl testovat více jak 200 tisíc žáků prvních a druhých tříd. Vládě ale navrhne pravidelné testování učitelů. Uvedl to v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Nejmladší žáci se mají od středy 18. listopadu vrátit do lavic, stejně tak i žáci speciálních škol.

„Neodmítáme testování, měli bychom udělat vyhlášku, jak se budou školy rozvolňovat a jak se ty kroky budou realizovat,“ řekl Blatný. Problémem podle ministra je, že antigenní testy musí provést osoba k tomu oprávněná, tedy lékař nebo zdravotní sestra. Pokud by tedy vláda nařídila, že by se učitelé museli testovat, zvýšilo by to mobilitu, uvedl Blatný.

Kubek: Děti jsou superpřenašeči. Další experti to tak nevidí

Podle přednosty KARIM Tomáše Vymazala ani nemá cenu děti testovat. „Děti určitě ne. Není mi známá studie, která by ukazovala, že by mezi tak malými dětmi docházelo k přenosu, nebo že by děti byly přenašeči,“ konstatoval. A doplnila jej senátorka a lékařka Alena Dernerová, že se případně také očekává, že mají malé děti doma mladé rodiče, kteří by případně nákazu dobře zvládli.

Tato vyjádření ale odporují tomu, co o dětech tvrdí šéf České lékařské komory Milan Kubek. Ten v neděli v pořadu Partie na Primě naopak uvedl, že děti jsou superpřenašeči, jelikož jsou ve většině případech asymptomatické a nákazu tak rozšiřují snáze. Podobně to vidí i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Vymazal se ale brání, podle něj záleží na kohortě dětí, které jsou vybrány do studií. „Nevím, jaká čísla měl k dispozici pan exministr, ale co já vím, není to skupina, které bychom se měli bát,“ konstatoval s tím, že podle jeho názoru byly školy dokonce zavřené zbytečně.

Video Ministr Plaga: Prvňáci a druháci se vrátí 18. listopadu. Roušky musí mít po celou dobu. - Blesk Zprávy / ČTK

Blatný: Plošné testy ukázaly nákazu u pětiny seniorů

Zatímco učitelé teprve přijdou na řadu, čile se testuje už v sociálních domech a v domovech pro seniory. „Máme první výsledky antigenních testů a na prvních tisících testů je patrné, že v těchto rizikových skupinách je asi 20 procent pozitivních To je větší něž průměrná zátěž v běžné populaci (4 procenta),“ prozradil v České televizi Blatný.

Ačkoliv se toto číslo zdá vysoké, bylo podle Blatného očekávané. „Myslel jsem si, že budou ta čísla i větší,“ poznamenal. Dodal, že by měla být situace v domovech důchodců zmapovaná začátkem prosince.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pořadu Otázky Václava Moravce (15. 11. 2020)Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pořadu Otázky Václava Moravce (15. 11. 2020) | Reprofoto ČT

Blatný za jednu z mnoha výhod antigenního testu užívaného v domovech sociální péče označil to, že výsledek je znám během čtvrt hodiny a je možné okamžitě učinit opatření, například oddělit pozitivně testované osoby. Testovat klienty a zaměstnance má podle dosavadních informací pravidelně zhruba 1500 zařízení.

Cíl: Ochrana seniorů vakcínou

U mapování ale práce vlády v sociálních zařízeních neskončí. Za svůj cíl si Blatný během vysílání vytyčil, že k ohroženým skupinám obyvatel a ke zdravotníkům co nejdříve dostane vakcínu. „Zdá se, ale byl bych opatrný, že první vakcíny by mohly dorazit do konce roku. Leden, možná únor, abychom nebyli přehnaně optimističtí,“ uvedl ministr.

První dávky by měly být zajištěny díky Evropské unii. Ty další si pak Česko bude chtít uzmout zákonnou úpravou. Cílem je také to, aby byly vakcíny hrazeny ze zdravotního pojištění.

„Trasování musí být centralizované a profesionalizované,“ míní Blatný

Současný počet 3500 operátorů, kteří mohou být k trasování k dispozici, je podle Blatného dostatečný i do budoucna. „My dokážeme za 24 hodin vytrasovat 97 procent případů a zasloužíme si pochvalu. Poklesla mobilita o 60 procent a lidé se setkávají s novým počtem osob,“ komentoval účinnosti trasování ministr.

Podle Blatného resort pracuje na změně zákona, jež by posílila hygienické stanice. „Jednoznačně podporuji záměr hlavní hygieničky (Jarmily Rážové) i ostatních zainteresovaných osob, aby byla tato služba centralizovaná. To musí fungovat v podstatě ,vojensky', přesně tak, abychom v budoucnu se mohli spolehnout na tuto síť, kterou stát vlastní, a nemuseli její práci suplovat,“ řekl Blatný. S novelou chce přijít co nejdříve.

robyno1 ( 16. listopadu 2020 02:35 )

Je šance, že této HRŮZOvládě 20.11. nedají poslanci bianco šek, aby nás mohla terorizovat PSEM?

robyno1 ( 16. listopadu 2020 01:56 )

Nikdo mě nemá právo nutit, abych šel na nějaký vymyšlený test. Už ať ta odporná Burešova vláda skončí!

Groove ( 15. listopadu 2020 21:43 )

Nikdo kolabovat nebude a s otevíráním to nebude žhavý, děti do školy potřebuji, umělci zkoušet potřebuji a omezene se otevřou obchody, víc nic.

Groove ( 15. listopadu 2020 21:41 )

To je jako kdybyste říkal, že je zbytečná vakcína na chřipku, není.

Groove ( 15. listopadu 2020 21:39 )

Vakcína není od vlády ČR, ale od EU.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud