Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

„Koronavirový“ mejdan českých influencerů šokoval internet. Je to ale podvrh! Odborník varuje

12. listopadu 2020
17:17

Skupina několika českých influencerů v průběhu noci ze středy na čtvrtek a ve čtvrtek na instagramu sdílela videa z divoké párty, které se zúčastnilo asi 50 lidí. Prezentace akce na účtech návštěvníků vzbudila dojem, že skutečně šlo o ilegální párty jen pro zvané. V takovém případě by všem hostům podniku hrozila pokuta až deset tisíc korun, majiteli dokonce až tři miliony. Skutečnost je ale jiná a rozeslání těchto záběrů v době koronakrize a nouzového stavu přes influencery do prostoru sociálních sítích závání pěkným průšvihem.

Hudba, tanec, alkohol. Tak vypadala párty mladých hvězd sociálních sítí Instagram a TikTok, které se zúčastnil například moderátor Jakub Jíra vystupující pod přezdívkou Speaker, influencerky Lada Horová, Maru Rosecká a jejich kolegyně známé jako Holakys a Kukyna. Všechny sledují desetitisíce mladých lidí.

Poslední jmenovaná na svém instagramovém účtu před desátou večer sdílela video, na kterém zachycuje další lidi u baru v podniku, kde nahlas hraje hudba. Jednu z dívek kamerou zabírá ve chvíli, kdy si dotyčná stahuje roušku a pije přímo z láhve.

Na akci i podle ostatních videí, které účastníci sdíleli, panovala bezstarostná nálada. U dalších videí ve stories na účtu Kukyny jsou popisky, jak si mejdan užívají, nebo doslova „Wednesday is the new Friday“, tedy v překladu středa je nový pátek.

Večírek v zavřeném klubu?

Příspěvky vzbuzují dojem, jako kdyby se večírek odehrál v noci ze středy na čtvrtek. V takovém případě by šlo ze strany všech zúčastněných o hrubé porušení platných opatření, které vláda vyhlásila ve snaze zmírnit šíření koronaviru v populaci. Účastníkům akce by hrozila pokuta až 10 tisíc korun, majiteli podniku pak až tři miliony korun.

Mimo to by šlo i o obrovské morální selhání influencerů, které na sociálních sítích sledují desetitisíce lidí. A právě na tyto fanoušky by mohlo mít takovéto nezodpovědné chování neblahý vliv. Mít vliv a šířit jakékoli sdělení do této masy sledujících je totiž podstatou fenoménu influencerů, novodobých internových celebrit, jejichž sílu využívají marketéři všech odvětví.

Psycholog: Je to nezodpovědné

Podle klinického psychologa Jana Kulhánka z Psychoterapie Anděl by tvůrci měli sdílet videa s rozmyslem. „Výrobci obsahu dělají různé věci, aby byli provokativní a přitáhli pozornost, my jako odborníci ale zastáváme názor, že každý, kdo vytváří obsah, by měl mít nějakou osobní zodpovědnost, protože pouští do éteru něco, co může být zábava, může to být poučné, ale taky to může škodit,“ uvedl Jan Kulhánek pro Blesk.cz.

Podle psychologa má lockdown na psychiku lidí špatný vliv. Děti jsou na to ještě náchylnější než dospělí. „Čím jsou starší, tím jsou sice kritičtější, ale zároveň v pubertě děti i na sociálních sítích hledají své vzory - a ty mají tendenci napodobovat. Pokud někdo udělá takové video, tak samozřejmě dělá nezodpovědný obsah, který opravdu může ublížit, může podpořit toho rebela v nás, který by se rád už na koronavirus vykašlal a dělal si věci po svém,“ řekl Jan Kulhánek k videím z akce, která se objevila na internetu.

Video  Soukromý večírek českých influencerů  - OuuKee
Video se připravuje ...

„Bylo by dobré oslovit influencery, aby zasáhli rychle a přiznali, že to nebyl dobrý nápad. Protože buď budeme pomáhat to zvládnout, nebo se budeme chovat jako nezodpovědní jedinci, kteří svými činy budou ten stav, ze kterého chceme všichni ven, jen prodlužovat a komplikovat,“ uzavřel odborník.

Kdy se večírek uskutečnil?

Ke 12. listopadu podle dat zveřejněných ministerstvem zdravotnictví ČR v Česku zemřelo celkem 5570 lidí s koronavirem. Jen ve středu 11. listopadu pak přibylo 8925 nových testy odhalených případů nákazy nemocí covid-19.

Podle informací Blesku ovšem akce proběhla už 16. října, tedy v době, kdy mohly být restaurace, bary a kluby ještě otevřené a zákaz vycházení mezi devátou večer a pátou ráno neplatil.

V pátek 16. října podle informací zveřejněných ministerstvem zdravotnictví přibylo 11.105 nově nakažených lidí a s koronavirem zemřelo 79 pacientů. Toho dne také česká vláda schválila stavbu nouzové polní nemocnice v pražských Letňanech s kapacitou 500 lůžek pro případ zamezení kolapsu českého zdravotnictví při naplnění maximální kapacity běžných nemocnic.

montevideo ( 12. listopadu 2020 19:04 )

Lépe to říci nelze !

dvorece ( 12. listopadu 2020 18:40 )

Myslím, že dnes mladí mají problém s navazováním přátelství v reálu. Chtějí být v partě a mají potřebu někoho obdivovat, mít vzor nějakého hrdiny, je to ve věku týnejžrů zcela normální a vždy to tak bylo. Proto ta učast ve skupinách. Společnost, zaměřená jen na vydělávání peněz, srovnávání, kdo má víc a lepší.. event. na vzhled jim nemá co nabídnout. Když se zeptáte malýho kluka, čím bude, až vyroste, neřekne vám, že kosmonaut, popelář, nebo voják, ale youtuber. Nikdo nechce být jako máma, nebo táta - co to vypovídá o naší povrchní společnosti ? A jakým vzorem jsou pro děti jejich rodiče ? Tráví spoustu času na facebooku, aby sdílelí, že měli večer zácpu a ráno je bolel zuby, nebo je fakr pěkná ta sukně ? Proč se v tuposti dospělých divíme dětem a mladým lidem ? Na facebooku řeknou - skoč a oni skočí..mozek neprotestuje, myslet není čím.

gabreta ( 12. listopadu 2020 18:28 )

To byl určitě rozlučkovej mejdan Primuly, pořádanej Faltýnkem!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa