
Vakcína „naděje“ dorazí do Česka na začátku roku. Expert prozradil, na kolik vyjde
Naděje v boji proti koronaviru v podobě očkování je čím dál blíž skutečnosti. Farmaceutické společnosti Pfitzer a BioNTech ohlásily, že vakcína, kterou společně vyvíjejí, má ve třetí fázi testování devadesátoprocentní úspěšnost. Podle výkonného ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakuba Dvořáčka jde o úspěch nad veškerá očekávání. Do Česka by se mohla vakcína distribuovat v lednu, nanejvýš v únoru.
„V té době budou minimálně dvě společnosti, které v Evropě, USA a Velké Británii začnou dodávat větší množství vakcín. Není ale vyloučeno, že první dodávky dorazí už během prosince,“ míní farmaceut. Evropská komise už podle něj uzavřela smlouvu se společností AstraZeneca a v úterý měla být podepsána smlouva s firmou Pfizer. „Tím se do celé Evropy otevírají dveře k tomu, abychom se konečně dostali ze stávajícího stavu,“ řekl Dvořáček.
Vakcína za výrobní náklady
Informace o tom, na kolik očkování vyjde, zatím uvedla společnost AstraZeneca: „Cena se pohybuje mezi 75 až 80 korunami za jednu dávku. Vakcína je dvoudávková, takže zhruba 160 korun za jednoho proočkovaného člověka, což jsou opravdu jen čistě výrobní náklady. Dalších 200 korun bude stát aplikace. Ve srovnání s tím, kolik stojí jeden den lockownu, či nákup ochranných pomůcek, je to naprosto zanedbatelné“ vysvětluje Dvořáček s tím, že první vakcíny by měly být dostupné pro ty nejohroženější. Délku účinnosti vakcíny odkaduje okolo roku.
Česko chce 2 miliony dávek
Česká republika má zájem o dva miliony dávek vakcíny z laboratoří firem Pfizer a BioNTech. Vláda přitom už dříve schválila odběr tří milionů dávek od konkurenční AstraZeneca. První zmíněné ovšem jako jediné zatím zveřejnily data z klinické studie, podle kterých má jejich sérum více než devadesátiprocentní účinnost. Na výsledky klinických testů vakcíny AstraZeneca se naproti tomu teprve čeká. Ukazuje se, že vedlejší účinky očkování by měly být zanedbatelné ve srovnání s jeho přínosem.
Očkování by podle farmaceuta mělo zůstat na volbě lidí: „Myslím si, že vakcína by měla být dobrovolná, ale co stát musí udělat, je, že poskytne veškeré informace, které jsou potřeba. V USA, Velké Británii a Německu probíhá už od léta informační kampaň, která vysvětluje, proč se vakcína vyvíjí, proč bude bezpečná, proč bude účinná a další informace,“ dodává Dvořáček s tím, že tato osvěta mu u nás chybí, stejně jako podrobný průzkum zájmu o očkování mezi lidmi.