Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 21°C

Vakcína „naděje“ dorazí do Česka na začátku roku. Expert prozradil, na kolik vyjde

Autor: Markéta Volfová - 
12. listopadu 2020
05:02

Naděje v boji proti koronaviru v podobě očkování je čím dál blíž skutečnosti. Farmaceutické společnosti Pfitzer a BioNTech ohlásily, že vakcína, kterou společně vyvíjejí, má ve třetí fázi testování devadesátoprocentní úspěšnost. Podle výkonného ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakuba Dvořáčka jde o úspěch nad veškerá očekávání. Do Česka by se mohla vakcína distribuovat v lednu, nanejvýš v únoru. 

„V té době budou minimálně dvě společnosti, které v Evropě, USA a Velké Británii začnou dodávat větší množství vakcín. Není ale vyloučeno, že první dodávky dorazí už během prosince,“ míní farmaceut. Evropská komise už podle něj uzavřela smlouvu se společností AstraZeneca a v úterý měla být podepsána smlouva s firmou Pfizer. „Tím se do celé Evropy otevírají dveře k tomu, abychom se konečně dostali ze stávajícího stavu,“ řekl Dvořáček.

Video  Vakcína proti covidu u nás bude začátkem příštího roku. „Očkování vyjde zhruba na čtyři sta korun,“ říká Dvořáček  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Vakcína za výrobní náklady

Informace o tom, na kolik očkování vyjde, zatím uvedla společnost AstraZeneca: „Cena se pohybuje mezi 75 až 80 korunami za jednu dávku. Vakcína je dvoudávková, takže zhruba 160 korun za jednoho proočkovaného člověka, což jsou opravdu jen čistě výrobní náklady. Dalších 200 korun bude stát aplikace. Ve srovnání s tím, kolik stojí jeden den lockownu, či nákup ochranných pomůcek, je to naprosto zanedbatelné“ vysvětluje Dvořáček s tím, že první vakcíny by měly být dostupné pro ty nejohroženější. Délku účinnosti vakcíny odkaduje okolo roku.

Česko chce 2 miliony dávek

Česká republika má zájem o dva miliony dávek vakcíny z laboratoří firem Pfizer a BioNTech. Vláda přitom už dříve schválila odběr tří milionů dávek od konkurenční AstraZeneca. První zmíněné ovšem jako jediné zatím zveřejnily data z klinické studie, podle kterých má jejich sérum více než devadesátiprocentní účinnost. Na výsledky klinických testů vakcíny AstraZeneca se naproti tomu teprve čeká. Ukazuje se, že vedlejší účinky očkování by měly být zanedbatelné ve srovnání s jeho přínosem. 

Očkování by podle farmaceuta mělo zůstat na volbě lidí: „Myslím si, že vakcína by měla být dobrovolná, ale co stát musí udělat, je, že poskytne veškeré informace, které jsou potřeba. V USA, Velké Británii a Německu probíhá už od léta informační kampaň, která vysvětluje, proč se vakcína vyvíjí, proč bude bezpečná, proč bude účinná a další informace,“ dodává Dvořáček s tím, že tato osvěta mu u nás chybí, stejně jako podrobný průzkum zájmu o očkování mezi lidmi.

 

jana999 ( 12. listopadu 2020 14:34 )

marmat ( 12. listopadu 2020 12:40 )

Krasidin: Vy už nečtete dokonce ani ten BLESK !!!???
Nebuďte línej a nebudete trapnej !!!
http­s://ww­w.bl­esk.cz­/cla­nek/zp­ravy-koro­navi­rus/66­0888/t­ehot­na-anna-kolabovala-kvuli-covidu-josifka-porodila-na-plicni-ventilaci.html

V Česku za středu přibylo 8 925 případů nákazy koronavirem. Roste počet mrtvých, od začátku epidemie už zemřelo 5570.

marmat ( 12. listopadu 2020 12:35 )

Santusak : Je vám dobře......???

marmat ( 12. listopadu 2020 12:34 )

blecktajp: Mine jen "blbce", co se chtěj chovat jako "borci".....

marmat ( 12. listopadu 2020 12:32 )

Grimald: SOUSTRAST Vaší rodině-pokud ji vůbec máte ???

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa