Pátek 27. listopad 2020
Svátek slaví Xenie, zítra René
Oblačno 3°C

Příliš mnoho mrtvých! Krematorium v Ostravě hlásí nápor zemřelých, koupilo venkovní mrazáky

Autor: rum, ČTK - 
9. listopadu 2020
14:10

Pohřební služby v Ostravě vozí do zdejšího krematoria několikanásobně více zemřelých, než je běžné. Krematoriu tak nestačí skladovací prostory. Pořídilo proto venkovní chladicí boxy. Důvodem vyššího počtu mrtvých je podzim a koronavirus…

„Jsme jediné zařízení v kraji. V uplynulém týdnu k nám dovezli 70 až 80 těl ve všedních dnech. Běžný stav je přitom zhruba 45 těl,“  uvedl ředitel Krematoria v Ostravě Ivo Furmančík pro server idnes.cz.

„Je takový pravidelný podzimní nárůst počtu zesnulých. Do toho přišel covid a nárůst byl možná trošku vyšší než obvykle v tomto období, takže tím pádem jsme museli přistoupit k navýšení kapacity," řekl Furmančík.

Na hranici kapacit

Chladírenské boxy se nachází v areálu krematoria, díky nim dokáže zařízení přijmout až 90 zemřelých. Kvůli koronaviru zemře denně zhruba o 20 lidí více, než bylo běžné. Situaci řešil v minulém týdnu i Ústřední krizový štáb města Ostravy.

„Na spalování máme taky určitý limit. Jsme schopni zpopelnit denně asi 60 zesnulých, včetně sobot a nedělí, ale v takové velké míře se zesnulí zase nepřivážejí. Řekl bych, že jsme na hranici kapacit, ale zatím to stíháme," podotkl ředitel krematoria.

Hygienici v pondělí zkontrolovali hcaldící boxy a neměli připomínek. „V tuto chvíli už to funguje," zakončil Furmančík.

Situace v kraji ohledně nemoci covid-19 se ale začíná stabilizovat. Ve středu přibylo v kraji rekordních 1 757 nakažených, o víkendu to bylo 627 pozitivních lidí.

VIDEO: Klausovo „totální sobectví“. Epidemiolog o exprezidentovi bez roušky, „čipování“ a nedůvěře lidí.

Video Klausovo „totální sobectví“. Epidemiolog o exprezidentovi bez roušky, „čipování“ a nedůvěře lidí. - Blesk

ruru ( 10. listopadu 2020 06:32 )

Covid kosí len nás obéznych, preslopaných, mäsožravých fajčiarov. Preto je tu taký humbuk. Mrtvoly sa nekonajú, máme smolu...

frantacizek ( 9. listopadu 2020 21:59 )

i jako vystudovaný lékař, naštěstí nepraktikující..

frantacizek ( 9. listopadu 2020 21:58 )

u covidu víme něco o prevenci - postihuje antisportovce, obézní, lidi s cukrovkou, případně kuřáky, u chřipky víme stran prevence prd, jedině se nechat očkovat a doufat.. Jediné, v čem ten covid vede je jeho infekčnost a tím pádem, že si najde to svoje v populaci daleko rychleji než ta chřipka,která ale dokáže zabít i jinak zdravého. Být chřipka infekčnější než covid, tak ten náš hřib svá slova vezme zpět..

krapotkin ( 9. listopadu 2020 17:09 )

Tohle vysvětli blbům v TV - straší žloutenkou C a jinými radostmi života v tomhle banánistánu.

krapotkin ( 9. listopadu 2020 17:07 )

Jaroslav Flegr (dosud jeho žvásty na Novinkách) to předpovídal. Proto když byl ve čtvrtek u Jílkové, měl náhubet posazený pod frňákem a šířil tak bacila veřejně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud