Neděle 17. října 2021
Svátek slaví Hedvika, zítra Lukáš
Polojasno 12°C

Drastická opatření v pražské MHD: Metro jen do desíti, prodlužují se intervaly

Aktualizováno -
2. listopadu 2020
10:17
Autor: ČTK - 
27. října 2020
17:41

Metra, tramvaje, autobusy, přívozy či lanovka – to všechno v rámci pražské integrované dopravy bude končit svůj denní provoz ve 22:00. Stane se tak od 2. listopadu. Důvod? Zákaz vycházení po 21:00, který vyhlásila vláda coby mimořádné opatření v souvislosti s bojem proti pandemii koronaviru.

Úpravy jsou podle mluvčího ROPID Filipa Drápala navrženy tak, aby neomezovaly pracovníky zdravotnických zařízení a dalších profesí pracujících v tzv. režimu 24/7 a střídání večerních a nočních směn. Střídající pracovníci budou moci využívat poslední denní spoje při cestě do a z práce. Podrobné informace o změnách nalezente zde.

Noční spoje zůstanou, až na příměstské

Denní provoz metra, tramvají a autobusů bude ukončen postupně mezi zhruba 22:00 a 22:30. Současně s tím začnou vyjíždět noční linky tramvají i autobusů. Prodlouží se po 21:00 také intervaly na páteřních železničních tratích. „Nabídka spojů metra, tramvají a příměstských autobusů bude nadále držena vysoko nad aktuální poptávkou, která je nyní opět nižší o asi 70 procent oproti obvyklému stavu,” uvedl Drápal. Nejvíce pak klesla poptávka po nočních spojích, a to o asi 80 procent.

Intervaly metra se ve špičkách prodlouží o 10 až 45 sekund. U tramvají dojde k mírnému prodloužení intervalů v ranní špičce o jednu až dvě, to znamená, že v ranní špičce pojedou v intervalech deset minut. Výjimkou budou páteřní tramvajové linky 9, 17 a 22, které budou vypravovány v pětiminutových intervalech. U městských autobusů zůstanou současné intervaly, neboť u autobusů je pokles počtu cestujících nejnižší. U autobusů a tramvají přestanou platit zastávky „Na znamení“. V obou typech dopravních prostředků se také automaticky otevírají dveře. 

Školní linky autobusů byly všechny zrušeny. „Zároveň bude adekvátně po dohodě se Středočeským krajem zkrácen denní provoz i na příměstských autobusových linkách, které navazují na metro. S výjimkou linek 951 a 953 bude po dohodě s městy a obcemi zrušen provoz nočních příměstských linek,” uvedl Drápal. Na železnici bude po 21:00 prodloužen interval ze 30 na 60 minut. Popůlnoční rozjezd vlaků z Prahy bude zachován.

user ( 28. října 2020 05:24 )

Piráti chtěli Prahu bez turistů a Corona to zvládla za ně. Ukázalo se, že tenhle jejich hloupý nápad by stál, jen na jizdnem v MHD desítky milionů, proto už se redukovai počet spojů před tímto opatřením a bude se pokračovat. . Volte Hribaz, bude hůř.

Zobrazit celou diskusi
Další videa