Pátek 27. listopad 2020
Svátek slaví Xenie, zítra René
Zataženo 2°C

Zpřísní vláda život v Česku? Babiš odmítl lockdown, Prymula stále v hlavní roli

Aktualizováno -
26. října 2020
12:14
Autor: ČTK, Mii - 
26. října 2020
07:10

Další kroky v rámci koronavirové epidemie a její vývoj pravděpodobně probere vláda ANO a ČSSD na dnešním řádném zasedání, které začíná ve 14:00. Premiér Andrej Babiš (ANO) před jednáním pro iDnes.cz uvedl, že kompletní lockdown celé země si nedokáže představit. Už moc jinam ale zajít nejde – již nyní je život v Česku omezen téměř na maximum. Podle Babiše je variantou plošné testování ve firmách, konečné rozhodnutí ale nechá na epidemiolozích.

Kabinet minulý týden jednal přes video čtyřikrát, kvůli hrozbě ochromení lékařského systému rostoucím počtem pacientů s covidem-19 vyhlásil další přísná koronavirová opatření. Od čtvrtka se zavřely kromě výjimek obchody a služby a kabinet také na minimum omezil možnosti setkávání lidí.

Babiš v neděli ve videu zveřejněném na platformě YouTube řekl, že pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit opatření proti šíření koronaviru. Znovu vyzval, aby lidé omezení dodržovali. Nynější opatření, která platí teprve od čtvrtka, mají podle něj „strašně moc“ výjimek.

Uvedl, že ministerstvo zdravotnictví musí předložit projekt na urychlení trasování i testování. Hledat kontakty nakažených koronavirem stát nestíhá, přiznal. Končící ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) také varoval před dalším zpřísněním opatření proti koronaviru, pokud se v nadcházejících dnech bude počet nakažených dál zvyšovat.

Babiš: Opatření navrhne Prymula

I když Prymula končí, dokonce zmínil možnost, že svou rezignaci oznámí dnes, podle Babiše bude mít minimálně na dnešním zasedání hlavní slovo o nadcházejících opatřeních. „Pokud vím, tak lidé v některých podnicích nepřestali nosit roušky ani v létě. Úplný lockdown si já osobně neumím představit, ale mohou být přijata opatření, že by firmy měly povinnost testovat, ale já nejsem epidemiolog, nechci to navrhovat. Vidím ale, že opatření zatím bohužel nefungují,“ uvedl premiér pro iDnes.cz.

Podotkl, že pokud lidé chtějí alespoň trochu normální Vánoce, budou muset zabrat. „Při první vlně jsem viděl, že když někdo náhodou neměl roušku, tak na něj další téměř křičeli. Teď je to skoro naopak. Lidi ta opatření nerespektují, přitom nejlepším opatřením je nemít žádný kontakt,“ popsal Babiš.

Video Snímky, které usvědčily Prymulu: V hospodě vlastním opatřením navzdory! - Marek Pátek, Martin Hykl, Aleš Brunclík

A že Prymula ještě neskončil? „Rozumím jeho pozici, byť neznám detaily té schůzky. Ministr Prymula ale udělal chybu, která už se nedala omluvit,“ reagoval na dotaz, jak vnímá „vládní drama“, které vyvolaly fotky Blesku, na kterých ministr zdravotnictví navštěvuje v nočních hodinách restauraci, která měla být zavřená. Premiér se dle svých slov o záležitosti dozvěděl, když byl v nemocnici se svou nohou.

Nejen koronavirus bude vláda řešit

Na programu vlády je ale více bodů. Souhlasné stanovisko by měl kabinet podle doporučení svých legislativců zaujmout k návrhu, který podepsali i premiér Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Poslanecká předloha má uzákonit povinnost vybavit pobytová sociální zařízení požární signalizací. Neutrální stanovisko by mohla vláda přijmout k návrhu rozšířit působnost finančního arbitra, za nadbytečný pak zřejmě označí změny v ošetřovném, jak je navrhli opoziční lidovci.

Vláda se bude zabývat rovněž návrhem ministryně spravedlnosti a šéfky Legislativní rady vlády Marie Benešové (za ANO), aby se předsedou Etické komise ČR pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu stal expert na ústavní právo Jan Kudrna. Dostane i materiál ministerstva pro místní rozvoj, podle kterého náklady na digitalizaci stavebního řízení a územního plánování dosáhnou 1,25 miliardy korun. Přes 80 procent bude financováno z evropských dotací.

Video Babiš o konci Prymuly: Zemanovi předložil návrh na nového ministra zdravotnictví. - Jan Jedlička, Jakub Veinlich

petrolinda ( 26. října 2020 17:37 )

JEDEN Z NÁZORŮ,SRY,JE TO TAK???? JE V TOM ŠPINAVÁ POLITIKA,ZÁKULISNÍ BITVA O MILIARDY???


Klinické testy v rámci programů Světové zdravotnické organizace (WHO) tvrdí, že podávání látky remdesivir nemá žádný či jen malý vliv na délku hospitalizace a na šanci na přežití pacientů s nemocí covid-19.

Studie WHO, která je nyní ve fázi revize, tak došla k obdobným závěrům jako ty, v nichž již organizace zkoumala vliv hydroxychlorochinu, lopinaviru či interferonu beta.


Nová objednávka od české vlády, která v tomto týdnu schválila nákup 10.000 dávek remdesiviru v hodnotě 205 milionů korun. Od příštího roku bude remdesivir hrazen pojišťovnami běžným způsobem podle úhradové vyhlášky.

TOTO JE VELMI DRAHÝ A TĚŽKÝ PŘEŠLAP ZA 205 MILIONŮ.

V této pro lidstvo těžké době budou ničeho se neštítící magnáti z farmaprůmyslu v zádech s utajenými a úplatnými zločineckými politiky
s měšci dolarů tančit na hrobech zemřelých??
Prosím vás máte někdo info ohledně vakciny -nějaké fundované hodnocení???
O ruském sputnik 5 se mlčí,i když údajně se zaručují /vedl..účinky/ za vak. jako jediní.
Astra -zeneca byla pozastavena pro vedlejší účinky2 měsíce zpátky.
Remdesivir jaksi také ticho po pěšině.Je v tom politika a necháte raději staré lidi umírat ???

jdi-se-bodnout ( 26. října 2020 17:24 )

Babiš tady pohnojil co se dalo a pokračuje v tom.

vendulala ( 26. října 2020 15:43 )

A čemu? Co byste rád? V nynější situaci funkci může vzít Babišova uklízečka.

vendulala ( 26. října 2020 15:25 )

Jen plané řeči. Co by chtěl zpřísňovat, když už všechny možnosti vyčerpal a na další případná opatření /uzavření firem/ nemá peníze. Za ty nakoupil koblihy a hlasy, takže nyní si už jen může "cintat pentli".

paveltekyla ( 26. října 2020 14:12 )

Kradousek!! jen kok.t muže poslat miliony tero­ristum­,vra­hum,pod­řezá­vačum­,zná­silno­vačum­,zlo­čincum­!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud