Úterý 1. prosinec 2020
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Oblačno 1°C

Zavřou kina a divadla, hospody „vyženou“ hosty už v šest večer. Naštvaní Italové vyšli do ulic

Autor: ČTK - 
25. října 2020
14:19

V Římě se v noci na neděli střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií. Podle agentury DPA v centru italské metropole protestující na policisty házeli světlice, ničili automobily a zapalovali popelnice. Italská vláda v neděli mezitím vyhlásila další zpřísnění kroků proti šíření koronaviru. Bary a restaurace budou muset od pondělí zavřít už v 18:00 SEČ, zcela se zavřou divadla a kina.

Dva policisté při římských potyčkách utrpěli zranění a nejméně deset demonstrantů bylo zadrženo. Nepovoleného protestu, který podle DPA svolala neofašistická strana Forza Nuova (Nová síla), se podle italských médií zúčastnily stovky lidí.

„Italové ukazují, že omezení a ekonomickou eutanazii ve jménu pseudopandemie nemohou dále tolerovat,“ napsal v neděli na twitteru Roberto Fiore, předseda strany Forza Nuova, která v posledních parlamentních volbách v roce 2018 získala necelých 0,4 procenta hlasů. Strana organizovala násilné protesty i v pátek večer v Neapoli.

Italové uzavřou kina, divadla, posilovny i plovárny

Od pondělí budou v Itálii platit nové restrikce, které mají pomoci v boji s covidem-19. Uzavřou se kina, divadla, posilovny i plovárny. Bary a restaurace budou muset přestat obsluhovat hosty úderem šesté hodiny večerní. Nová opatření mají zatím platit do 24. listopadu.

Italové protestovali proti opatřením, ta se dále zpřísní (25. 10. 2020).Italové protestovali proti opatřením, ta se dále zpřísní (25. 10. 2020). | Reuters

Vláda premiéra G. Conteho je nucena opatření zpřísňovat vzhledem k rostoucím počtům nově nakažených. V Itálii, která má asi 60 milionů obyvatel, v sobotu za posledních 24 hodin přibylo rekordních 19 644 potvrzených případů nákazy. Od počátku epidemie covidu-19 se tak v zemi nakazilo nejméně 504 509 lidí, z nichž 37 210 zemřelo.

V některých italských regionech platí už nyní noční zákaz vycházení a jsou v nich zavřené i školy. V Piemontu a Lombardii zůstala o víkendu zavřená nákupní centra. Jinak mají Italové například povinnost nosit roušky mimo domov.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud