Úterý 1. prosinec 2020
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Oblačno 1°C

Bez roušek i triček. Stovka lidí ilegálně pařila v bytech Airbnb, hudbu tlumily matrace

Autor: mav - 
22. října 2020
13:25

Restaurace a bary v Madridu musejí zavírat v jedenáct večer, noční kluby a podniky jsou úplně mimo provoz od srpna. Někteří mladí Španělé si ale noční život vzít nenechají, chodí se bavit na ilegální taneční párty v neoficiálních prostorách, píše El País.

DJ vypíná hudbu, desítky hlasů hlasitě špitají: „Pssst!“ A pak ticho. Otevírají se okna, chladný vzduch vane místnostmi, cigaretový kouř se rozptyluje. Přítomní komunikují posunky a snaží se zadržovat smích, což nejde pod vlivem alkoholu či jiných látek zrovna snadno. Nikdo nemá roušku. Po chvíli větrání se okna zavírají a DJ zase osolí muziku.

Typickou scénu z undergroundových večírků popsal deník El País. Španělská vláda 9. října vyhlásila v Madridském autonomním společenství nouzový stav a zakázala setkávání více než šesti lidí. Restaurace, ale i kadeřnictví, posilovny a další podniky mohou otevírat, ale jen s omezenou kapacitou (většinou na polovinu) a do deseti večer. Nesmí se obsluhovat na barových pultech; naopak roznášky jídla jsou povoleny i po jedenácté večer. Z některých měst v madridském regionu se nesmí odjíždět ani tam přijíždět.

Ve středu překročila země symbolickou hranici: Zaznamenala už miliontý případ covidu-19, jako první v Evropě; na světě je v této statistice šestá. V úterý přibylo skoro 14 tisíc případů, o den později bezmála 17 tisíc. Za středu zemřelo 156 nakažených, celkem už přes 34 tisíc.

Touto sobotou stav nouze končí a v pátek se má oznámit, co bude dál. „Připravujeme silnější opatření, která omezí pohyb a koncentraci lidí mezi půlnocí a šestou ranní,“ řekl v televizi TVE ministr zdravotnictví madridského regionu Enrique Ruiz.

Noční zákaz vycházení se zároveň zvažuje pro celou zemi. Je to však spíše vzácná shoda: Zatímco španělská vláda (levicová) prosazuje přísnější kroky, kabinet madridského regionu je nezřídka rozporuje, ba soudně napadá. Není divu, že když se na pravidlech neshodnou ani politici, noční pařmeni si ze zákazů nic nedělají. Jen se musí dopředu trochu snažit, aby se na nějaký mejdan dostali.

Video Uzavřené Česko: Babiš, Prymula a Havlíček promluvili o obchodech i omezení pohybu. - ČTK

Konspirační mejdan

Skupina mladíků chtěla oslavit dvacetiny kamaráda, a tak zkusili oslovit jeden noční klub. Sice má zavřeno, ale třeba budou vědět. A povedlo se, ve zprávě přes aplikaci WhatsApp dostali instrukce: sobota, 3. října, od půl jedné do šesté ranní. V konspirační pozvánce akorát chybí adresa konání. Místo toho skupinku po půlnoci na domluveném místě vyzvedá chlapík v černém a vede je do domu, kde organizátoři večírku pronajali tři byty za normálních okolností sloužící turistům přes aplikaci Airbnb.

Z kuchyně je bar, alkohol se donesl po kufrech, DJ vyhrává v obýváku a ložnici přestavěli na chillout zónu s gauči. „Okna proti hluku ucpali matracemi, bylo tam dost vedro,“ popisuje pro El País Lorenzo García (27). Vstupné dvacet eur (545 Kč) zaplatil jako normálně kreditkou, každý drink pak stojí 8 € (218 Kč). Na začátku také dostal jasné instrukce: „Když přijde policie, řekneš, že jsi žádné vstupné neplatil a pití sis přinesl vlastní.“

Do bytu se nacpala stovka lidí. „Bez roušek, bez odstupu, bez triček. Párty jako každá jiná,“ říká Lorenzo. Ve tři ráno se ozývá hlasité bušení na dveře. Městská policie. Jenže do soukromých prostor nemůžou, nejde-li o vážný zločin. A tak čekají na schodech a lustrují každého na odchodu. Večírek tím umírá.

Platforma Airbnb, která zprostředkovává pronajímání bytů, se už dříve snažila omezovat mejdany - hlavně kvůli rušení sousedů. „Když byla vyhlášena pandemie a odstup mezi lidmi se stal důležitým prvkem ochrany lidí a zodpovědného cestování, pravidla jsme ještě zpřísnili,“ uvedla platforma v srpnu. Raději úplně takové párty zakázala a (v případě větších nemovitostí) zastropovala kapacitu na 16 osob. Na majitele bytů však Airbnb nemá silné páky, pokud je pořadatelům večírků pronajmou bez jejího prostřednictví.

V pondělí 12. října byl státní svátek (slaví se sjednocení Španělska a Kolumbovo přistání v Americe); za prodloužený víkend městští policisté zasahovali u víc než dvou stovek domácích mejdanů a nepovolených setkání.

„Jako bychom byli v Chicagu 20. let,“ přirovnává Ángel kombinaci adrenalinu, alkoholu a drog k ilegálním nálevnám za období prohibice. Zkrátka parádní pařba, takových už od září navštívil několik. A ani ho netíží, že čtyřem z jeho kamarádů z večírku za dva dny vychází pozitivní test na covid-19. „Užívat si nepřestaneme,“ deklamuje pro El País.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud