Úterý 1. prosinec 2020
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Oblačno, sněžení 0°C

Pražští hygienici podle soudu přestřelili. K zákazu prezenční výuky na vysokých školách nebyl důvod

Autor: ČTK - 
20. října 2020
15:48

Hygienická stanice hl. m. Prahy v září rozhodla o zákazu osobní přítomnosti vysokoškolských studentů při výuce. Podle rozhodnutí pražského městského soudu ovšem neprávem. Ten totiž vydal pravomocný rozsudek, kterým vyhověl podané správní žalobě. Dle rozhodnutí soudu v rámci vydaného zákazu totiž schází dostatečné zdůvodnění. Tím, že jsou však vysoké školy zavřené z nařízení vlády, se ovšem nic beztak nezmění.

Rozhodnutí hygieniků bylo účinné od 21. září, trvat mělo do konce října. Šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová však poukázala na to, že vysoké školy jsou od 14. října uzavřené podle rozhodnutí vlády. Zmínila nicméně, že hygiena proti rozsudku využije opravné prostředky. V úvahu připadá podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

Chybí zdůvodnění

„Napadené nařízení je poměrně podrobně a konkrétně odůvodněno, pokud jde o popis zhoršující se epidemiologické situace v hlavním městě Praze. Obsahuje též uvedení sledovaných cílů. Zcela v něm však chybí jakékoliv zdůvodnění, proč je vydáván právě tento konkrétní zákaz osobní přítomnosti studentů na výuce při studiu na vysoké škole a jak jím bude dosaženo sledovaného cíle,” konstatoval senát soudkyně Evy Pechové.

Z anonymizovaného rozsudku vyplývá, že žalobu podal student. Namítal, že bylo dotčeno jeho právo na vzdělání, protože distanční výuka není schopna plně nahradit výuku prezenční.  Soud mu dal za pravdu. „Jen řádné odůvodnění rozhodnutí, ze kterého jsou zřejmé skutečnosti rozhodné pro jeho vydání, umožňuje jeho přezkum, tedy jeho kontrolovatelnost, a vylučuje libovůli při jeho přijetí,” uvedl.

Žalobce původně žalobu namířil také na Univerzitu Karlovu a žádal, aby jí soud uložil povinnost obnovit prezenční výuku. Následně ale tuto část žaloby stáhl, a soud proto řízení v tomto rozsahu zastavil.

Správní úsek pražského městského soudu řeší nejen správní žaloby na úřady hlavního města, ale také všechny správní žaloby směřující proti rozhodnutím vlády a ministerstev, a to vzhledem k tomu, že tyto orgány sídlí v Praze. Na jaře tento správní soud obdržel několik desítek žalob kvůli koronavirovým omezením, dalšími se nyní zabývá po druhé vlně opatření.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud