Sobota 24. říjen 2020
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Oblačno 15°C

Tvrdý lockdown skončil. Lidé mohou pro jídlo do restaurace, uvolňovat bude Izrael do února

Autor: ČTK - 
18. října 2020
15:50

Izrael v neděli díky poklesu nových případů nákazy covidem-19 po měsíci uvolnil část tvrdých opatření proti koronaviru. Otevřely se jesle a školky, národní parky a pláže. Lidé se mohou nově vzdálit dále než kilometr od domu. A padla i další omezení.

Otevřeno mohou mít malé podniky a restaurace budou moci prodávat jídlo s sebou. Informuje o tom agentura AFP. Uvolnění se netýká některých míst, kde žijí ultraortodoxní židé, kde je nemocnost stále vysoká.

„Tentokrát budeme karanténu uvolňovat opatrně,“ ujistil Izraelce v sobotu večer premiér Benjamin Netanjahu. Dodal, že první fáze uvolňování opatření proti koronaviru, která vstoupila v platnost 18. září, se protáhne na několik měsíců až do února příštího roku.

Setkávat se v Izraeli může i nadále nejvíce deset lidí v uzavřené místnosti a 20 lidí venku. Země se podobně jako Česká republika dobře vyrovnala s první vlnou nákazy na jaře a opatření rychle uvolnila, aby pomohla oživení ekonomiky.

Počet nově nakažených ale začal rychle stoupat a v září byla míra nákazy jedna z nejhorších na světě.

Ke konci září se počet nově nakažených v devítimilionovém Izraeli pohyboval mezi 8 000 a 9 000. Ve středu se údaj dostal pod 2 000 denně. Od začátku epidemie vykázalo izraelské ministerstvo zdravotnictví více než 302 800 nakažených, z nichž více než 2 200 zemřelo.

Premiér v sobotu vyzval zvláště ultraortodoxní židy, aby se nařízeními řídili. Předeslal také, že pokud počet nemocných znovu začne rychle růst, restrikce se ihned obnoví.

Video Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron - Martin Valeš, Jan Jedlička

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud