Pondělí 26. říjen 2020
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Polojasno 14°C

Matoviče naštval rekordní nárůst případů: „Přebírám boj proti covidu,“ oznámil Slovákům

Autor: ČTK - 
26. září 2020
13:08

Na Slovensku se koronavirus za den prokázal u rekordních 552 lidí, informují slovenská média s odkazem na ministerstvo zdravotnictví. O den dříve země ohlásila 419 případů, čímž poprvé přesáhla hranici 400 nově nakažených. Premiér Igor Matovič dnes v reakci na rekordní nárůst na facebooku uvedl, že nyní boj s infekcí přebírá do svých rukou. Emotivně kritizoval ty, kdo pandemii zlehčují.

Přes 180 pacientů s covidem-19 je hospitalizovaných. Na jednotce intenzivní péče je 16 osob, z nichž 14 potřebuje plicní ventilaci, upřesnilo ministerstvo. Aktivních případů koronaviru je nyní 4458.

„Situace je mimořádně vážná, a proto po třech měsících přebírám boj proti covidu-19 do vlastních rukou se stejným cílem jako v době první vlny - vyhrát ho s co nejmenšími následky na zdraví a životy nevinných lidí,“ uvedl Matovič.

360 ... 419 ... 552 Keď som sa včera pri 419 rozhodol osobne zatiahnuť ručnú brzdu, konšpirační blázni šaleli. Vraj...

Zveřejnil(a) Igor Matovic dne Sobota 26. září 2020

Premiér se také vymezil vůči lidem, kteří nebezpečí epidemie snižují: „Dnes jsme se kvůli bláznivým blábolům o chřipčičce a nedostatečně okysličeném mozku kvůli rouškám dostali k dalšímu rekordu 552 infekcí, a bude hůř.“ Matovič dále sdělil, že na tyto názory již nebude brát ohled. Zároveň ale varoval, že jakákoli přijatá opatření proti šíření koronaviru se projeví až s odstupem několika týdnů, a připomněl, že změnit křivku nárůstu nakažených si bude žádat mnoho společného úsilí.

Proti nošení roušek, které je na Slovensku povinné v budovách, vystupuje z parlamentních formací hlavně opoziční krajně pravicová strana Kotlebovci - Lidová strana Naše Slovensko. Média v srpnu ale upozornila, že sám Matovič neměl na svatební hostině svého stranického kolegy roušku. Matovič v pátek řekl, že na zmíněné akci selhal. Právě svatby patří podle hygieniků k rizikovým akcím.

Slovenští policisté v pátek na hraničních přechodech zahájili předem ohlášené náhodné kontroly dodržování nařízení hygieniků. Cestující, kteří se vracejí z takzvaných rizikových zemí EU, musejí předložit negativní výsledek testu na koronavirus, nebo se registrovat a nastoupit do karantény. Minulý týden Bratislava zařadila mezi rizikové státy kvůli šíření koronaviru i Českou republiku.

Slovenská pandemická komise již před dvěma týdny navrhovala snížení povoleného počtu lidí na hromadných akcích, Matovič ale tehdy prosadil zachování současných omezení. Nyní ale premiér řekl, že za větší volnost bojovat již nehodlá. V pondělí bude ústřední krizový štáb rozhodovat o výrazném omezení počtu lidí na hromadných akcích.

 

Omasta ( 26. září 2020 18:36 )

Jestli chcete umřít dřív na různá zánětlivá degenerativní onemocnění, tak si nechte vakcínu píchnout.

jax123 ( 26. září 2020 18:24 )

vakcína bude potřeba pro ty, kteří se nepromoří, to je jasné, ale s tímto tempem ubývá lidí, kterým ta vakcína může pomoci předejít nemoci

jajas ( 26. září 2020 18:09 )

Ano, vakcína není léčba, ale měla by nemoci předcházet. Takže by lidé neměli onemocnět. Samozřejmě se tady objeví i tací, co mají zážitky s očkováním proti chřipce a i když ji předtím neměli, tak ji právě po očkování dostali. Tělo si udělalo protilátky (jako např.u černého kašle, zarděnek, meningokoku B, atd.). Takže pokud se najde účinná vakcína proti covidu, mohou se lidé nechat očkovat. Jako u chřipečky......

Omasta ( 26. září 2020 17:18 )

Vakcína není léčba. I Brufen a vitamín A jsou jen na zmírnění symptomů

f7g7s ( 26. září 2020 16:24 )

Matovič se zřejmě inspiroval Bavišem, možná také začne zachraňovat mrtvé po tisících!
Tihle psychopati ve vůdčích pozicích jsou pro společnost více nebezpeční než vir samotný..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud