Čtvrtek 29. říjen 2020
Svátek slaví Silvie, zítra Tadeáš
Oblačno, déšť 11°C

Babiš se pustil do WHO kvůli pandemii: Nezvládli jste to, nepomohli jste, tvrdí

Autor: ČTK - 
25. září 2020
18:53

Český premiér Andrej Babiš v projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě Organizace spojených národů a dalších globálních institucí. Pandemie covidu-19 podle něj ukázala, že spolupráce zemí světa má řadu slabin. Babiš kritizoval především Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která podle něj nedokázala dát jasná doporučení, jež by pomohla zemím bojovat proti koronaviru. Zdůraznil také, že koronavirová krize nesmí zatlačit do pozadí další problémy světa, jako je například situace v Bělorusku, kde by lidé měli mít právo rozhodnout o své budoucnosti v demokratických volbách.

Kvůli pandemii se letos úvodní všeobecné rozpravy na 75. zasedání Valného shromáždění OSN státníci osobně neúčastní a v newyorském sídle světové organizace se vysílají videa s jejich projevy. Rovněž Babišovo vystoupení v angličtině bylo předtočené.

„Od (založení OSN) roku 1945 se svět změnil. Dnes čelíme mimořádné pandemické situaci, která se stala zátěžovým testem naší schopnosti koordinované, mnohostranné spolupráce... Neměli bychom předstírat, že všechno funguje dokonale. Globální systém má slabiny. Je jasné, že je nutná zásadní reforma. Proto vnímám stávající zdravotní krizi jako příležitost - příležitost prosadit ambiciózní reformy,“ prohlásil Babiš.

Babiš se „pustil“ do WHO

Terčem kritiky českého premiéra se stala především Světová zdravotnická organizace, která je jednou z agentur OSN. WHO nereagovala dost rozhodně na propuknutí koronavirové nákazy v čínském městě Wu-chan a nedokázala dostatečně pomoci jednotlivým zemím s tím, jak zabránit šíření infekce, jak před ní chránit a jak postupovat při propuknutí nemoci, řekl Babiš.

„Matoucí doporučení Světové zdravotnické organizace ohledně nošení roušek jsou jen jedním z příkladů sporné role WHO v posledních měsících,“ dodal.

Video Podívejte se na záznam z tiskové konference poté, co resort zdravotnictví převzal Roman Prymula - Blesk - Jan Jedlička, Nikola Forejtová

Vývoj vakcíny a investice

K oblastem, které si podle Babiše zaslouží lepší koordinaci na světové úrovni, je vývoj vakcíny proti nemoci covid-19. „Apelujeme na OSN, aby se ujala v této záležitosti role koordinátora a zajistila, že se jednotlivé iniciativy budou doplňovat a nebudou se navzájem střetávat,“ řekl český ministerský předseda.

„Já sám jsem byl úspěšným podnikatelem a chápu obchodní příležitosti. Někdy ale obchodní pohled není ten nejdůležitější,“ dodal. Vyzval také k větším investicím do vědeckého výzkumu, aby bylo lidstvo lépe připraveno na budoucí krize.

Ekonomické dopady koronavirové krize podle Babiše ukazují, že reformu bude vyžadovat i Světová obchodní organizace (WTO) a svou roli ve světě bude muset předefinovat celá Evropa. „V Evropské unii jsme se dohodli na bezprecedentním plánu obnovy, který by měl pomoci členským státům čelit nynější krizi, jež je z ekonomického hlediska srovnatelná s krizí ve 30. letech minulého století. A stejně jako před 90 lety jsou i teď nejlepší cestou z krize investice,“ uvedl Babiš.

„Chceme-li uspět v globálním měřítku, musí se Evropa stát lídrem ve vyspělých technologiích, což je velmi těžký úkol v nynější konkurenci především amerických a čínských firem,“ dodal.

Koronavirus odvedl pozornost od dalších problémů

Pandemie také zastínila mnoho problémů, které na našem kontinentu nezmizely, připomněl premiér. Evropa bude muset nakonec řešit otázku nelegální migrace, brexitu a bezpečnosti, kde podle Babiše musí přijmout větší odpovědnost, aby byla schopna jednat více nezávisle.

Babiš poukázal i na řadu politických problémů mimo Evropu, včetně pokračujících válek, které pandemie zatlačila do pozadí. Obavy budí mimo jiné nestabilita v oblasti severoafrického Sahelu a Blízkého východu, kde se ČR angažuje mimo jiné ve výcvikových vojenských misích v Mali a v Iráku a financuje programy na odstranění příčin migrace. Na Blízkém východě Babiš přivítal nedávnou dohodu o normalizaci vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty jako příspěvek k posílení míru.

Český premiér připomněl i dění v Bělorusku. „Jsem přesvědčen, že každá společnost by měla mít možnost rozhodnout o své budoucnosti ve svobodných a demokratických volbách. Nezávislá média a občanská společnost jsou klíčové, protože poskytují aktuální informace, dokumentují volební podvody a brutalitu bezpečnostních složek. Jediným způsobem řešení krize v Bělorusku je vnitřní dialog. Jeho logickým vyústěním by měly být nové volby,“ řekl Babiš.

pokrok ( 27. září 2020 15:06 )

Ale zato Vy -
soudruhu agente ŠTB Andréši Babiši,-
jste epidemii zvládl doslova na "jedničku shvězdičkou " -
čímž jste se stal příkadem všem zemím celé EU!

A když vidíme, jak se dokážete rvát o peníze naší země
a o evropské dotace - jistě Vás - Váš kámoš Miloš,-
za toto i ocení ,-

udělením nejvyššího řádu Bílého Lva -
protože Vy jak vidno jste opravdu predátor ,-

před kterým nás Vaši bratia - Slováci ,-
už předem varovali !

Ale Čecháček jak vidíme- je Váš hlupáček ,
který Vám klidně naši republiku-
strčí do vysmáteho Vašeho - Čapího zobáku!

Tak to u Vás chodí- tak to přece musí být -
nejdříve Českou republiku vydojit,-
a pak s úsměvem v klidu odejít .

pokrok ( 27. září 2020 14:51 )

Ale hlavně že Babiš stačí zamořovat naši zemi svými chemičkami,-
které ničí nejenom zdraví člověka , ale také půdu a vodu v naší zemi
viz ukázka několika jehofirem:

Podle sdružení Arnika vypustí DEZA, která sídlí v bízkosti Bečvy -
do této řeky stovky kilogramů kyanidů ročně. ...

Z areálu chemičky jsou do ovzduší uvolňovány především karcinogenní
emise benzenu. ...což , dokazuje to registr znečišťování.

Před 20 hodinami.
Za smrtí desítek tun ryb v Bečvě je Babišova chemička ...
25. 9. 2020

Agrofert a kyanid v Bečvě? Ministr Brabec zběsile vyšetřování
blokuje a na řeku- místo činu katstrofy- se nešel ani podívat ...
27. 9. 2020

Dále víme, že z Babišovy chemičky unikly do Labe neznámé chemikálie ..
Další výsledky z webu www.forum24.cz

www.seznam.cz › stitek › andrej-babis-3241
Nejnovější články na Seznamu na téma Andrej Babiš. ... Babišova DEZA

Jak víme tak svými chemickými postřiky a řepkou - která
Babišovi vynáší ročně miliardy -a které ničí chemikáliemi
i naši půdu, lesní zvěř a nakonec i zdraví našich lidí,-

se roušek - díky Babišovým chemickým fabrikám a postřikům -
nikdy nezbavíme .
Babiš bude z naší země dojit miliardy i za cenu zdraví
všeho živého ,-ať jsou to lidé, zvěř , či vodní život .
kdy občané ČR budou "díky " jemu - dojit krev .

jax123 ( 26. září 2020 14:25 )

třeba zase poradí USA jak zvládat epidemie, na jaře tak rád radil a ostatní poučoval ještě začátkem září, máme to smůlu na neschopné lidi v čele státu

ov21 ( 26. září 2020 10:38 )

podobné názory jsou ve vašem věku normální pane hrábě, jelikož ztrácíte přehled

SCHWARZENBERG ( 26. září 2020 09:46 )

Andrej Babiš je nejlepší premier v histotii ČR.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud