Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Ve Francii přibylo přes 6000 nakažených. Města Marseille a Bordeaux přitvrdila opatření

Autor: ČTK - 
14. září 2020
19:45

Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 6158 potvrzených případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 34 lidí, a celkem se tak bilance mrtvých vyšplhala na 30.950, informovala dnes agentura Reuters. Dvě z ohnisek – města Marseille a Bordeaux – zpřísnila opatření proti šíření viru. Omezila kapacity shromáždění či pití alkoholu v ulicích.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se ve Francii s bezmála 68 miliony obyvatel od počátku epidemie nakazilo virem SARS-CoV-2 už více než 425 000 lidí, agentura Reuters uvádí přes 387 000. V sobotu ministerstvo zdravotnictví ohlásilo denní přírůstek 10 561 případů, v neděli 7189.

Bordeaux a department Gironde zavedly opatření proti šíření koronaviru kvůli rostoucímu počtu případů nákazy. Francouzský premiér Jean Castex v pátek varoval, že epidemická situace v zemi se zhoršuje. Za zvlášť znepokojivý přitom označil vývoj právě v Bordeaux a také ve druhém největším francouzském městě Marseille a na ostrově Guadaloupe.

Místní úřady Castex vyzval, aby do dneška představily opatření proti šíření viru. Na Guadaloupu zpřísnila opatření již o víkendu, Bordeaux a Marseille se přidaly dnes.

Na svatbě nejvýš deset lidí

Soukromých akcí včetně svateb se v Bordeaux podle nových pravidel nesmí účastnit více než deset osob. Zakázané jsou taneční večírky, bleší trhy či sousedské slavnosti, školy musí zrušit plánované výlety. Na veřejných prostranstvích města se nesmí konzumovat alkohol.

Prefektka departementu Gironde Fabienne Bucciová dnes rovněž oznámila, že místo dosavadních 5 000 se bude moci akcí v regionu účastnit jen 1 000 lidí. „Situace není alarmující, ale je znepokojivá,“ uvedla Bucciová. Zároveň varovala, že je připravená opatření dál zpřísnit.

Podobná pravidla jako Bordeaux a departement Gironde přijaly dnes také Marseille a departement Bouches-du-Rhône, jehož je přístavní město metropolí. Také zde je nově kapacita veřejných akcí omezena na 1000 lidí a na soukromých oslavách jich nebude smět být více než deset. Bary a restaurace nově nebudou moci prodat nápoje lidem, kteří si nesednou. Zakázané bude také sdílení vodních dýmek mezi vícero lidmi. V departementu Bouches-du-Rhône se také rozšířila povinnost nošení roušek.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa