Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Obezita jako riziko těžkého průběhu koronaviru. Experti řekli, proč tlouštíci trpí

Autor: ČTK - 
10. září 2020
15:29

V počáteční fázi pandemie covidu-19 si lékaři u pacientů s těžkým průběhem onemocnění všímali jedné věci: mnoho z nich bylo obézních. S tím, jak se koronavirus šířil po světě a informací přibývalo, se tato spojitost stává stále jasnější a vědci se snaží zjistit, proč tomu tak je, napsala agentura AP.

U lidí, kteří mají nadváhu, existuje vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine řada zdravotních problémů, mezi nimi třeba srdeční onemocnění nebo cukrovka. Právě tyto nemoci patří k faktorům, které mohou vést k tomu, že koronavirovou infekci u dotyčného pacienta budou doprovázet závažné komplikace.

Ale existují už také důkazy, že jen samotná obezita znamená vyšší riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19. Z jisté studie, které se účastnilo 5 200 nakažených, z nichž 35 procent bylo obézních, vyplynulo, že pravděpodobnost, že člověk skončí v nemocnici, byla větší u lidí s vyšším indexem tělesné hmotnosti (BMI). Bylo tomu tak i tehdy, když výzkumníci přihlédli k dalším zdravotním komplikacím, které pacienty zařadily do rizikové skupiny.

Pandemie ukázala závažnost obezity

Vědci připomínají, že zřejmá souvislost mezi obezitou a těžkým průběhem covidu-19 je dalším příkladem toho, že současná pandemie ukázala palčivost některých přetrvávajících zdravotních problémů, s nimiž se svět potýká. Obezita je zřejmě jedním z důvodů, proč některé země nebo skupiny obyvatelstva byly koronavirem zasaženy mimořádně tvrdě.

Například ve Spojených státech podíl obézních lidí na celkové populaci už desítky let roste a nyní dosáhl 42 procent. Mezi černochy a Hispánci je ještě vyšší. Za obézního je považován člověk, jehož BMI se přehoupl přes třicet. U lidí s extrémní obezitou, kteří mají BMI 40 a vyšší, je nebezpečí těžkého průběhu covidu-19 ještě výraznější. BMI se vypočítává vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky v metrech.

Podle vědců pravděpodobně existuje celá řada faktorů, kvůli kterým se pacienti trpící obezitou hůře vypořádávají s koronavirovou infekcí, jež může poškodit plíce. Kilogramy navíc znamenají pro lidské tělo zátěž a nadbytečný tuk může omezit schopnost plic rozšiřovat se.

Roli hrají záněty i rozložení tuku

Dalším problémem je chronický zánět, který obezitu často provází. Zánět je přirozeným způsobem, jakým naše tělo bojuje proti škodlivým „vetřelcům“ jako viry. Ovšem dlouhotrvající zánětlivý stav rozhodně v pořádku není a může ohrozit obranyschopnost organismu v okamžiku, kdy se objeví skutečná hrozba.

Svoji roli může hrát i to, jak je tuk v těle rozložen. Autoři jedné studie zjistili, že covid-19 je nebezpečnější pro obézní pacienty, týká se to ovšem jen mužů. To může souviset se skutečností, že mužům se častěji tuk více ukládá v oblasti břicha, říká odbornice na infekční nemoci Sara Tartofová, jedna z autorek studie. Břišní tuk je spojován s produkcí hormonu, který může přispívat k závažnějšímu průběhu covidu-19, dodává Tartofová.

Vědci se rovněž snaží vyřešit otázku, zda je něco specifického na koronaviru jako takovém, kvůli čemu jsou obézní lidé náchylnější závažně onemocnět. Virus napadá buňky tak, že se přichytí na receptory na povrchu určitých buněk. Na tukových buňkách se takové receptory vyskytují v hojném počtu, a vědci proto zkoumají, zda kvůli tomu fungují jako „dobré hnízdo pro virus“, vysvětluje François Pattou z univerzity ve francouzském Lille, který se podílí na výzkumu spojitosti mezi obezitou a těžkou formou covidu-19.

Problémy se mohou objevit i tehdy, když obézní pacient s covidem-19 skončí v nemocnici. Aby se nemocným lépe dýchalo, zdravotníci je pokládají na břicho. To ovšem u obézních lidí může být náročné, a tak je pravděpodobnější, že budou muset být napojeni na plicní ventilaci. Vědcům dělá starosti také to, že vakcína proti koronaviru nemusí být u lidí s obezitou stejně účinná jako u ostatních. Podobně tomu je například s očkováním proti chřipce nebo jiným nemocem.

AHel ( 25. října 2020 19:15 )

Když se někdo vyžere do takových kil. Dala bych mu nemocenské výlohy plně zaplatit, to samé alko­holi­kům.­..Je­jich ruka si dává k ústům jídlo nebo alkohol. Je to jejich rozhod­nutí­....šo­kuje mě na druhé straně, že lidé s očními vadami, kteří se s tím narodili, si musí brýle a vše ostatní platit sami. Ať jdou ti, kteří o tom rozhodují do háječka zeleného. Teď si představte, když je brýlatá celá rodina, těch peněz. Nespravedlnost....

kralovna-vsech-mori ( 10. září 2020 19:18 )

Mizernou češtinu rádoby pisálků už dávno neřeším. Nakonec na Ukrajince docela dobré, ne?

Simasim ( 10. září 2020 16:03 )

Roli hrají záněti...potvori jedni

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud