Pátek 22. leden 2021
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno 7°C

„Rouškovné“ 5000 korun přeje důchodcům více než půlka Čechů. Hlavně voliči KSČM a ANO

Autor: ČTK - 
8. září 2020
07:50

S plánem vlády vyplatit důchodcům na konci letošního roku mimořádný příspěvek 5000 korun souhlasí 57 procent lidí. Proti jsou dvě pětiny Čechů. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Radiožurnál provedla minulý týden agentura Median mezi tisícovkou občanů. Podle jeho výsledků, o kterých informoval web iROZHLASu.cz, s příspěvkem častěji souhlasí lidé starší 45 let a voliči KSČM a ANO.

Příspěvek chce vláda poslat v prosinci starobním důchodcům i lidem s invalidní nebo pozůstalostní penzí. Premiér Andrej Babiš (ANO) podporu zdůvodnil stresem seniorů v době epidemie koronaviru. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) mluví o solidaritě. Její úřad pak plán zdůvodnil poklesem poměru průměrné penze a průměrné mzdy v posledních letech, dopady epidemie na příjmovou a sociální situaci penzistů a nejistým vývojem.

Podle ředitele Medianu Přemysla Čecha má největší podporu na úrovni 82 procent mimořádný příspěvek mezi voliči KSČM. Mezi voliči ANO jej podpořilo 72 procent dotázaných. Ve vyšší míře vyjadřují podporu záměru vlády i voliči ČSSD a SPD. Naopak proti vyplácení dávky se staví voliči Pirátů, ODS a případně dalších menších stran, doplnil Čech.

Zda senioři mimořádný příspěvek obdrží, má Poslanecká sněmovna začít projednávat 15. září jako první bod. Některé opoziční strany v této souvislosti ale mluví o uplácení voličů.

Lidí se starobní, invalidní a pozůstalostní penzí je 2,89 milionu a vyplacení mimořádného příspěvku má přijít na 14,5 miliardy korun.

Video Rektorka Nerudová: Na důchody bude vždycky. Co ale jiné věci? Krize musí být impulsem k reformě. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

vendulala ( 8. září 2020 17:44 )

Potrefená husa??

vendulala ( 8. září 2020 17:37 )

Moje babička se narodila v roce 1898!

vendulala ( 8. září 2020 17:32 )

Jaké babičce? Sama jsem babička, žádný příspěvek nepotřebuji, nezávidím a vím, že důchodci šetří a potom to většinou dají dětem (a to by neměli)).Za co bych se měla stydět?

jardavozembouchak ( 8. září 2020 13:46 )

Fakt hloupý názor. Řekněte to i svým rodičům či
prarodičům?

tarzanzroduopic ( 8. září 2020 13:05 )

Prosím vás Blesku, není vám trapně tým dodatkem: "Hlavně voliči KSČM a ANO?!" Ještěj ste zapoměli zmínit voliče SPD vy šašci... A vy všichni, co závidíte důchodcům těch ubohých 5.000,-Kč, zamyslete se: co tak asi důchodci s těmi penězi udělají?! No tak například zaplatí účty, koupí si léky, nakoupí jídlo... Co dostali od státu, zase do státu vrátí!!! A stát si zase vezme DPH... Tak že ty peníze nezmizí hlupáci, jenom se protočí a zase se vrátí do státního prasátka! Nikdo na tom nebude ztrátový. A vy co nejvíc křičíte, že něco dostali, zamyslete se, kolik peněz jste utratili za zahraničnou dovolenou a podpořili jiný stát?! A kolik tam utratili důchodci?! Ti podpoří náš stát. Tak radši mlčte...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud