Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Odstoupit od smlouvy, nebo test? Stát selhává, říká o cestách do Řecka ombudsman Blesku

Autor: tho - 
13. srpna 2020
05:30

Už jen čtyři dny mají ti, co chtějí do Řecka, čas na test, bez kterého nemohou na dovolenou. Co dělat, když to nestihnou, a lze dovolenou posunout nebo zrušit bez ztráty peněz? Na to se ptal Blesk svých ombudsmanů.

Ombudsmani Blesku radí čtenářům, jak se zachovat, pokud měli zakoupený zájezd do Řecka, ale teď neví, co si počít.

Mgr. Roman Moussawi: Stát selhává

„Největší problém vidím v selhání státu! Pořád nás ujišťuje, jak jsme jedna z nejvíc bezpečných zemí, že se všichni od nás učí, a najednou přijde jiná země, která si to nemyslí. Tak co máme dělat? Mělo zde být prohlášení státu, že lidem pomohou, ať se obrátí tam a tam a tam jim zařídí překlady… Jedná se o odpovědnost státu, protože stát není schopný zajistit lidem něco, co požaduje jiný stát. Je tedy otázka, zda když člověk test nestihne, protože to stát neumožňuje, zda nežádat odškodnění po státu,“ domnívá se Roman Moussawi.

Přesto radí, že v první řadě by se člověk měl snažit si test zajistit. Je to opatření země, v tomto případě Řecka, a to má právo si určit podmínky vstupu.

Nereklamovat, ale odstoupit od smlouvy!

Podle ombudsmana je možné dovolenou zrušit. Ne stornem, ale odstoupením od smlouvy. „Já jsem si kupoval zájezd s tím, že nepotřebuju test, ale teď se mění podmínky. Podle mého se jedná o změnu podmínek a mám možnost od smlouvy odstoupit.“ Zároveň upozorňuje na rozdílné výrazy – odstoupení z důvodu změny podmínek není storno! „Já si vybral zemi, která nevyžadovala testy, nyní jsou to zvýšené náklady, čas navíc – zde se jedná o zrušení z objektivních důvodů – tedy odstoupení,“ vysvětlil Moussawi.

Mgr. Roman MoussawiMgr. Roman Moussawi | archiv Blesku

Mgr. Lukáš Zelený: Nemožnost plnění vrátí peníze

„V prvé řadě by měla cestovní kancelář informovat klienta o povinnosti mít negativní test a dále mu vysvětlit, jak postupovat. V tomto případě se domnívám, že by mohlo jít o objektivní překážku.

Souhlasím s uvedenými argumenty, že některé nemocnice netestují každý den a na výsledky se musí čekat, navíc test může být starý maximálně 72 hodin. Dále není přesně známo, jaká má být verze testu (písemná či elektronická podoba) a jaká je vyžadována jazyková verze. V tomto případě doporučuji argumentovat ustanovením § 2006 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Ustanovení řeší následnou nemožnost plnění. V případě, že má dojít k odletu již 17. srpna a test není možné za tak krátkou dobu objektivně provést a vyhodnotit, doporučuji argumentovat následnou nemožností plnění, která vede k zániku závazku (smlouvy) a strany si vrátí vše, co si plnily."

Video Šéf Motola zkritizoval Maďara a zastal se mladých. Přidal potíže s cenami roušek a nedostatkem krve. - Pavlína Horáková, Aleš Brunclík

dajka123 ( 23. srpna 2020 17:15 )

Řekla bych, že selhal tak akorát zdravý rozum těch hňupů, kteří se rozhodli v této nejisté době vycestovat a potom se domáhat nějakého odškodnění za zvýšené výdaje za testy..... On by se nejspíš jejich instáč po💩 kdyby tam jeden rok nadali fotky fotky od móóóře. Jezdíme k moři každým rokem, letos jsme projeli jižní Moravu na kolech, druhý týden hory a myslím, že jsme si to užili víc než válením na pláži, kór když teď je moře v Chorvatsku zaplavené výkaly. To musí být super plavat ve 💩. 🤣

marmat ( 13. srpna 2020 22:29 )

JEN KOPÍRKY....Z VLASTNÍ HLAVY NULA ????

marmat ( 13. srpna 2020 22:28 )

ve 14.50 Hoooodně srdíček na srdci........
ale na výmaz stačilo JEDNO !!!

marmat ( 13. srpna 2020 22:26 )

srdíčka naťukají PRÁZDNOU díru.....tak nedávat nikomu....
natož premiérovi

kaki ( 13. srpna 2020 16:36 )

Pan Babiš, nejlepší premiér.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud