Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Austrálie chce „vyzrát“ na nárůst nakažených: Za testy a pobyt doma bude lidem platit

Autor: Darina Jíchová - 
23. července 2020
20:22

Australský stát Victoria za posledních 24 hodin opět zaznamenal rapidní nárůst případů koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, eviduje 468 nových pacientů a 5 úmrtí. Přestože ve státě platí přísná karanténa, mnozí lidé ji porušují, premiér Daniel Andrews proto přišel s novou iniciativou. Každý, kdo se nechá otestovat a zůstane doma, dostane finanční odměnu ve výši téměř 7 tisíc korun, informoval list Daily Mail.

Aby Australané z Victorie dosáhli na finanční bonus, musí spadat do kategorie zaměstnanců, jejichž zaměstnavatel jim v rámci pracovního dne neumožňuje nechat se jít testovat. V tomto případě dostanou 6,8 tisíce korun, musí ale zůstat v domácí izolaci, dokud nedostanou výsledky. Pokud by byl jejich test pozitivní, budou mít nárok až na 34 tisíc korun.

Australské město Melbourne se stalo prvním tamním městem, kde lidé musí povinně nosit na veřejnosti roušky. Úřady o tom rozhodly kvůli velkému nárůstu počtu případů nákazy novým koronavirem v posledních dnech. (23. 7. 2020)Australské město Melbourne se stalo prvním tamním městem, kde lidé musí povinně nosit na veřejnosti roušky. Úřady o tom rozhodly kvůli velkému nárůstu počtu případů nákazy novým koronavirem v posledních dnech. (23. 7. 2020) | Reuters

Australané porušují karanténu

Premiér Andrews tím chce lidi nejen podpořit, chce dosáhnout toho, aby se jich nechalo co nejvíc otestovat. Mnozí lidé se totiž vymlouvají na to, že v práci nemají „sick days“, a tudíž nemají čas si na testy zajít. Nová iniciativa byla zavedená proto, aby jim tento „ztracený“ den proplatila. Další problém je, že se obyvatelé Victorie všemožně vyhýbají domácí izolaci, na 53 procent lidí porušuje vyhlášenou karanténu.

„Máme tady lidi, kteří se necítí dobře, ale nechtějí se nechat testovat, protože se bojí, že nebudou moct chodit do práce,“ vysvětlil premiér. „Naše iniciativa zajistí, že lidé nepřijdou o peníze, když se půjdou otestovat a následně na výsledky počkají v domácí izolaci,“ dodal Andrews. „Je nyní kriticky důležité, aby se nechali testovat všichni, kteří mají mírné příznaky koronaviru,“ zdůraznil.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud