Poslanci zaúkolovali Babiše. Česko chce z unijní kasy po pandemii víc peněz

Autor: ČTK - 
10. července 2020
13:19

Sněmovna v pátek podpořila postoj české vlády k plánu Evropské komise na podporu oživení evropských ekonomik po koronavirové krizi. Vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby plán i jeho financování v závěrečném hlasování na Evropské radě podpořil. Sněmovna ho ale žádá o to, aby usiloval například o změnu v rozdělování peněz. Plán počítá s celkovou částkou 750 miliard eur, tedy přes 20 bilionů korun. Vláda k němu má výhrady, Babišovi se například nelíbí to, že jedním z kritérií pro přidělování peněz členským státům má být míra nezaměstnanosti v letech 2015 až 2019. Plán má příští týden projednávat Evropská rada.

Evropská komise chce ekonomikám pro zotavení z koronavirové krize nad úroveň běžného unijního rozpočtu poskytnout 750 miliard eur. Tato částka, kterou si chce EK vypůjčit na finančních trzích a využít přitom nejvyššího kreditního hodnocení EU, má zvýšit rozpočet na období 2021 až 2027. Samotný rozpočet má obsahovat 1,1 bilionu eur.

Babiš se už dříve vyslovil pro to, aby se víceletý finanční rámec EU na roky 2021 až 2027 projednával odděleně od fondu obnovy a aby se o rozdělení peněz z fondu rozhodlo, až budou známé celkové ekonomické dopady pandemie.

S Babišem se ztotožnil i Bartoš

Babiš poslancům řekl, že má s návrhem EK řadu problémů. „Způsob, jakým jsou nové zdroje přidělovány v návrhu, mě znepokojuje nejvíce. Návrh komise zakládá na počtu obyvatel, inverzním HDP na hlavu a průměru nezaměstnanosti za posledních pět let v porovnání s průměrem EU,“ konstatoval. Podle něj to zásadně znevýhodňuje země jako Česká republika, které měly před krizí nízkou míru nezaměstnanosti.

Sněmovna mu v přijatém usnesení uložila, aby usiloval o změnu principu rozdělování peněz. Místo údajů o nezaměstnanosti by měl fungovat ukazatel zohledňující skutečné důsledky koronavirové krize.

Sněmovna také vyzvala Babiše, aby usiloval o prodloužení období, v němž bude možné peníze využívat. Babiš předtím uvedl, že cílem české strany je, aby se peníze daly využívat delší dobu, než jsou navrhované čtyři roky. V tom se s ním ztotožnil i předseda Pirátů Ivan Bartoš, kterému čtyřletá lhůta připadá nedostačující. „A je nezbytně nutné, aby tyto peníze směřovaly do oblastí, které mají následně nějakou přidanou hodnotu. Skutečně to není utracení peněz na nějakou zábavu, na nějaký festival,“ dodal Bartoš.

„Byrokratický moloch“

Sněmovna vyzvala vládu, aby připravila rovné podmínky pro snadné a spravedlivé čerpání evropských fondů. Vyzvala i Evropskou komisi, aby kromě podmíněnosti grantů a půjček brala v potaz i stav právního státu a důsledně kontrolovala, že čerpání fondů bude v souladu s právním řádem členských států.

Na návrh poslance ODS Jana Skopečka uložila Sněmovna Babišovi, aby prosadil zařazení jádra mezi takzvané čisté zdroje. Skopeček měl k plánu výhrady. „O nic jiného nejde než využít té koronavirové krize k tomu, aby se našel mechanismus, který umožní pokračování žití na dluh zejména jižního křídla eurozóny,“ řekl. Plán odmítl Václav Klaus (Trikolóra). Unie v koronavirové krizi podle něj selhala a projevila se jako byrokratický moloch. Jiří Valenta (KSČM) apeloval na Babiše, aby při vyjednávání na evropské úrovni měl vždy na mysli oprávněné zájmy občanů ČR.

tomik007 ( 11. července 2020 01:15 )

Pokud by ty uprchlíky vypustili v CHANOVE - tak uz nikdo nikdy nic nepozná...

zdenek43 ( 10. července 2020 23:48 )

je TO stejne jako oblbovak za vlady Bohuslava SOBOTKY a Babise ...... kdy se jednalo?? NEjednalo o P O V I N N O S T I migrantu !!!!

Ceska republika mela POVINNE prevzit 1.328 migrantu !!! to bylo oblbovani - lhani - medialni masaze, ze Ceska republika ani nahodou si nenecha nic diktovat od EU aaaaaaaaaaaaaaa mega for - soudruh Bohuslav Sobotka z EU provezl ??!! D O B R O V O L N O U ??"" dohodu , kdy si Cesko bere DOBROVOLNE 1.500 migrantu ??!!! a spodina - spodnich 10 milionu obcanu v CR nadsene tleskali jak to zase dobre soudruzi z Ceske republiky vyjednali kdy jsme si NAVICCCCC - cerven 2015-Na Česko by v rámci povinné kvóty připadlo 1328 běženců. Právě kvót se bude týkat čtvrteční a páteční jednání Evropské rady v Bruselu....Vláda dala premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) mandát, se kterým pojede na čtvrteční a páteční summit lídrů EU v Bruselu....9. 7. 2015
Česká republika dobrovolne přijme do roku 2017 celkem 1500 migrantů.
Vláda Bohuslava Sobotky byla od 29. ledna 2014 do 13. prosince 2017 vláda České republiky, sestavená po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013. Tvořilo České strany sociálně demokratické - CSSD + ANO 2011 a Křesťanské a demokratické unie – Československé strany lidové...... Ing. Andrej Babiš - Mezi roky 2014–2017 působil jako první místopředseda vlády a ministr financí v kabinetu Bohuslava Sobotky.....

zdenek43 ( 10. července 2020 23:39 )

to je zase O B L B O V A K lez ...... PREDVADENI SE PRED OBCANY CR A LHATTTTT JIM - aby ziskal politicke body a pakkkkkkkkkkk vse je uplne jinak - - stejne udelame co si Evropska komise vymysli, ze sebevetsi blbost .....

28.5.2020 - Babiš nesouhlasí s tím, jak by se měly dělit peníze EU na následky koronaviru

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s klíčem, který navrhla Evropská komise pro rozdělení peněz určených na obnovu ekonomik po koronavirové krizi. Zásadně odmítá například to, aby ve vzorci hrála velkou roli nezaměstnanost. Státy, kterým se daří držet i v krizi nízkou nezaměstnanost, by za to neměly být sankcionovány, uvedl.

Babiš dodal, že cílem obnovy by také nemělo být nalít peníze do států, jejichž veřejné finance mají dlouhodobě velké problémy, které koronavirus ještě zesílil.

"Měla by především zajistit, že se jejich situace do budoucna zlepší. Ekonomiky států se zdravými financemi krizí rovněž utrpí a malé proexportní ekonomiky jako ČR obzvlášť. Je potřeba ekonomický růst a konkurenceschopnost podpořit v celé EU," uvedl Babiš. K tomu by podle něj pomohl důraz na investice a doplnění chybějící infrastruktury.

Podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, by největšími příjemci pomoci měly být nejvíc zasažené země Itálie a Španělsko, pro které komise předpokládá víc než třetinu balíku. Evropská komise si chce celou částku bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích.

noooooooooooo a DVA MESICE a soudruh - StBak BABIS - Bures zase vse je jinak ........ NOOO a zase TO zakamufluji - Země EU by na konci prázdnin mohly začít těžit ze DVOU částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik.

tomik007 ( 10. července 2020 15:12 )

To zaukolovali - toho pravého

pooresh ( 10. července 2020 13:24 )

No nevim,pokud je znamo,Babis bude platit zpatky,dluhy a neopravnene dotace!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud