Politici řekli, jak šetří! Babiš je „kolenovrt“, Okamura nesvítí, Havlíček zmínil luxus

 • Autor: dp, map a krajští zpravodajové - 
  11. 7. 2020
  05:02

  Kdo šetří, že má za tři? No dneska je to u mnoha lidí spíš takto: kdo šetří, má alespoň na to, aby nějak vyšel. V následujících měsících nás podle ekonomů čeká nelehká doba, kdy můžou mnozí přijít o práci nebo o část příjmu. Ptali jsme se politiků, kteří mají podíl na tom, jak moc se musíme uskromnit, na čem oni dokážou ušetřit. 

  Všem politikům jsme položili jednoduchou otázku: Jak s penězi nakládáte vy, páni politici? Podívejte se, co odpověděli. Kdo byl stručný a kdo na sebe „prásknul“ víc?

 • 1.Andrej Babiš (65, ANO), premiér

  Já jsem známý kolenovrt, který je zvyklý žít skromně celý život a moc toho pro sebe nepotřebuje. Poslední měsíce jsem samozřejmě trávil víc času v práci, neutrácel za jídlo v restauracích a nakupoval jen to nutné.

  Teď už se ale život vrací k normálu, tak budu moc rád, když zas lidi budou bez obav tady u nás utrácet. Já jedu teď taky poprvé v životě do českých lázní. Jasné, kvůli zdraví, ale i proto, že chci pomoct české ekonomice.

  Premiér Andrej Babiš (ANO) v lázních Aurora v Třeboni (5. 7. 2020)Premiér Andrej Babiš (ANO) v lázních Aurora v Třeboni (5. 7. 2020) | Blesk:Jakub Poláček

 • 2.Jan Chvojka (39), předseda poslanců ČSSD

  Ušetřit se dá třeba tak, že si člověk odepře nějaký zlozvyk. Já jsem před necelými třemi lety úplně přestal ze dne na den kouřit. Cítím se o 100 % víc fit a kromě toho jsem ušetřil nezanedbatelnou částku.

  Jan Chvojka (ČSSD)Jan Chvojka (ČSSD) | Blesk - Martin Přibyl

 • 3.Jaroslav Faltýnek (58), předseda poslanců ANO

  Řídím se selským rozumem.

  Jaroslav Faltýnek (ANO)Jaroslav Faltýnek (ANO) | Reprofoto ČT

 • 4.Jan Bartošek (48), šéf poslanců KDU-ČSL

  Šetřím celý život a ve všech svých profesích, které jsem kdy dělal. Člověk totiž nikdy neví, kdy může nastat nějaká tíživá situace, a je proto potřeba mít finanční rezervu. Snažím se kupovat praktické věci, které dlouho vydrží a které potřebujeme. I přesto, že peníze odkládám, snažím se podporovat české a místní prodejce.

  Jan Bartošek (KDU-ČS)Jan Bartošek (KDU-ČS) | Blesk:TONDA TRAN

 • 5.Vít Rakušan (42), šéf STAN

  Snažím se šetřit na výdajích za energie, a to jak hledáním výhodného dodavatele, tak i tím, že své děti vedu k šetrnosti – v nakládání s vodou, které je objektivní nedostatek, ale i k pravidelnému zhasínání, obecně k neplýtvání.

  Předseda STAN Vít RakušanPředseda STAN Vít Rakušan | Reprofoto ČT24, PSP ČR

 • 6.Markéta Pekarová Adamová (35), předsedkyně TOP 09 

  Čas od času své výdaje vyhodnotím a zanalyzuji, zda neutrácím za zbytečné věci. Často zejména drobné výdaje v řádu stokorun jsou nakonec těmi, na nichž se šetří snadno, a v součtu se nejedná o malou částku. Ať už je to za různá kafíčka nebo oblečení, které vlastně až tak nepotřebuji.

  Na druhou stranu nejsem asketická a udělat si občas radost neškodí. Obecně nejsem ochotna šetřit na kvalitě jídla a vlastním rozvoji, zejména vzdělávání, protože obojí vnímám jako investici – do svého zdraví a možností uplatnění, ale i do firem, které produkují výrobky udržitelně a poctivě.

  Markéta Pekarová AdamováMarkéta Pekarová Adamová | Blesk:FOTO CNC / ALEXANDR MALACHOVSKÝ

 • 7.Vojtěch Filip (65), šéf KSČM

  Ano, šetřím na sobě. Prostě si něco nekoupím nebo nerealizuji program, který jsem plánoval.

  Šéf komunistů Vojtěch Filip.Šéf komunistů Vojtěch Filip. | Reprofoto ČT24, PSP ČR

 • 8.Klára Dostálová (49, ANO), ministryně pro místní rozvoj

  Pro mě je důležité, když něco pořizuji, jestli se to vyplatí do budoucna. Když máme doma šetřit, začínám obvykle u sebe. Jsou ale dvě výjimky – nikdy bych nešetřila na dětech a na vzdělání. Tady se investice vždycky vyplatí. A věřím, že mi za to i mé děti jednou poděkují.

  Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO)Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) | Blesk:Jakub Poláček

 • 9.Tomio Okamura (47), šéf SPD

  Ano, šetřím, jsem zvyklý doma nesvítit v místnostech, kde zrovna nejsem.

  Tomio OkamuraTomio Okamura | Blesk:Jakub Poláček

 • 10.Karel Havlíček (50, za ANO), vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy

  Šetřit lze jednoduše. Tím, že moc neutrácíte. Celý život jsem podnikal, neměl jsem se špatně, ale nikdy jsem u toho nechrochtal. Stejně tak se chovám i dnes. K životu nepotřebuji žádný luxus, jsou důležitější věci. Pokud se takto člověk chová průběžně, přežije všechny krize.

  Karel Havlíček (za ANO)Karel Havlíček (za ANO) | Úřad vlády ČR

 • 11.Petr Gazdík (46, STAN), poslanec

  Možná mám větší možnosti než třeba ve městě, topím dřevem i z vlastního lesa, mám vodu ze studny, zeleninu i ovoce ze své zahrady. A chystám se šetřit i na energiích – instalací solárních panelů.

  Petr Gazdík (STAN)Petr Gazdík (STAN) | Foto Blesk - Jakub Poláček

 • 12.Lubomír Zaorálek (63, ČSSD), ministr kultury

  Dokážu ušetřit na dovolených. Jezdím na ně málo a do žádných luxusních resortů či vzdálených destinací, většinou vezmu auto a jedeme s přítelkyní do Německa či Rakouska. Taky téměř nepiju alkohol, na čemž se dá taky ušetřit. Relativně dost peněz utrácím za knížky, ale ty si odepřít neumím.

  Ministr kultury Lubomír ZaorálekMinistr kultury Lubomír Zaorálek | Blesk:Jakub Poláček

 • 13.Petr Bendl (54, ODS), poslanec

  Určitě dokážu šetřit a taky musím. Ranč, na kterém jsem, by na sebe jinak neměl šanci vydělat. Starám se o 62 hektarů luk, o 17 koní a 21 ovcí a koz. Ušetřím nejvíc tím, že si práci, na kterou stačím, udělám sám. Takže je ze mě střídavě traktorista, truhlář, elektrikář, dřevorubec, účetní, propagátor, zedník a tak dále.

  Petr BendlPetr Bendl | Daniel Cernovsky

 • 14.Marian Jurečka (39), šéf KDU-ČSL

  Snažíme se hledat úspory v oblasti nákupu elektřiny, jako je úprava sazby a ceny. Také v nákupu potravin, tam, kde to je možné, se snažíme být samozásobitelé z vlastních zdrojů v oblasti masa, ovoce, zeleniny a podobně.

  Marian JurečkaMarian Jurečka | Blesk:Michal Protivansky/CNC

Ewwa ( 14. července 2020 14:27 )

Říká se, poslední zhasne, tak Okamura zhasnul!

ellaella ( 12. července 2020 19:44 )

ty se běž léčit

pokrok ( 12. července 2020 18:40 )

Komunistické, udavačské a vyčůrané estébácké sviňstvo, -
které chce ojebávať Český národ a jeho lid ,-
může volit jen stejná ANO***,-jako jsi ty a tobě podobní .

pokrok ( 12. července 2020 18:35 )

Pan dnes již zbabělec Pavel Zeman,- se buď bál
o své koryto -
nebo na něj má estébák Bureš také složku .

A pak - jak sám estébák řekl - každého si óžem kúpiť !

Je možné že si kúpil i Pavla Zemana,-
ale nevíme za kolik .

Vám jak vidět tak stačí sliby a kobliha do huby.

A pokud tento zloděj vyhraje - pak to bude jen zásluhou
vás všehoschopných a nepřmýšlejících českých blbečků,-

kteří vůbec nemyslí na to - co tento estébák -
který nechal "uklidit"
i svého vlastního syna na Ruskem okupovaný Krym -
udělá z vašimi dětmi, či vnuky.

strejda777 ( 11. července 2020 19:44 )

wp3t: Pobavil jsi.......známý fór, ale tady sedl jako p.r.del do gatí! Teď nevím, zda ti poradit buď nekupovat ledničku nebo se neženit.....já ti fakt nevím, ale podle zkušeností ....ženská do ledniček leze furt a světlo svítí a svítí....prostě životní dilema.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud