Koronavirus „vrátil úder“: Zatím 20 nakažených u výrobce roušek, musel přerušit výrobu

Aktualizováno -
8. července 2020
18:00
Autor: ČTK - 
8. července 2020
16:30

Firma DEVA z Frýdku-Místku, v níž se objevil koronavirus, přerušuje na několik týdnů svůj provoz. Nakaženo je tam už 20 lidí. Na svém webu to dnes uvedla Krajská hygienická stanice Ostrava. Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) označil přístup firmy k řešení problému za zodpovědný. Omezení chodu společnosti ČTK potvrdil i jednatel Jiří Dedek. Podle něj by provoz mohl být obnoven 3. srpna. „Ve firmě jsou nařízena protiepidemická opatření a přerušuje výrobu,“ uvedli hygienici.

DEVA vyrábí ochranné a zásahové oděvy a v březnu šila roušky z nanotextilie i pro město Frýdek-Místek. Podle Dedka by mělo být otestováno všech 95 zaměstnanců společnosti. Zatím se nákaza covidem-19 prokázala u 20 z nich. Na výsledky testů některých zaměstnanců společnost ještě čeká.

„Musím pochválit vedení společnosti, že v okamžiku, kdy zjistila první pozitivní případ, kontaktovala hygienu, nás i další instituce, provedlo se testování,“ uvedl Pobucký. Firma se následně rozhodla pro uzavření podniku tak, aby se nákaza dále nešířila.

Dedek doplnil, že netuší, jak se nákaza v takovém rozsahu do firmy dostala. Podle něj jsou lidé bez příznaků nebo bez vážného průběhu onemocnění, někteří se dokonce divili, že jsou pozitivní. Firmu odstávka provozu podle Dedka určitě ovlivní, i když část svých zakázek se bude snažit přesunout do některé z dílen mimo město.

„Situace v okrese není tak závažná jako v okrese Karviná, počty aktuálně nemocných jsou u nás asi pětinové. Nicméně prosím a vyzývám všechny, aby dodržovali pokyny hygieniků, abychom se toho viru co nejrychleji zbavili a vrátili život zpět do normálu,“ uvedl Pobucký.

V Moravskoslezském kraji bylo ke středečnímu ránu 3 452 pozitivně testovaných od počátku pandemie, o 77 více než v úterý. Vyplývá to z údajů Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT). Na Karvinsku od úterního rána přibylo 39 nakažených, od počátku pandemie jich je 1 852.

Video Karvinou máme pod kontrolou, není důvod k panice, uklidňuje Vojtěch - Aleš Brunclík

Na Frýdecko-Místecku počet stoupl o 27 lidí na celkových 517, šest případů hlásí Ostravsko se 703 nakaženými od počátku pandemie. Po dvou nových případech má Novojičínsko a Bruntálsko, kde je celkem 125, respektive 33 pozitivně testovaných. Jeden nemocný přibyl na Opavsku, kde je jich celkem 222.

1600 lidí v Moravskoslezském kraji v karanténě

Ze statistiky dále vyplývá, že v kraji aktuálně zůstává v karanténě 1 598 lidí a hospitalizováno je k dnešku 44 nemocných, o čtyři více než v úterý. Z koronaviru se dosud vyléčilo 1136 lidí a 66 v souvislosti s nákazou zemřelo. Nemocných je aktuálně 2 250 lidí.

Data od CŘT evidují nakažené podle trvalého bydliště, v praxi se tedy například nemocný Ostravan žijící v Praze objeví ve statistice Moravskoslezského kraje, která tím může být do jisté míry zkreslená. Data krajských hygieniků jsou tak nižší, než uvádí tyto údaje.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud