Babiš se dušuje: Kvůli koronaviru vláda miliardy na armádní zakázky škrtat nebude

Autor: ČTK, kal - 
25. června 2020
09:50

Vláda nebude navzdory krizi způsobené pandemií covidu-19 šetřit na bezpečnosti a armádě, řekl dnes na bezpečnostní konferenci na Pražském hradě premiér Andrej Babiš (ANO). Ocenil, že ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nebojí rozhodovat o vojenských nákupech.

Babiš se také vymezil proti úryvku z knihy bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona s výroky českého premiéra. ČR podle premiéra směřuje k tomu, aby v roce 2024 dostála svému slibu v NATO a na obranu dávala dvě procenta HDP. Podle prezidenta Miloše Zemana politici nesmějí v době růstu výdajů státního rozpočtu a poklesu jeho příjmů podlehnout tlaku na snížení rozpočtu ministerstva obrany.

Babiš uvedl, že česká vláda plánuje masivně investovat a nebude v žádném případě na obraně a bezpečnosti šetřit. „V tomto volebním období naše výdaje na obranu určitě dosáhnou 1,4 procenta HDP,“ uvedl. Zmínil nákup amerických vrtulníků, francouzských děl či izraelských radarů. Česko je podle něj na cestě, aby splnilo závazek vůči NATO dávat na obranu dvě procenta svého HDP. Babiš také ocenil, že Metnar se nebojí akvizice podepisovat.

„Máme nové vrtulníky, nakoupíme děla, radary, protiletadlové komplety, bojová vozidla pěchoty a drony. Chceme, aby ve vyzbrojování hrály hlavní roli české firmy a navázaly tak na bohatou tradici. Bylo mi ctí o tom promluvit na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost,“ uvedl pak na twitteru Babiš.

Video Babiš odmítá strašení 2. vlnou pandemie koronaviru. Nikdy už nebudeme dělat plošné opatření, slíbil. 

Bolton ve své knize uvedl, že Babiš byl autorem „nejvíce nejapného komentáře“ při jednání na summitu NATO v červenci 2018. Bolton tak hodnotil Babišova slova o tom, že pro Česko je obtížné přibližovat se ke splnění závazku ohledně výdajů na obranu, protože zemi rychle roste HDP. Premiér zopakoval svou reakci, že v jeho prohlášení se jedná o jednoduchou trojčlenku.

Babišovi vadí úniky tajných materiálů do médií

S výrokem podle českého premiéra souhlasil americký prezident Donald Trump i německá kancléřka Angela Merkelová. „Tento rok to vypadá na velký propad HDP, který bude znamenat, že to procento bude vyšší. Myslím, že tomu rozumíte a že tomu rozuměl i pan Trump,“ dodal.

Babiš spojencům v NATO vzkázal, že se mohou na Česko spolehnout. „Naše členství v NATO považuji za naprosto zásadní pro naši bezpečnost, ale rád bych zde zdůraznil, že armádu si neudržujeme a nevyzbrojujeme jenom kvůli NATO a tomu, že jsme to někomu a někde slíbili. Armádu budujeme především kvůli sobě, protože naše vlastní bezpečnost a odolnost je především naše zodpovědnost,“ řekl.

Video Babiš na pietě na Vítkově vyzdvihl roli Pražského povstání. Situace ve světě není dobrá, zmínil. - abl

Premiér označil za důležitý i boj s dezinformacemi. „Součástí odolnosti a bezpečnosti je i zamezení úniku informací do médií. Do budoucna už nechci zažít, aby do médií unikaly tajné a strategicky důležité informace,“ uvedl. Vybídl k tomu, aby se podobné úniky tvrdě postihovaly.

krapotkin ( 25. června 2020 14:16 )

Úplatky jsou rozděleny, tak jenom podle staré písničky : kupředu levá, zpátky ni krok.

petrolinda ( 25. června 2020 10:30 )

BUDEME ZBROJIT? TO JE PŘÍKAZ KOHO?kdo úplně vzadu tahá za špagátky,přece víme, že mír je největší nepřítel zbrojařských všemocných koncernů
No nakonec je lepší spolehlivě otrčit kopyta během pár vteřin při výbuchu atombomby CAR II,než zdechat na břichu a blejt pod sebe kusy plic.
FUJTAJBL !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud